Pregabalin přináší úlevu pacientům s centrální neuropatickou bolestí
Léčba centrální neuropatické bolesti, způsobené ať už míšním nebo cerebrálním postižením, je často zdlouhavá a ne vždy úspěšná. Výsledky studií prokazují, že pregabalin může být vhodnou alternativou tradičních preparátů, která ovlivňuje nejen bolest, ale i kvalitu života pacientů.
Centrální neuropatická bolest
Centrální neuropatická bolest se objevuje přibližně u 8 % pacientů po cévní mozkové příhodě a 40 % pacientů s poraněním míchy. Ačkoliv mechanismy jejího vzniku ještě nejsou dokonale popsány, za hlavní příčinu je považováno poškození spinothalamické dráhy. Tím dochází k hyperexcitabilitě neuronů, porušení funkce spinálních descendentních inhibičních drah a ke změnám ve zpracování bolestivých a nebolestivých podnětů. Porušení rovnováhy mezi bolestivými a nebolestivými podněty vede k reorganizaci neuronů v oblasti thalamu, která přispívá k přenosu bolestivých podnětů do oblasti gyrus postcentralis. Léčba centrální neuropatické bolesti je obtížná. Užívání řady účinných přípravků je spojeno s častými nežádoucími účinky, které zhoršují kvalitu života pacientů.
Mechanismus účinku a indikace pregabalinu
Pregabalin díky své vazbě na podjednotku napěťově řízených kalciových kanálů blokuje uvolňování excitačních neurotransmiterů. Je využíván k léčbě nejen neuropatické bolesti, ale také epilepsie a generalizované úzkostné poruchy.
Metodika a průběh studie
Ve dvojitě zaslepené placebem kontrolované studii, která se zabývala účinností pregabalinu na centrální neuropatickou bolest, bylo randomizováno celkem 40 pacientů. Všichni probandi trpěli bolestí po dobu více než 6 měsíců a subjektivně vnímaná intenzita bolesti odpovídala stupni ≥ 6 na vizuální analogové škále (VAS). Dávka pregabalinu (150, 300 nebo 600 mg denně) byla titrována ve 3denních intervalech podle odpovědi na léčbu a tolerance. Posuzovanými parametry byly intenzita bolesti, míra disability způsobená bolestí a kvalita života. Výsledky byly hodnoceny po 4 týdnech užívání preparátu.
Výsledky
Účinnost
Studii dokončilo 85 % pacientů v pregabalinové skupině a 80 % pacientů užívajících placebo. Byl zaznamenán statisticky signifikantní rozdíl v poklesu střední hodnoty skóre VAS mezi placebovou a pregabalinovou skupinou (p = 0,016) a také ve skóre vyplývajícím z dotazníku pro hodnocení kvality života (EQ-5D). V dotazníku o zdravotním stavu (SF-36) byl zřejmý významný rozdíl v oblasti hodnocení tělesné bolesti, v ostatních doménách rozdíl signifikantní nebyl. Rovněž při hodnocení disability (Pain Disability Index) nebyl zjištěn významný rozdíl.
Snášenlivost
Pregabalin byl pacienty ve studii dobře snášen. Z nežádoucích příhod udávaných při užívání tohoto léku se objevily pocity nestability, somnolence, nauzea. Jejich incidence v placebové skupině a skupině užívající pregablin se však významně nelišila.
Závěr
Studie prokázala, že léčba pregabalinem v dávce titrované podle odpovědi a tolerance přináší pacientům s těžkou centrální neuropatickou bolestí úlevu od bolesti a zlepšení zdravotního stavu i kvality života.
(pab)
Zdroj: Vranken J. H., Dijkgraaf M. G. W., Kruis M. R. et al. Pregabalin in patients with central neuropathic pain: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial of a flexible-dose regimen. Pain 2008; 136 (1): 150–157, doi: 10.1016/j.pain.2007.06.033.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.