Kardiovaskulární bezpečnost tofacitinibu v reálné klinické praxi – výsledky studie STAR-RA
Nedávné výsledky klinické studie ORAL Surveillance přinesly obavy z kardiovaskulárních nežádoucích účinků tofacitinibu u pacientů s revmatoidní artritidou. Na kardiovaskulární bezpečnost tofacitinibu v této indikaci se zaměřila rozsáhlá analýza dat z reálné klinické praxe, která zahrnula téměř 13 tisíc pacientů.
Kardiovaskulární rizika RA a tofacitinib
Revmatoidní artritida (RA) je charakteristická systémovým zánětem, který vede k poškození kloubů a také k extraartikulárním projevům, mezi něž patří i kardiovaskulární onemocnění. Tofacitinib je inhibitor Janusových kináz (JAKi), který u pacientů s RA dosahuje účinnosti srovnatelné s biologickou léčbou.
Nedávno publikované výsledky poregistrační bezpečnostní studie ORAL Surveillance však naznačily potenciál zvýšeného rizika závažných kardiovaskulárních nežádoucích příhod (MACE) při léčbě tofacitinibem oproti inhibitorům tumor nekrotizujícího faktoru (TNFi), a to mezi pacienty ve věku ≥ 50 let a s ≥ 1 dalším kardiovaskulárním rizikovým faktorem.
Cílem prezentované analýzy bylo dále prozkoumat kardiovaskulární riziko při léčbě tofacitinibem v podmínkách reálné klinické praxe.
Metodika analýzy
Autoři studie využili anonymizovaná data z databází několika zdravotních pojišťoven v USA z let 2012−2020 a vytvořili 2 kohorty pacientů s RA, kteří zahájili léčbu tofacitinibem nebo inhibitory TNF. První kohorta, tzv. RWE (real-world evidence), byla tvořena pacienty z rutinní klinické praxe. Druhá kohorta, tzv. RCT-duplikát (randomised controlled trial duplicate), napodobovala zařazovací a vylučovací kritéria klinické studie ORAL Surveillance, aby bylo možné zkalibrovat výsledky analýzy proti výsledkům této studie.
Pro odhad poměru rizik (HR) a 95% intervalů spolehlivosti (CI) byl použit Coxův model proporcionálních rizik s vážením podle jemné stratifikace dle propensity score. Model byl použit pro odhad kompozitního cílového parametru – rizika infarktu myokardu a/nebo cévní mozkové příhody, a to s ohledem na 76 potenciálních zavádějících proměnných. Odhady efektů specifické pro danou databázi byly sdruženy s použitím modelů fixních efektů s vážením podle inverzní variance.
Výsledky
Do RWE kohorty bylo zařazeno 102 263 pacientů, z nichž 12 852 (12,6 %) zahájilo léčbu tofacitinibem. Sdružený vážený poměr rizik infarktu myokardu a/nebo cévní mozkové příhody byl v této kohortě pro tofacitinib ve srovnání s TNFi 1,01 (95% CI 0,83−1,23). Zvýšené kardiovaskulární riziko bylo pozorováno u pacientů s kardiovaskulárním onemocněním v anamnéze (HR 1,27; 95% CI 0,95−1,70), nikoli však u pacientů bez této anamnézy (HR 0,81; 95% CI 0,61−1,07).
V kohortě RCT-duplikát činil poměr rizik pro primární cílový parametr 1,24 (95% CI 0,90−1,69), což odpovídalo výsledkům studie ORAL Surveillance (HR 1,33; 95% CI 0,91−1,94).
Závěr
Analýza neprokázala zvýšení kardiovaskulárního rizika u pacientů v reálné klinické praxi. Užívání tofacitinibu bylo spojeno se statisticky nevýznamným zvýšením kardiovaskulárního rizika u pacientů s RA, u nichž byly před zahájením léčby přítomné kardiovaskulární rizikové faktory nebo ICHS.
(este)
Zdroj: Khosrow-Khavar F., Kim S. C., Lee H. et al. Tofacitinib and risk of cardiovascular outcomes: results from the Safety of TofAcitinib in Routine care patients with Rheumatoid Arthritis (STAR-RA) study. Ann Rheum Dis 2022; 81 (6): 798−804, doi: 10.1136/annrheumdis-2021-221915.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.