#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Léčebné možnosti progresivních forem benigní hyperplazie prostaty

8. 6. 2016

Benigní hyperplazie prostaty (BHP) je onemocnění způsobené proliferací buněk hladké svaloviny a epitelových buněk v přechodové zóně prostaty. Klinicky se projevuje jako komplex symptomů dolních cest močových, který je označován zkratkou LUTS (low urinary tract symptoms). Tíže projevů LUTS může mít progresivní povahu, a představuje tak závažný zdravotní problém, který s sebou nese významné zhoršení kvality života.

Americké populační studie potvrzují progresivní zvyšování prevalence středně závažných až závažných LUTS, které v osmé dekádě života postihují až 50 % mužské populace. Progresivní formy BHP ovšem mohou trápit i muže nižšího věku. Pacienta ohrožují zejména vznikem akutní močové retence, výskytem recidivujících infekcí a rozvojem renální insuficience na podkladě obstrukce vývodných cest močových.

Farmakoterapie BHP

Cílem terapie progresivních forem BHP je tedy nejen kontrola LUTS, ale i prevence závažných komplikací. Terapeutické možnosti pokročilých forem BHP zahrnují medikamentózní a chirurgickou léčbu. V současné době jsou k dispozici různé skupiny farmak:

  • antagonisté alfa-adrenergních receptorů (alfa-blokátory) – alfuzosin, doxazosin, tamsulosin, terazosin,
  • inhibitory 5alfa-reduktázy (5ARI) – dutasterid, finasterid,
  • anticholinergika.

Aktuálně platná guidelines Americké urologické společnosti (AUA) pro léčbu BHP z roku 2010 nedoporučují užívání žádného preparátu ze skupiny doplňků stravy či fytofarmak.

Chirurgická léčba

Možnosti chirurgické léčby progresivní BHP prošly v posledních letech prudkým vývojem. V současné době jsou užívány jak techniky minimálně invazivní terapie, tak i otevřené chirurgické výkony.

Minimálně invazivní terapie:

  • transuretrální ablace jehlou (TUNA),
  • transuretrální mikrovlnná termoterapie (TUMT).

Operační postupy:

  • otevřená prostatektomie,
  • transuretrální resekce prostaty (TURP),
  • transuretrální ablace prostaty pomocí holmiového laseru (HoLAP),
  • transuretrální enukleace prostaty pomocí holmiového laseru (HoLEP),
  • resekce prostaty pomocí holmiového laseru (HoLRP),
  • fotoselektivní vaporizace prostaty (PVP),
  • transuretrální incize prostaty (TUIP),
  • transuretrální vaporizace prostaty (TUVP).

Závěr

Volba konkrétního terapeutického postupu by měla vždy respektovat přání a preference pacienta, který byl dostatečně podrobně seznámen se všemi terapeutickými možnostmi, jež u něho připadají v úvahu. Pacienti s progresivními formami BHP většinou profitují z chirurgické léčby, ať už minimálně invazivní, nebo klasické otevřené. TUNA a TUMT jsou dle aktuálních guidelines vhodnými metodami pro muže se středně závažnými až závažnými LUTS v důsledku BHP. Slibné jsou i metody laserové léčby, zkušenosti ukazují, že transuretrální enukleace a laserová vaporizace mohou být vhodnou volbou pro léčbu mužů s hodně velkou prostatou (> 100 g). Ve hře zůstávají i klasičtější metody, jako TURP či otevřená prostatektomie.

(zzka)

Zdroj: McVary K. T. et al.; American Urological Association: Management of benign prostatic hyperplasia (BPH), 2010.



Štítky
Urologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#