Zobrazování nejčasnějších zánětlivých změn při revmatoidní artritidě pomocí MRI
Magnetická rezonance (MRI) a ultrazvukové vyšetření dokážou zobrazit zánětlivé změny v kloubu a poškození způsobené revmatoidní artritidou lépe a dříve než rentgenové vyšetření. Nyní se ukázalo, že vyšetření MRI odhalí subklinické známky zánětu i u pacientů s klinicky suspektní artralgií (CSA), tedy možným prekurzorem revmatoidní artritidy.
Studie Leidenské univerzity v Holandsku se zúčastnilo 102 pacientů bez klinických známek revmatoidní artritidy. Po vyplnění úvodního dotazníku bylo u 93 z nich vyšetřeno zobrazení MRI metakarpálních kloubů 2–4, zápěstí a metatarzálních kloubů 1–5. Lékaři hodnotili známky synovitidy, tenosynovitidy a edému kostní dřeně (BME) podle systému RAMRIS (Rheumatoid Arthritis MRI Scoring System) na základě atlasu OMERACT (Outcome Measures in Rheumatology Clinical Trials).
Klinicky byli pacienti bez příznaků. Většina z nich byla starší 40 let. Při MRI zobrazení byla diagnostikována CSA na základě sumace ≥ 3 symptomů: synovitida, edém kostní dřeně (BME) a tenosynovitida.
U 44 % pacientů byla pomocí MRI diagnostikována CSA. U 35 % z nich (n = 10) byla během 4 měsíců potvrzena progrese onemocnění. 8 pacientů trpělo revmatoidní artritidou, jeden nespecifickou artritidou a jeden psoriatickou artritidou.
Synovitida se ukázala být nejvýznamnějším ukazatelem zánětu. Byla potvrzena u 20 % nemocných. Pacienti se zánětlivými změnami viditelnými na MRI zobrazení byli starší a byla u nich častější pozitivita vyšetření na protilátky proti citrulinovým proteinům.
(jez)
Zdroj: van Steenbergen H. W., et al. Characterising arthralgia in the preclinical phase of rheumatoid arthritis using MRI, Ann Rheum Dis – publikováno online 4. dubna 2014; doi: 10.1136/annrheumdis-2014-205522
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.