První Světový den pomočování
Noční pomočování dětí bývá často podceňováno. Otevření tohoto tématu k odborné diskusi si dává za cíl Světový den pomočování, jenž bude poprvé vyhlášen letos v říjnu v Praze. Mezinárodní společnost pro dětskou kontinenci (International Children Continency Society – ICCS) a Evropská společnost pro dětskou urologii (European Society for Pediatric Urology – ESPU) letos pořádají první Světový den pomočování.
Noční pomočování dětí bývá často podceňováno. Otevření tohoto tématu k odborné diskusi si dává za cíl Světový den pomočování, jenž bude poprvé vyhlášen letos v říjnu v Praze.
Kdy a kde?
Mezinárodní společnost pro dětskou kontinenci (International Children Continency Society – ICCS) a Evropská společnost pro dětskou urologii (European Society for Pediatric Urology – ESPU) letos pořádají první Světový den pomočování.
Máme to štěstí, že tento den bude vyhlášen poprvé v historii na odborném kongresu ESPU konaném v Praze, a to v sobotu 17. 10. 2015. Jeho cílem je pravidelně a celosvětově připomínat toto onemocnění a především o něm více mluvit jak na odborné, tak na laické úrovni.
Co říká odborná medicína
Noční pomočování dětí je definováno jako nekontrolovatelný únik moči v průběhu spánku. U dětí starších 5 let je tento jev považován za patologický a měl by být správně diagnostikován i léčen. Epidemiologie tohoto onemocnění činí 5–10 % u sedmiletých dětí; u některých problém přetrvává až do puberty, vzácně i do období dospělosti. Je důležité si uvědomit, že v naprosté většině případů se nejedná o problém psychologický; naopak, nejčastější příčinou bývá nadprodukce moči či nedostatečná kapacita močového měchýře. Neschopnost vzbudit se je pak dalším viníkem v řadě.
Proč potřebujeme mezinárodní den proti pomočování?
Noční pomočování není bez následků. Onemocnění má negativní vliv na celkovou kvalitu života, což může být u dětí manifestováno špatným prospíváním ve škole nebo problémy v kontaktu s vrstevníky. Noční pomočování není ničí vinou a je zapotřebí, aby dítě, rodič i lékař byli schopni diskuse beze strachu a studu. Bohužel je však tato problematika velice často podceňována a bagatelizována, a malému pacientovi se tak nedostane potřebné léčby. Lékař by měl být tou osobou, jež bude rodiče motivovat o obtížích hovořit a včas je řešit.
Od roku 2016 by se pak Světový den pomočování měl každoročně konat v květnu.
Pro více informací je možné navštívit webové stránky: www.nocvsuchu.cz a www.worldbedwettingday.com.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.