Efekt liraglutidu na hmotnost, složení těla a hormonální a metabolické parametry u žen s obezitou
Až šestinu žen postihne syndrom polycystických ovarií (PCOS), což jej činí jednou z nejčastějších ženských endokrinních poruch. Existují přitom důkazy o úzké pozitivní korelaci mezi tímto syndromem, obezitou a inzulinovou rezistencí s kompenzační hyperinzulinémií, a proto je pro management léčby zásadní hmotnostní úbytek, který vede ke zlepšení inzulinové rezistence a snížení hyperandrogenismu.
Komplikace a léčba PCOS
Klinický obraz syndromu je heterogenní, první obtíže se mohou objevit již během puberty, nejčastěji se ovšem typické příznaky, jako jsou například dysmenorea, hirsutismus či známky androgenizace, rozvinou později a mnohdy dochází k diagnostice až při problémech s otěhotněním.
Nejen časné komplikace, jako je neplodnost, ale také komplikace dlouhodobé (kardiovaskulární, metabolická, onkologická rizika a rizika výskytu komorbidit) mají negativní vliv na celkové zdraví a kvalitu života pacientek.
Fenotyp PCOS se může proměňovat s věkem − s tím, že změny v ovariální funkci a metabolické regulaci modifikují projevy nemoci. Zatímco farmakoterapie odráží individuální obtíže pacientek, změna životního stylu s úpravou dietních návyků, pravidelným pohybem a regulací tělesné hmotnosti jsou esenciální součástí léčby.
GLP-1RA v léčbě obezity
V této indikaci jsou v posledních letech v klinické praxi sledované příznivé výsledky u molekul z řad agonistů receptoru pro glukagonu podobný peptid 1 (GLP-1RA), které cílí na centrum sytosti a zpomalení vyprazdňování žaludku. Liraglutid v dávce 3 mg 1× denně je schválený jako doplněk k režimovým úpravám pro léčbu obezity s BMI ≥ 30 kg/m² nebo nadváhy (BMI ≥ 27 kg/m²) za přítomnosti alespoň 1 komorbidity související s hmotností − například s dysglykémií, hypertenzí, dyslipidémií nebo obstrukční spánkovou apnoí.
Závěr
PCOS je nejčastější příčinou poruch menstruačního cyklu a anovulační sterility. V případě, že se u žen s PCOS zároveň vyskytuje obezita, je klíčovou součástí terapie úbytek hmotnosti, kde lze doporučit a využít i léky ze skupiny moderních antiobezitik.
(lexi)
Zdroje:
1. Teede H. J., Tay C. T., Laven J. J. E. et al. Recommendations from the 2023 international evidence-based guideline for the assessment and management of polycystic ovary syndrome. J Clin Endocrinol Metab 2023; 108 (10): 2447–2469, doi: 10.1210/clinem/dgad463.
2. SPC Saxenda. Dostupné na: www.ema.europa.eu/cs/documents/product-information/saxenda-epar-product-information_cs.pdf
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.