Holistický přístup v léčbě chronických ran
Holistická péče o pacienta, která se nesoustředí pouze na symptomy, ale komplexně na celého člověka, se dostává do popředí zájmu zdravotníků již několik let. V posledních letech v této souvislosti vzrůstá i povědomí o míře bolesti u pacientů s chronickými, nehojícími se ranami. Pochopitelně nejvíce zájmu u těchto pacientů se soustřeďuje na výměnu krycího materiálu.
Předpokládá se, že prevalence bolesti u pacientů s chronickými ranami má signifikantní dopad na kvalitu jejich života. Bolest je přitom jeden ze symptomů, který přináší nejvíce úzkosti. Výskyt bolesti u pacientů s venózními vředy a vředy venózně-ischemickými udává přibližně 50 % z nich. Polovina z tohoto množství pak užívá analgetika jako součást léčby.
V minulosti bylo dokončeno pouze limitované množství studií týkajících se bolesti u chronických ran. Většina výzkumu se soustředí na bolest související s výměnou obvazového krytí, což je považováno za zdroj největší bolesti. Je pochopitelné, že tento výkon je hodný toho, aby mu byla věnována patřičná pozornost. Pacienti s bércovými vředy jsou většinou staršího věku a mají obzvláště slabou, jemnou kůži. Odstranění krytí přilnutého k ráně může být tou nejbolestivěji vnímanou procedurou.
V kontextu holistické péče by lékaři měli brát zřetel na to, že odstranění krytí je součástí celkového plánu ovlivnění bolesti. Odstranění obvazového krytí můžeme zařadit mezi tzv. cyklickou akutní bolest rány, protože je to pravidelný výkon prováděný zdravotníkem. Dalšími dvěma druhy bolesti jsou ovšem tzv. necyklická akutní bolest rány, která se objevuje při občasné manipulaci s ránou, jako je např. debridement, a chronická bolest rány. Při ní je přítomna trvalá bolest i tehdy, když s ránou není manipulováno. Na žádný z těchto typů bolesti by nemělo být při péči o ránu zapomínáno.
(skl)
Zdroj: Wounds 2005; 17 (3): 55–57.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.