Jak zlepšit adherenci diabetiků?
Snem každého lékaře je uvědomělý pacient, který dodržuje stanovenou léčbu a všechny případné problémy včas hlásí. Ale kde ho hledat?
Při léčbě chronických onemocnění je spolupráce pacienta zásadním prvkem. Ani ta nejlepší terapie není nic platná, pokud pacient nedodržuje stanovený režim a nedochází na pravidelné kontroly. U diabetu to platí obzvláště. Velkou výhodou diabetu oproti ostatním chronickým onemocněním je však možnost hodnotit dlouhodobou spolupráci pacienta prostřednictvím glykovaného hemoglobinu.
O faktorech, které ovlivňují adherenci, se často mluví. Je jich mnoho a zmapovat jejich vliv není snadné. Ovlivňuje adherenci k léčbě diabetu i kvalita života? To byla otázka, kterou si položili brazilští vědci. Snažili se ji zodpovědět pomocí systematického přehledu publikovaných studií, které zkoumaly asociaci mezi dvěma proměnnými: kvalitou života nemocných s diabetem a hladinou glykovaného hemoglobinu. Na toto téma bylo publikováno mnoho studií, z nichž některé asociaci potvrdily, jiné ne. Na základě své studie autoři dospěli k závěru, že kvalita nemocných s hladinou glykovaného hemoglobinu opravdu souvisí. Jak toto spojení ale interpretovat?
Je možné, že vyšší kvalita života pacientů vede ke zvýšené ochotě spolupracovat s lékařem, ale stejně tak je možné, a dokonce pravděpodobné, že adherence k léčbě vede ke zvýšení kvality života. Kauzalita v tomto případě může být (a pravděpodobně bude) oboustranná.
Každopádně je zajímavé se nad tímto vztahem zamyslet a probírat ho s pacienty. Naše informace totiž laici mohou vnímat jako čísla, jejichž reálný význam a dopad na jejich život není zřejmý. Nicméně my ho známe velice dobře, proto by vzkaz pacientům měl mít jasný význam: Dodržujte léčbu a bude vám lépe.
Pro lékaře jsou tyto informace také cenné. Samozřejmě, že vztah „špatná kontrola glykémie − špatná spolupráce“ chápeme všichni, ale je-li kauzalita skutečně oboustranná, můžeme využít i opačného směru a předem vytipovat pacienty, s nimiž bude horší spolupráce. Naplánovat léčbu tak, aby byla co nejjednodušší, objednávat na častější kontroly, věnovat těmto pacientům více času − to vše jsou možná řešení. Využívejme tyto možnosti.
(pez)
Zdroj: de Fátima Gusmai L., de Sá Novato T., de Souza Nogueira L. The influence of quality of life in treatment adherence of diabetic patients: a systematic review. Rev Esc Enferm USP 2015 Oct; 49 (5): 839−846, doi: 10.1590/S0080-623420150000500019.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.