Lidský papilomavirus u dospělých − HPV si pohlaví nevybírá
Významná část populace je během života exponována lidským papilomavirům (HPV). V posledních letech celosvětově stoupá snaha o podporu zvýšení proočkovanosti nejen u dětské a dospívající populace, která doposud nebyla očkována, ale i u dospělých žen a mužů, kteří by z ní mohli profitovat, a to včetně té části obyvatelstva, která se již pravděpodobně s HPV setkala.
HPV není pouze o nádorech děložního hrdla
Infekce HPV jsou v populaci rozšířené, za život se s nimi v nějaké formě setká až 80 % populace. K nákaze může dojít již s prvním sexuálním partnerem, přičemž mnohdy se imunitní systém jedince vypořádá s infekcí sám. Ovšem někdy se mohou rozvinout přednádorové změny, které vedou až k nádorovým onemocněním asociovaným s HPV.
Tato onemocnění se týkají jak žen, tak mužů. U žen se nejčastěji setkáváme s karcinomem děložního hrdla, ale mohou se vyskytnout také přednádorové a nádorové stavy v oblasti zevních rodidel a pochvy. U mužů se stále častěji objevují nádory hlavy a krku, případně penisu. U obou pohlaví se můžeme setkat s nádory řitního otvoru, papilomatózou hrtanu nebo sice s méně závažnými, ale velmi stigmatizujícími genitálními bradavicemi.
Nedostatečný záchyt u mužů
Lidské papilomaviry postihují obě pohlaví, ovšem zatímco u žen v péči gynekologů je dostupný pravidelný cervikovaginální screening, pro zjištění HPV u mužů neexistují testy, které by jeho přítomnost potvrdily. Očkování chlapců a mladých mužů tak má smysl nejen jako ochrana jejich budoucích partnerek, ale zejména v zájmu jejich vlastního zdraví jako účinná prevence.
Dostupnost HPV vakcín
V současné době poskytuje nejširší ochranu vakcína s 9 typy HPV. Legislativně je možná vakcinace od 9 let. Zdravotní pojišťovny od 1. ledna 2024 hradí očkování proti HPV všem dívkám a chlapcům ve věku od 11 do 14 let včetně (do 15. narozenin). Horní věkový limit není stanoven, vždy záleží na konkrétním pacientovi a jeho domluvě s lékařem.
Účinnost vakcinace
Maximální účinnost vakcinace je u HPV-naivních osob. Z klinických hodnocení a dalších dostupných analýz ovšem vyplývá, že má smysl očkovat i dospělé muže a ženy. Tedy i ty, kteří se již s HPV setkali, protože očkování poskytuje ochranu proti širšímu spektru rizikových typů HPV a nákaza jedním typem viru neznamená ochranu proti typu jinému; navíc v průběhu života může docházet k nákaze i opakovaně.
O smyslu očkování svědčí výsledky z Austrálie, kde se důsledným vakcinačním programem podařilo snížit incidenci karcinomu děložního hrdla až o 90 %, a tím pádem jej posunout na úroveň vzácného onemocnění.
Vakcinace je doporučována i dospělým ženám a jejich partnerům a dále pacientkám s diagnostikovanou prekancerózou děložního hrdla nebo po konizaci děložního hrdla. Praktičtí lékaři pro dospělé tak hrají klíčovou roli v prevenci onemocnění z hlediska očkování.
Webinář věnovaný problematice HPV
Na problematiku HPV, onemocnění asociovaných s tímto virem a aktuální možnosti očkování se zaměří webinář, který se uskuteční dne 11. června od 17.00 hodin a bude určený gynekologům a praktickým lékařům.
V jeho rámci se předseda České vakcinologické společnosti ČLS JEP prof. MUDr. Roman Chlíbek, Ph.D., předseda České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP MUDr. Vladimír Dvořák, Ph.D., a místopředseda Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP MUDr. Igor Karen budou věnovat tématům, jako je očkování mužů proti HPV, očkování konizovaných žen a dlouhodobá účinnost vakcín.
(lexi)
Zdroj: Chlíbek R. Účinnost HPV vakcinace po zahájení pohlavního života. XV. hradecké vakcinologické dny, 3.−5. 10. 2019. Dostupné na: www.vakcinace.eu/storage/files/3/prednasky/2019/7.pdf
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.