Blokáda draslíkových kanálů fampridinem zlepšuje chůzi pacientů s roztroušenou sklerózou
Nedávno dokončené studie II. a III. fáze prokázaly zvýšení rychlosti chůze u pacientů s roztroušenou sklerózou léčených fampridinem s prodlouženým uvolňováním. Jde o 4-aminopyridin, který selektivně blokuje napěťově řízené draslíkové kanály, čímž zvyšuje přenos vzruchu na synapsích.
Nedávno dokončené studie II. a III. fáze prokázaly zvýšení rychlosti chůze u pacientů s roztroušenou sklerózou léčených fampridinem s prodlouženým uvolňováním. Jde o 4-aminopyridin, který selektivně blokuje napěťově řízené draslíkové kanály, čímž zvyšuje přenos vzruchu na synapsích. Tento mechanismus účinku se jeví jako bezpečný, s nízkým výskytem vedlejších účinků a mohl by být přínosem pro pacienty s relabující i progresivní formou roztroušené sklerózy. Fampridin s prodlouženým uvolňováním byl registrován v Evropě v červenci 2011 a americká FDA ho schválila v září 2012 k léčbě poruch chůze u roztroušené sklerózy.
Významným mechanismem, který se podílí na funkční poruše a degeneraci axonů u roztroušené sklerózy, je dysfunkce iontových kanálů. U pacientů s roztroušenou sklerózou byla nedávno popsána deregulace napěťově řízených sodíkových a draslíkových kanálů. Nadměrná exprese primitivních Na+ kanálů a narušená funkce Na+/K+ pumpy přispívá k degeneraci axonů. Zvýšená exprese K+ kanálů způsobená demyelinizací je faktorem spoluodpovědným za poruchu přenosu vzruchu.
Reverzibilní selektivní blokátor draslíkových kanálů, fampridin, prodlužuje akční potenciál, zvyšuje influx kalcia do buněk a díky tomu zvyšuje přenos vzruchu na interneuronálních a neuromuskulárních synapsích. Je účinný u mozečkových poruch a hodnocen byl u poruch vedení vzruchu, např. poranění páteřní míchy, botulismu a myastenie gravis. Fampridin s prodlouženým uvolňováním prokázal účinnost v léčbě poruch chůze u roztroušené sklerózy.
Lékaři, kteří pečují o pacienty s roztroušenou sklerózou, by se měli seznámit s možnostmi tohoto léku včetně indikací, účinnosti, mechanismu účinku, bezpečnosti a opatření při předávkování.
(zza)
Zdroj: Krishnan A. V., Kiernan M. C. Sustained-release fampridine and the role of ion channel dysfunction in multiple sclerosis. Mult Scler. 2012 Oct 16. [Epub ahead of print]; doi: 10.1177/1352458512463769
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.