Léčba příznaků dolních močových cest u mužů s benigní hyperplazií prostaty v primární péči
Řadu mužů s příznaky dolních močových cest je možné léčit v primární péči. Vodítkem pro takový postup mohou být klinická doporučení Britské společnosti urochirurgů (BAUS) z roku 2004, vycházející z medicíny založené na důkazech.
Příznaky dolních močových cest (LUTS) dané zvětšením prostaty postihují v Evropě asi 14 % mužů ve 4. deceniu, ale již > 40 % mužů v 6. deceniu. U většiny, i když ne u všech pacientů je vhodná farmakoterapie. Léčba v primární péči by měla zahrnovat uklidnění pacienta, rady týkající se životního stylu a kontrolu veškeré medikace. Při rozhodování o léčbě má největší význam skóre symptomů a míra, do jaké pacienta obtěžují. Při výběru terapie je nejpodstatnější objem prostaty a hladina prostatického specifického antigenu (PSA).
U mužů s menší prostatou (< 30 g) a nižší hladinou PSA (< 1,4 ng/ml) je riziko progrese benigní hyperplazie prostaty (BHP) nižší. V případě obtěžujících příznaků je vhodná terapie α-blokátorem. Alfa-blokátory zmírňují příznaky a zrychlují proud moči. Neovlivňují hladinu PSA a v monoterapii jsou méně účinné při zpomalení progrese BPH. U mužů s větším objemem prostaty je přínosem podávání inhibitorů 5α-reduktázy (5-ARI). 5-ARI vedou během 3–6 měsíců k významnému zmírnění příznaků a zlepšení proudu moči, snižují riziko akutní retence moči a zpomalují progresi BHP. Po 6 měsících léčby zhruba o polovinu snižují hladinu PSA, proto je pro detekci karcinomu prostaty třeba naměřenou hodnotu vynásobit dvěma. Kombinovaná léčba přípravky z obou skupin je vhodná u mužů s velmi obtěžujícími příznaky, kteří nechtějí čekat na nástup účinku 5-ARI, a zejména u mužů s významným rizikem progrese, a to i v případě nepříliš obtěžujících příznaků. Rizikové faktory progrese zahrnují objem prostaty > 30 g, PSA > 1,4 ng/ml, věk > 70 let, rychlost proudu moči < 12 ml/s, mezinárodní skóre prostatických příznaků (IPSS) > 7 a postmikční reziduum (PVR) > 100 ml.
Doporučení BAUS pro léčbu LUTS v primární péči jsou k dispozici v angličtině buď v jednoduché formě jednostránkového algoritmu, nebo jako interaktivní elektronický program na webových stránkách www.baus.org.uk.
(zza)
Zdroj: Speakman M. J., Kirby R. S., Joyce A., et al. Guideline for the primary care management of male Loir urinary tract symptoms. BJU Int. 2004; 93 (7): 985–990.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.