Je kombinace tiotropium/olodaterol prokazatelně účinnější při redukci rizika klinicky významného zhoršení CHOPN oproti monoterapii?
Vzhledem k heterogenitě chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) nabízí použití složeného parametru zahrnujícího plicní funkce, výskyt exacerbací a kvalitu života celistvější pohled na výsledky léčby. Právě takový parametr byl použit v analýze studií TONADO, jež porovnávaly časné nasazení fixní kombinace tiotropium/olodaterol se samotným tiotropiem.
Definice klinicky významného zhoršení CHOPN
Nedávno publikovaná post hoc analýza studií TONADO 1 a 2 hodnotila čas do výskytu první příhody dokládající klinicky významné zhoršení CHOPN. V rámci hodnocení byla porovnána účinnost fixní kombinace dlouhodobě působícího antagonisty muskarinových receptorů (LAMA) tiotropia a dlouhodobě působícího β2-agonisty (LABA) olodaterolu se samotným LAMA. Klinicky významné zhoršení CHOPN bylo definováno jako pokles vstupní hodnoty jednosekundové vitální kapacity plic (FEV1) o ≥ 0,1 l, zvýšení skóre dotazníku kvality života St. George’s Respiratory Questionnaire o ≥ 4 body oproti vstupu do studie nebo výskyt středně těžké/těžké exacerbace.
Sledovaná populace pacientů
Analyzována byla data 2055 pacientů se středně těžkou až těžkou CHOPN, kteří v rámci 2 dvojitě zaslepených studií užívali buď tiotropium/olodaterol v dávce 5/5 µg, nebo tiotropium v dávce 5 µg, a to vždy s využitím inhalátoru Respimat®, po dobu 1 roku.
Výsledná zjištění
Výsledky ukázaly významné prodloužení doby do klinicky významného zhoršení CHOPN při kombinované terapii v porovnání s monoterapií: medián času do výskytu první příhody složeného sledovaného parametru činil 226 vs. 169 dní (poměr rizik [HR] 0,76; 95% interval spolehlivosti [CI] 0,68–0,85; p < 0,0001).
Tento přínos kombinace tiotropium/olodaterol oproti samotnému tiotropiu byl pozorován nejen u celkové populace ve studiích, ale také u pacientů v časnějším stadiu CHOPN (s dosavadním výskytem nejvýše 1 středně těžké exacerbace), s třídou GOLD 2 nebo u těch, kteří dosud neužívali udržovací léčbu.
Závěr
Uvedené výsledky ukazují, že časná optimalizace léčby CHOPN a použití fixní kombinace tiotropium/olodaterol je účinnější při oddálení klinicky významného zhoršení CHOPN než monoterapie tiotropiem.
(zza)
Zdroj:
Rabe K. F., Chalmers J. D., Miravitlles M. et al. Tiotropium/olodaterol delays clinically important deterioration compared with tiotropium monotherapy in patients with early COPD: a post hoc analysis of the TONADO® trials. Adv Ther 2021 Jan; 38 (1): 579−593, doi: 10.1007/s12325-020-01528-2.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.