Liší se vliv klasických a nových antikoagulancií na ztrátu vlasů?
Ztráta vlasů je spojována s klasickými antikoagulancii heparinem a warfarinem. Otázkou je, zda se tento nežádoucí účinek týká i nových (přímých) perorálních antikoagulancií (NOACs) a zda mohou být doporučena pacientům s alopecií způsobenou právě klasickými AC.
Fáze růstu vlasů
Vlasy rostou v průběhu cyklického procesu, který má 3 fáze:
- Anagenní: Intenzivní mitotická aktivita způsobuje průběžný růst vlasu. Fáze trvá měsíce až roky a její délka určuje délku vlasu.
- Katagenní: Růst vlasu se zastavuje, folikul se zkracuje a přesouvá blíže k epidermis.
- Telogenní: Klidová fáze, trvá asi 3 měsíce a vlas nakonec vypadne.
Léčiva, např. chemoterapie, velmi často způsobují anagenní efluvium. Telogenní efluvium je důsledkem předčasného vstupu vlasu do katagenní fáze a kromě léčiv ho může vyvolat například i porod nebo horečka. Projevuje se zhruba 2−4 měsíce po působení spouštěcího faktoru, avšak často i později, což komplikuje správné určení příčiny alopecie.
Klasická antikoagulancia
Skupina britských autorů zpracovala data o alopecii způsobené heparinem nebo warfarinem dostupná v databázích Embase a Medline s cílem vysvětlit příčinu tohoto nežádoucího účinku, protože momentálně na toto téma v odborných kruzích neexistuje jednotná teorie. Vzhledem k načasování a projevům se předpokládá, že jde alespoň částečně o telogenní efluvium. Jelikož hepariny i kumariny způsobují alopecii s obdobnými charakteristikami, lze očekávat její společný mechanismus související s antikoagulační aktivitou.
Přímá perorální antikoagulancia
Světová zdravotnická organizace (WHO) v čase zpracování citovaného review evidovala ve své farmakovigilanční databázi 405 hlášení o alopecii spojené s přímými perorálními antikoagulancii (NOACs). Publikovaných dat bylo dosud jen velmi málo, nicméně ukazují incidenci alopecie u pacientů užívajících rivaroxaban a dabigatran 4,4 na 100 pacientoroků. Až další, širší používání NOACs v klinické praxi potvrdí dosavadní zkušenosti, avšak zatím se zdá, že i tato léčiva způsobují ztrátu vlasů, a tudíž nejsou vhodnou alternativou pro pacienty, kteří tímto nežádoucím účinkem trpěli během užívání klasických antikoagulancií.
(mir)
Zdroj: Watras M. M., Patel J. P., Arya R. Traditional anticoagulants and hair loss: a role for direct oral anticoagulants? A review of the literature. Drugs Real World Outcomes 2016; 3 (1): 1–6, doi: 10.1007/s40801-015-0056-z.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.