#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Benigní hyperplazie prostaty a LUTS z pohledu pacientů

21. 9. 2016

Symptomy dolních močových cest (LUTS) způsobené benigní hyperplazií prostaty vykazují vysokou prevalenci u stárnoucích mužů a mají významný dopad na kvalitu jejich života. Výsledky několika anket přibližují náhled pacientů na jejich onemocnění a přicházejí se zajímavým zjištěním.

Úvod

V posledních letech byly publikovány výsledky několika průzkumů, které se zabývají benigní hyperplazií prostaty (BHP) z pohledu pacienta i ošetřujícího lékaře. Tyto studie ozřejmily určitý stupeň názorové diskrepance mezi pacienty a lékaři. Výsledky těchto pozorování jsou velmi důležité, protože ordinovaná terapie benigní hyperplazie prostaty nemusí splňovat potřeby a přání pacienta.

Výsledky studií

Národní dotazníkové šetření publikované v roce 2005 ve Spojených státech amerických zahrnovalo 1050 mužů. Z jeho výsledků vyplynulo, že muži trpící BHP se středními až závažnými příznaky LUTS udávají výraznější zhoršení kvality života a omezení každodenních aktivit než muži s mírnými příznaky LUTS. Většinou se jednalo o nedostatek intimního kontaktu, problémy v manželství, pocit izolace, hněvu či nedostatek komunikace. Z celkových výsledků vyplynulo, že LUTS mají vysokou prevalenci u stárnoucích mužů v důsledku BHP jakožto nejběžnější základní diagnózy.

Příznaky dolních močových cest jsou také nejčastějším důvodem k návštěvě lékařské ordinace. To vyplynulo z mezinárodního dotazníkové šetření TRIUMPH, které zahrnovalo 4979 nově diagnostikovaných pacientů. Většina z nich (77 %) navštívila lékaře právě kvůli obtěžujícím příznakům LUTS.

Zajímavé zjištění pak přináší mezinárodní studie PROBE, zabývající se pohledem na BHP očima pacientů i lékařů. Více než polovina zúčastněných pacientů se obávala, že jejich onemocnění způsobí akutní retenci moči (58 %) nebo si vyžádá chirurgický zákrok (55 %). Třetina pacientů se obávala, že jejich příznaky mohou být způsobeny nádorovým bujením. Více než 75 % z pacientů by podle studie preferovalo léky, které by zpomalily progresi a snížily pravděpodobnost chirurgického zákroku, před léky, které rychle ulevují od příznaků onemocnění. Podle studie 78 % dotázaných urologů věří, že inhibitory 5α-reduktázy zpomalují progresi onemocnění, přesto většina z nich předepisovala svým pacientům pouze alfa-blokátory.

I další anketa provedená ve Spojených státech amerických potvrzuje, že pacienti jsou ochotni čekat až 3 měsíce na úlevu od příznaků, pokud se naplní cíle dlouhodobé terapie. Téměř tři čtvrtiny z nich by za účelem dosažení léčebných výsledků neváhaly užívat kombinační terapii.

Závěr

Z výsledků studií vyplývá, že pacienti trpící LUTS v důsledku BHP preferují terapii zpomalující progresi onemocnění před léky, které přinášejí rychlou úlevu, ale nezpomalují progresi BHP. Většina pacientů navíc preferuje dlouhodobou farmakoterapii před chirurgickým zákrokem.

(holi)

Zdroje:

  1. Harkaway R. C. What are the views of patients and urologists on benign prostatic hyperplasia and its management? Eur Urol Suppl. 2007 Jun; 454–459, doi: 10.1016/j.eursup.2007.01.015.
  2. Emberton M., Marberger M., de la Rosette J. Understanding patient and physician perceptions of benign prostatic hyperplasia in Europe: The Prostate Research on Behaviour and Education (PROBE) survey. Int J Clin Pract 2008 Jan; 62 (1): 18−26.


Štítky
Urologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#