Aerobní cvičení zlepšuje u nemocných s roztroušenou sklerózou paměťové funkce
Onemocnění roztroušenou sklerózou (RS) je často spojeno s nepříznivým ovlivněním kognitivních funkcí. Nedávno publikovaná americká studie však přinesla nové poznatky týkající se paměťových funkcí u takto nemocných.
Onemocnění roztroušenou sklerózou (RS) je často spojeno s nepříznivým ovlivněním kognitivních funkcí. Nedávno publikovaná americká studie však přinesla nové poznatky týkající se paměťových funkcí u takto nemocných. Podle ní je jejich zlepšení možné dosáhnout za pomoci aerobního cvičení.
Efektivní a dostupná léčba
Studie, jež byla v minulém roce publikována v medicínském časopise Neurocase: The Neural Basis of Cognition, přinesla důkazy o pozitivním vlivu aerobní fyzické aktivity na paměťové funkce u nemocných s RS. Hipokampální atrofie, pozorovatelná u pacientů s tímto neurologickým onemocněním, je spjata s poruchami paměti, které postihují téměř 50 % nemocných. Přestože je výskyt tohoto symptomu vysoký, doposud neexistuje dostatečně efektivní medikamentózní či nefarmakologická léčba. Podle Dr. Leavitta, jednoho z autorů studie, by právě aerobní cvičení mohlo představovat první skutečně účinný způsob terapie pro pacienty s RS spojenou s postižením paměťových funkcí. Jde přitom o léčbu dostupnou, málo nákladnou, s minimem nežádoucích účinků.
Ovlivnění hipokampu
Aerobní cvičení má coby terapie kognitivních funkcí své limity. Podle autorů studie je totiž efektivní pouze v případě ovlivnění paměti, na exekutivní funkce a rychlost zpracování informací nemá vliv. Provedená studie také prokázala spojitost aerobní aktivity se zvětšením objemu hipokampu, a to o 16,5 %, zatímco u anaerobního tréninku (strečinku) k podobnému nárůstu volumu hipokampu nedošlo.
Kognitivní dysfunkce představuje pro nemocné s RS významné snížení kvality života a často také příčinu ztráty zaměstnání. Potencionálně pozitivní ovlivnění paměti pravidelnou aerobní aktivitou by proto znamenalo nezanedbatelný posun v terapii této neurologické choroby.
(veri)
Zdroj: Leavitt V. M., Cirnigliaro C., Cohen A., et al. Aerobic exercise increases hippocampal volume and improves memory in multiple sclerosis: Preliminary findings. Neurocase, 2013. DOI: 10.1080/13554794.2013.841951
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.