Subklinická hypotyreóza asociovaná s užíváním allopurinolu? Co naznačily výsledky rozsáhlé multicentrické studie
Allopurinol je lék široce užívaný k léčbě hyperurikémie, respektive dny. Níže prezentovaná retrospektivní studie zkoumala, zda je jeho dlouhodobé užívání spojeno se zvýšeným rizikem rozvoje subklinické hypotyreózy.
Úvod
Inhibitor xanthinoxidázy allopurinol je lékem 1. volby u pacientů s hyperurikémií, která není kontrolována dietou. Již na základě výsledků z předchozích studií byla vyslovena hypotéza, že by jeho dlouhodobé užívání mohlo být spojeno se zvýšením hladiny TSH (tyreotropního hormonu), a tedy rozvojem subklinické hypotyreózy. Souvislost mezi užíváním allopurinolu a koncentrací TSH v krvi zkoumala rozsáhlá multicentrická retrospektivní observační studie.
Metodika studie
Do studie byli zařazeni pacienti užívající allopurinol ve věku ≥ 19 let, u kterých byla mezi lednem 1997 a srpnem 2020 alespoň 1× stanovena hladina TSH. Zařazeni nebyli ti, kteří během 1 roku od prvotního stanovení hladiny TSH splnili ≥ 1 z následujících vylučujících kritérií:
- hladina TSH < 0,5 mIU/l nebo > 4,5 mIU/l
- diagnostikovaná tyreopatie včetně Gravesovy-Basedowovy choroby, tumor hypofýzy, Sheehanův syndrom nebo stav po tyreoidektomii
- užívání tyreostatik či levothyroxinu, případně stav po terapii radiojódem
Po 1 roce od registrace do studie bylo celkem 295 815 pacientů (61,21 % žen; průměrný věk 55 let) rozděleno do skupiny případů (pacienti s hladinou TSH > 4,5 mIU/l; n = 59 307) a kontrol (n = 236 508).
Výsledná zjištění
U pacientů sledovaných na 5 ze 7 klinických pracovišť bylo dlouhodobé užívání allopurinolu spojeno se zvýšením hladiny TSH. Poměr šancí (OR) byl stanoven na 1,51 (95% interval spolehlivosti [CI] 1,32–1,72). Průměrná koncentrace TSH v krvi činila při prvotním stanovení 2,49 mIU/l, následně byl pozorován vzestup až na průměrnou hodnotu 10,54 mIU/l ve skupině případů.
Nejčastějšími nově diagnostikovanými onemocněními během sledování byly chronická renální insuficience, gastroezofageální reflux, ischemická choroba srdeční, diabetes mellitus 2. typu a duodenitida, což jsou choroby často asociované právě s hypotyreózou. Ve skupině případů bylo navíc pozorováno, že zvýšené hladiny TSH nebyly doprovázeny snížením hladiny volného thyroxinu (fT4).
Závěr
Užívání allopurinolu může být spojeno s rozvojem subklinické hypotyreózy, tedy vzestupem TSH při nesnížené hladině fT4. U pacientů užívajících toto léčivo by tak měla být v pravidelných intervalech kontrolována hladina TSH. Je totiž třeba myslet na to, že subklinická hypotyreóza může být „předstupněm“ zjevné hypotyreózy.
(mafi)
Zdroj: Choi W., Yang Y.-S., Chang D.-J. et al. Association between the use of allopurinol and risk of increased thyroid-stimulating hormone level. Sci Rep 2021; 11 (1): 20305, doi: 10.1038/s41598-021-98954-1.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.