#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Leberova hereditární neuropatie optiku způsobená bodovou mutací v mitochondriální DNA 10663T>C a její odpověď na léčbu idebenonem

28. 5. 2018

Následující kazuistika popisuje případ pacienta s Leberovou hereditární neuropatií optiku (LHON) vzniklou na podkladě vzácné mutace v mitochondriální DNA 10663T>C a jeho odpověď na léčbu idebenonem.

Popis případu

U 16letého chlapce vznikla v časovém rozmezí 2 týdnů akutní a nebolestivá ztráta zraku na obou očích. Rodinná anamnéza byla negativní. Chlapec neměl žádné sourozence. V osobní anamnéze bylo pouze mírné námahové astma léčené inhalací salbutamolu dle potřeby. Kouření a pití alkoholu pacient negoval. Při prvním vyšetření byla jeho zraková ostrost 0,1 na pravém oku a 0,2 na levém oku a současně se vyskytovala i závažná oboustranná porucha barvocitu. Vyšetřením zorného pole byly zjištěny centrální skotomy na obou očích. Přítomná byla dále bilaterálně hyperémie terče zrakového nervu s mírnými peripapilárními teleangiektaziemi.

Magnetická rezonance vyloučila demyelinizační léze. Jako úvodní diagnóza byla stanovena bilaterální neuritida optiku, nicméně léčba methylprednisolonem nevedla ke zlepšení stavu. Klinický obraz a nulová odpověď na léčbu kortikosteroidy vyvolaly podezření na LHON, genetickou analýzou však nebyla zjištěna přítomnost tří nejčastějších mitochondriálních mutací. Pacientovi byl nicméně 10 měsíců po manifestaci symptomů předepsán idebenon 300 mg 3× denně. V této době byla zraková ostrost 0,25 na pravém oku a počítání prstů na levém oku. Terče zrakového nervu byly oboustranně bledé.

Po 2 měsících terapie idebenonem byla zraková ostrost již 0,4 na pravém oku a 0,33 na oku levém a po 8 měsících 0,8 na obou očích. Při vyšetření po 2 letech činila výsledná zraková ostrost 1,0 oboustranně a pacient byl schopen každým okem pomalu přečíst Ishiharovy pseudoizochromatické tabulky.

Sekvenování celého mitochondriálního genomu posléze odhalilo homoplazmickou mutaci m.10663T>C (p.Val65Ala) v genu ND4L vedoucí k částečné poruše komplexu I. Mitochondriální DNA náležela ke skupině J.

Závěr a diskuse

Autoři práce konstatovali, že se jedná o prvního pacienta s mutací m.10663T>C, který byl léčen idebenonem. Na základě údajů v literatuře se lze domnívat, že m.10663T>C vede při spontánním průběhu k závažné ztrátě zraku. Dosud byly v literatuře popsány dva případy, u jednoho pacienta byla zaznamenána výsledná zraková ostrost 0,33 a u dalšího jedince 0,1 až počítání prstů.

(lis)

Zdroj: Jørstad Ø. K., Ødegaard E. M., Heimdal K. R. et al. Leber hereditary optic neuropathy caused by a mitochondrial DNA 10663T>C point mutation and its response to idebenone treatment. J Neuroophthalmol 2018 Mar; 38 (1): 129–131.



Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#