#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Chirurgické výsledky po zlomeninách páteře při Bechtěrevově chorobě

22. 8. 2011

Ankylozující spondylitida (AS) je chronické zánětlivé onemocnění charakterizované bolestí a progredující ztuhlostí postihující spinální klouby a sakroiliakální skloubení. Onemocnění postihuje více muže, zejména mezi 15. a 35. rokem.

Ankylozující spondylitida (AS) je chronické zánětlivé onemocnění charakterizované bolestí a progredující ztuhlostí postihující spinální klouby a sakroiliakální skloubení. Onemocnění postihuje více muže, zejména mezi 15. a 35. rokem. Snížení denzity a postupující kyfotizace Th páteře vede ke stresovým frakturám i při malých úrazech nebo zatížení. Nejčastěji se zlomenina objeví v dolní části krční páteře a C/Th přechodu. Vysoké zdravotní riziko může vést k závažným neurologickým komplikacím, vzniku hemotoraxu, a dokonce k ruptuře aorty. Diagnóza bývá obtížná zvláště tehdy, kdy existuje časová pauza mezi úrazem a příznaky poranění.

Do studie autoři zahrnuli 20 pacientů s frakturou páteře s AS léčených operativně. Krční páteř byla postižena u 7 pacientů, hrudní úsek u 9 poraněných, Th/L oblast u 3 a bederní oblast u 1 pacienta. Neurologické postižení bylo zjištěno u 10 pacientů, u čtyř z nich se neurologické příznaky vyvinuly až v období 4–15 dní po úraze. U 12 pacientů byl počáteční rtg nález pro spinální frakturu negativní. MRI bylo provedeno tam, kde rtg nález nebyl jednoznačný, a u všech poraněných, kteří byli indikováni k operaci.

Tři z cervikálních fraktur byly ošetřeny kombinovaným přístupem, ostatní přístupem zadním. V oblasti torakolumbální páteře byl zadní přístup zvolen vždy. Laminektomie byla provedena jen při neurologických příznacích. Fúze byla úspěšně vykonána ve všech případech. Nebyly zaznamenány perioperační komplikace, u 1 pacienta došlo k zánětu v oblasti operační rány. Neurologický stav pacientů byl hodnocen podle Frankelovy stupnice – 35 % pacientů zaznamenalo pooperační zlepšení stavu.

U pacientů s AS po úraze musí být chirurgova pozornost zaměřena na možnost vzniku poranění obratle s možnými neurologickými komplikacemi. Vzhledem k tomu, že v této studii bylo 12 iniciálních negativních rtg nálezů, platí, že pro přesnou diagnózu je třeba maximálně využít všech dostupných zobrazovacích metod, především MRI.

Operační léčení těchto poranění je efektivní a je indikováno. Kombinovaná přední a zadní stabilizace není vždy možná vzhledem k doprovodným diagnózám. Provedená zadní stabilizace přinesla výborné výsledky, vedla k vyhovujícímu přístupu ke zlomenině, ke zkrácení operační doby a snížení krevních ztrát. Autoři operují jen nestabilní zlomeniny a zlomeniny s neurologickými komplikacemi.

(nami)

Zdroj: Sapkas G. et al. Surgical outcome after spinal fractures in patient with ankylosing spondylitis. BMC Musculoskel Disord 2009 Aug, 10: 96; doi: 10.1186/1471-2474-10-96



Štítky
Dětská revmatologie Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#