Pánevní peritonitida při dlouhodobé přítomnosti nitroděložního tělíska u ženy léčené biologickými léky z důvodu revmatoidní artritidy
Kazuistika 46leté ženy s revmatoidní artritidou (RA) léčené takrolimem, golimumabem a metotrexátem, u níž došlo k rozvoji pánevní peritonitidy z důvodu dlouhodobě zavedeného nitroděložního antikoncepčního kroužku, ukazuje, že před nasazením biologické léčby RA je třeba se pacientky zeptat na nitroděložní tělísko.
Infekce jsou známou komplikací terapie biologickými léky a imunosupresivy. U pacientů s RA se jedná nejčastěji o infekce dýchacích cest, kostí, kloubů, kůže a měkkých tkání, popsána byla také tuberkulózní peritonitida u pacientů s intraabdominální infekcí. Toto je vzácný případ netuberkulózní peritonitidy při antirevmatické léčbě.
46letá japonská pacientka užívala z důvodu RA metotrexát, takrolimus a golimumab. Byla hospitalizována z důvodu horečky, celkové únavy, bolesti a palpační citlivosti v podbřišku. CT břicha ukázalo cizí těleso v děloze a ascites. Antikoncepční tělísko bylo odstraněno a kultivační vyšetření z tohoto tělíska prokázalo přítomnost Streptococcus agalactiae a Streptococcus constellatus.
Byla nasazena antibiotická léčba flomoxefem v dávce 2 g/den, která byla po 3 dnech zvýšena na 3 g/den a pokračovala 10 dní. Horečka ustoupila 4. den antibiotické léčby a postupně vymizela i zánětlivá odpověď. Po vysazení antibiotika nedošlo k recidivě příznaků a pacientka byla 14. den propuštěna z nemocnice.
Pacientka byla v době rozvoje bakteriální peritonitidy, ke které došlo ascendentní cestou z důvodu dlouhodobé přítomnosti nitroděložního tělíska, v imunosupresivním stavu navozeném antirevmatickými léky. Proto autoři doporučují zjistit u každé pacientky před nasazením biologické léčby z důvodu RA přítomnost nitroděložního tělíska.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.