Využití magnetické rezonance ke včasné diagnostice sakroiliitidy u AS (ankylozující spondylitidy, morbus Bechtěrev)
Popisovaná anglická studie se ujala zkoumání toho, u jak velkého podílu pacientů s MR diagnostikovanou sakroiliitidou se v dlouhodobém časovém horizontu vyvine ankylozující spondylitida
Pomocí magnetické rezonance (MR) lze odhalit diagnózu sakroiliitidy velmi záhy. Popisovaná anglická studie se ujala zkoumání toho, u jak velkého podílu pacientů s MR diagnostikovanou sakroiliitidou se v dlouhodobém časovém horizontu vyvine ankylozující spondylitida (Bechtěrevova nemoc).
V rámci studie byli vyšetřeni pacienti s bolestmi zad (v trvání max. 2 roky) zánětlivého původu (early inflammatory back pain). Nejprve podstoupili klinické vyšetření a poté vyšetření radiologické. U všech pacientů byla provedena MR sakroiliakálních skloubení a lumbální páteře s potlačením signálu tukové tkáně. Vyšetření bylo hodnoceno dle edému svědčícího pro aktivní zánět. Dále byly provedeny předozadní snímek pánve a postranní snímek lumbální páteře, které byly hodnoceny podle skóre Stoke Ankylosing Spondylitis Spine Score [Dawes P T, J Rheumatol. 1999 Apr; 26 (4): 993–6]. Pacienti byli poté znovu vyšetřeni klinicky i radiologicky, a to v odstupu osmi let. Hlavním sledovaným kritériem byla změna hodnocení zdravotního stavu pacienta dle newyorkských kritérií pro AS.
Na počátku studie bylo vyšetřeno 50 pacientů, z toho bylo 40 pacientů dispenzarizováno po hlavní dobu studie 7,7 roku. Z těchto 40 pacientů bylo 58 % HLA-B27 pozitivních. Celkem 98 % subjektů splňovalo kritéria dle European Spondylarthropathy Study Group [Dougados M, van der Linden S, Juhlin R, Huitfeldt B, Amor B, Calin A, Cats A, Dijkmans B, Olivieri I, Pasero G et al, Arthritis Rheum. 1991 Oct; 34 (10): 1218–27].
Při vstupním vyšetření mělo 83 % pacientů dle MR jistou diagnózu sakroiliitidy a u 12 % byla diagnostikována i Bechtěrevova nemoc (dle modifikovaných newyorkských kritérií). Při kontrolních vyšetřeních po osmi letech mělo 13 z 39 pacientů (33,3 %) morbus Bechtěrev (opět dle modifikovaných newyorských kritérií), a to navzdory signifikantnímu zlepšení klinického stavu.
Poznatky této studie ukazují, že kombinace závažné sakroiliitidy popsané na MR s pozitivitou antigenu HLA-B27 je statisticky signifikantní známkou budoucího onemocnění Bechtěrevovou nemocí. Pokud byla na MR zjištěna lehká nebo žádná sakroiliitida, jedná se naopak o pozitivní známku budoucí nepřítomnosti AS, a to bez ohledu na pozitivitu či negativitu HLA-B27 antigenu. Poznatky této studie mají význam pro časnou diagnostiku Bechtěrevovy nemoci a pravděpodobně i pro případnou úvahu o agresivní terapii této choroby.
(mpm)
Zdroj: Benneett A N, McGonagle D, O Coonnor P, Hensor E M, Severa F, Diates L C, Emery P, Marzo-Ortega H, Severity of baseline magnetic resonance imaging-evident sacroiliitis and HLA-B27 status in early inflammatory back pain predict radiographically evident ankylosing spondylitis at eight years. Arthritis Rheum. 2008 Nov, 58 (11): 3413–8.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.