Limosilactobacillus reuteri jako doplněk ke zlepšení zdraví parodontu v situacích, kdy je znesnadněná ústní hygiena
Účinek probiotik na zdraví parodontu zkoumala německá studie provedená na souboru námořníků během jejich služby na moři. Mezi nejčastější příčiny přemnožení virulentních prozánětlivých mikroorganismů v ústní mikrobiotě totiž patří zhoršená ústní hygiena, jejíž provádění je v podmínkách námořní mise značně ztížené.
Ústní mikrobiota a zdraví parodontu
Podle současných etiologických koncepcí je dysbiotické přemnožení virulentních prozánětlivých mikroorganismů v sulkulární mikrobiotě zásadním faktorem pro klinickou manifestaci gingivitidy a parodontitidy. Tato dysmikrobie může mít různé příčiny, ale k nejčastějším patří zhoršená ústní hygiena, ať už z objektivních důvodů nebo kvůli laxnosti pacienta. Limosilactobacillus reuteri se na základě dříve provedených studií ukázal být nadějným kmenem pro potlačení patogenů v parodontu, a to i bez dalších zásahů odborníka.
Zkoumání v reálných podmínkách
Tento účinek zkoumala rovněž prezentovaná studie, která byla provedena Würzburskou univerzitou ve spolupráci s Německým institutem námořní medicíny. Studie zahrnovala podávání pastilek s obsahem L. reuteri námořníkům na cvičné misi, u kterých – vzhledem ke specifickým okolnostem námořní služby a plněných úkolů – ústní hygiena často pokulhává, což se odráží v jejich parodontálním zdraví. Cílem bylo vyhodnotit, zda pravidelná konzumace probiotik může zlepšit známé zhoršení parodontálního zdraví během nasazení na moři.
Metodika a průběh studie
Do studie bylo rekrutováno 72 zdravých námořníků (věk 27,0 ± 5,0 let) z fregaty Brandenburg na cvičné misi na moři a náhodně jim byla poskytnuta zásoba pastilek, které měli konzumovat 2× denně po dobu následujících 42 dnů. Tyto pastilky buď obsahovaly probiotické kmeny Limosilactobacillus reuteri (DSM 17938 a ATCC PTA 5289) (n = 36), nebo byly pouze placebem bez obsahu laktobacilů (n = 36).
Na začátku, 14. a 42. den byly zhodnoceny následující parametry: krvácení při sondáži (primární výsledek), gingivální index, kontrolní záznam plaku, úroveň připojené gingivy při sondáži a hloubka případných chobotů u Ramfjordových indexových zubů.
Výsledky
Zpočátku nebyly mezi skupinami žádné významné rozdíly. 14. a 42. den se však skóre všech hodnocených parametrů ve skupině s L. reuteri významně zlepšilo (p < 0,001) ve srovnání jak s výchozí hodnotou, tak se skupinou s placebem, která naopak vykazovala významné zhoršení (p < 0,001) všech parametrů na konci studie. Zejména pozoruhodné je mírné, ale statisticky významné zmenšení hloubky parodontálního chobotu u skupiny s L. reuteri (u skupiny s placebem došlo – stejně jako u jiných parametrů – ke zhoršení).
Ve skupině s placebem bylo při vstupu do studie u průměrně 37 ± 19 % indexových zubů detekováno krvácení při sondáži, 42. den pak u 43 ± 17 %. Ve skupině užívající probiotika došlo ke zlepšení ze 40 ± 22 % při vstupu až na 10 ± 13 % po 6 týdnech užívání.
Závěr
Na základě výsledků této studie lze konstatovat, že pravidelná konzumace přípravků obsahujících probiotikum L. reuteri – kmeny DSM 17938 a ATCC PTA 5289 – je účinným a snadno proveditelným opatřením k udržení či zlepšení parodontálního zdraví u medicínsky zdravých osob nezávisle na účinnosti provádění osobní ústní hygieny. To může nabídnout nové terapeutické a preventivní možnosti v klinické kontrole zánětů gingivy souvisejících s plakem u jedinců se zhoršeným přístupem k účinné ústní hygieně.
(norg)
Zdroj: Schlagenhauf U., Rehder J., Gelbrich G., Jockel-Schneider Y. Consumption of Lactobacillus reuteri-containing lozenges improves periodontal health in navy sailors at sea: a randomized controlled trial. J Periodontol 2020; 91 (10): 1328−1338, doi: 10.1002/JPER.19-0393.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.