CHOPN jako rizikový faktor COVID-19: ano, či ne?
V rámci virtuálních XXV. hradeckých pneumologických dnů, jež proběhly v dubnu 2021, byly samozřejmě jedním z velkých témat různé aspekty týkající se onemocnění COVID-19. Dr. Marc Miravitlles z univerzitní nemocnice Vall d’Hebron v Barceloně se zaměřil na souvislosti současné pandemie a chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN).
Prozaická role základního onemocnění
Cílové orgány pro koronavirus SARS-CoV-2 způsobující onemocnění COVID-19 se nacházejí primárně v dýchacích cestách. Debatuje se proto mimo jiné o tom, zda pacienti s CHOPN mají větší riziko této infekce. Roli samotné CHOPN je ovšem v tomto směru obtížné stanovit. Některé studie sice prokázaly, že pacienti s CHOPN či kuřáci mohou být ke COVID-19 náchylnější, případná role CHOPN jako rizikového faktoru pro infekci COVID-19 však bude podle slov přednášejícího velmi prozaická − mnozí nemocní s CHOPN zkrátka bývají starší a potýkají se s významnými komorbiditami (chronické onemocnění srdce, diabetes aj.).
Překvapivě nízká prevalence CHOPN mezi COVID-19+
Mezi pacienty hospitalizovanými s COVID-19 navíc nebyla zjištěna nijak vysoká prevalence CHOPN. Časopis JAMA publikoval práci, podle níž v souboru 5700 pacientů s COVID-19 hospitalizovaných v New Yorku činila prevalence CHOPN 5,4 % (287 osob), zatímco např. astmatu 9 %. Podobnou prevalenci CHOPN (4 %) u hospitalizovaných s COVID-19 zjistili také Italové v souboru 1591 pacientů infikovaných SARS-CoV-2, kteří byli přijati na jednotky intenzivní péče v Lombardii. Jedná se tedy o podíl dokonce o trochu nižší, než je udáván v obecné populaci dospělých (cca 6–8 %). Pacienti s CHOPN sice měli vyšší riziko onemocnění COVID-19, ale méně, než bylo očekáváno. Domněnku, že přítomnost a počet komorbidit ovlivňují, respektive zhoršují výsledky, posilují i data z Velké Británie získaná na souboru více než 20 tisíc pacientů s CHOPN.
Vyšší riziko úmrtí v případě hospitalizace
Pokud však pacienti s COVID-19 a zároveň CHOPN potřebují hospitalizaci, mají podle publikovaných dat z Číny, USA i Španělska zvýšené riziko úmrtí. Z čínských prací dr. Miravitlles zmínil dvě. V první CHOPN zvyšovala riziko úmrtí téměř 5×, ve druhé, která představovala výzkum na větší populaci, bylo toto riziko u pacientů s respiračními chorobami, z nichž většinu tvořily osoby s CHOPN, více než 3násobné. Trojnásobně vyšší úmrtnost byla udána u osob s CHOPN i v datech z Nové Anglie a ve velké databázi z jednoho španělského regionu. Existuje tedy konsenzus, že ač není jasné, zda pacienti s CHOPN mají zvýšené riziko, že onemocní COVID-19, pokud už tuto infekci mají, je potřeba počítat s vyšším rizikem špatných výsledků.
IKS v léčbě COVID-19? Zatím nejasno
Existuje hypotéza, že protektivní vliv v různých stadiích COVID-19 mohou mít inhalační kortikosteroidy (IKS), jednoznačné odpovědi ovšem zatím nemáme ani v této otázce. V buněčných kulturách například ciklesonid u SARS-CoV-2 blokuje replikaci RNA. Naproti tomu Schultzeová et al. (Lancet Respir Med 2020) v observační studii s bezmála 1 milionem pacientů, z nichž 148 557 trpělo CHOPN a 818 490 astmatem, zjistili, že probandi s CHOPN, kteří užívali IKS a onemocněli COVID-19, měli signifikantně vyšší riziko úmrtí v souvislosti s COVID-19 než jedinci s CHOPN léčení kombinací LAMA + LABA (poměr rizik [HR] 1,39). Stejně tak astmatici užívající vysoké dávky IKS měli vyšší riziko úmrtí než astmatici léčení SABA (HR 1,55).
Randomizovaná otevřená kontrolovaná studie fáze II STOIC, která u 146 pacientů porovnávala léčbu rané fáze infekce COVID-19 inhalačním budesonidem (n = 73) oproti obvyklé péči (n = 73), pro změnu naznačila, že brzké podání jmenovaného léku snížilo pravděpodobnost potřeby urgentní lékařské péče a zkrátilo čas rekonvalescence po časném COVID-19.
Nová doporučení pro management CHOPN
V závěru své přednášky dr. Miravitlles zmínil vydání nových doporučených postupů České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP týkajících se diagnostiky a léčby stabilní CHOPN, jež vyšly v Biomedical Papers v prosinci 2020 (Zatloukal a kol.). Zmíněné české guidelines podrobně rozebírají personalizovaný přístup a koncept léčitelných rysů založený na klinických fenotypech této nemoci. Zdůrazňují nutnost zohledňovat u každého pacienta 5 faktorů: inhalační rizika, symptomy a anamnézu, testy plicních funkcí, laboratorní výsledky a nálezy prostřednictvím zobrazovacích metod či dalších přístrojových vyšetření (např. EKG, echo, rtg, popř. CT hrudníku u vysoce rizikových, polysomnografie u nemocných s obezitou těžší než mírnou). Přednášející doplnil, že podobný přístup ke stabilní CHOPN zahrnuje také čerstvě aktualizovaná verze španělských guidelines (Archivos de Bronconeumología 2021).
Eva Srbová
redakce proLékaře.cz
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.