Převádění pacientů na cílené léčbě z inovativních léčiv na biosimilars – švédská zkušenost
Na výročním kongresu Evropské ligy proti revmatismu (EULAR), který proběhl v červnu 2017 v Madridu, byly prezentovány předběžné výsledky studie, která sledovala průběh převádění revmatologických pacientů z inovativní cílené léčby na biosimilars po uvedení biosimilárního etanerceptu na švédský trh.
Cíle studie
Autoři posteru si dali za úkol popsat pozici inovativního etanerceptu (EtnI; fúzní protein lidského receptoru p75 tumor nekrotizujícího faktoru a Fc proteinu) v rámci švédského trhu s cílenými léčivy pro revmatická onemocnění, a to před uvedením biosimilárního etanerceptu (EtnBS) na švédský trh v dubnu 2016 a po něm. Dále byla hodnocena dynamika převádění pacientů z inovativních léčiv na EtnBS a zpět.
Registr lékařských předpisů a hodnocená data
Data pro analýzu pocházela z registru lékařských předpisů, který pokrývá 100 % předpisů vydaných ve Švédsku. Hodnocen byl podíl pacientů, kteří v období od listopadu 2015 do října 2016 obdrželi od ošetřujícího revmatologa předpis jakékoli cíleného léčiva. Dále byla sledována dynamika převádění pacientů, kteří zahájili léčbu EtnBS mezi dubnem a říjnem 2016.
Výsledná zjištění
Do dubna 2016 byly na švédském trhu s cílenými léčivy pro revmatická onemocnění dominantní EtnI (40% podíl na trhu) a adalimumab (28 %). Během 6 měsíců po uvedení EtnBS na trh však podíl EtnI konstantně klesal, až v říjnu 2016 dosáhl hodnoty 31 %.
Od dubna do října 2016 zahájilo celkem 2439 pacientů léčbu EtnBS, 40,1 % těchto pacientů nebylo dosud cílenou terapií léčeno, 48,3 % užívalo předtím EtnI, 4,4 % adalimumab a 7,2 % jiná cílená léčiva. 7 % pacientů, kteří byli převedeni z originálního etanerceptu na biosimilar, se po průměrné době 43 dní vrátilo zpět k EtnI. Podobně 6 % pacientů se od léčby EtnBS vrátilo po průměrně 57 dnech zpět k adalimumabu.
Diskuse a závěr
Ačkoli mnoho pacientů bylo převedeno na biosimilární etanercept (pravděpodobně z ekonomických důvodů), 7 % z nich se po krátké době vrátilo zpět k původní léčbě. Důvody návratu k originálnímu léčivu nejsou zřejmé a mohou naznačovat jak preference pacienta, tak klinické příčiny, jakými jsou neúčinnost nebo výskyt nežádoucích příhod. Analogický výsledek byl pozorován i v případě převádění pacientů z léčby adalimumabem. Pro potvrzení těchto výsledků a zjištění důvodů pro návrat k původní léčbě jsou třeba dlouhodobé studie.
(este)
Zdroj: Alten R., Neregård P., Jones H. et al. Preliminary real world data on switching patterns between etanercept, its recently marketed biosimilar counterpart and its competitor adalimumab, using Swedish prescription registry. Ann Rheum Dis 2017; 76: 831, doi: 10.1136/annrheumdis-2017-eular.3585.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.