Podávání venofarmak těhotným ženám zřejmě nepředstavuje riziko
Nedávno zveřejněná francouzská studie přinesla cenná epidemiologická data týkající se bezpečnosti užívání venofarmak v těhotenství.
Zkoumaná populace
Data byla získána z databáze EFEMERIS (Evaluation chez la Femme Enceinte des MEdicaments et de leurs RISques), která byla vytvořena pro sběr a vyhodnocování údajů o předepsaných a vydaných hrazených léčivech těhotným ženám a rizicích jejich podávání. Do databáze byly zahrnuty ženy, které porodily v období od července 2004 do prosince 2007. Studie porovnávala data o výsledku těhotenství a zdravotním stavu novorozenců žen, jež byly během těhotenství exponovány některé látce ze skupiny venofarmak, proti neexponovaným ženám.
Nejčastěji užívanými látkami byly hesperidin, diosmin a troxerutin. Aspoň jednou bylo venofarmakum v průběhu těhotenství předepsáno 8 988 ženám (24 %), z toho v období organogeneze to bylo ve 1 200 případech. Data těchto těhotných byla porovnána s údaji o 27 963 ženách (kontrolní skupina), kterým v těhotenství žádné venofarmakum předepsáno nebylo.
Výsledky analýzy
Porodem živého dítěte skončilo 98,4 % těhotenství v exponované a 93,6 % v neexponované skupině žen, postnatálních úmrtí bylo v obou skupinách 0,2 %. K ukončení těhotenství (spontánní potrat, ektopická gravidita, lékařské ukončení, intrauterinní smrt plodu) došlo u 1,6 % žen v exponované a u 6,6 % žen v neexponované skupině. U žen, které během těhotenství užily venofarmakum, bylo významně nižší riziko ukončení těhotenství (HR = 0,71; 0,60–0,84) a předčasného porodu (HR = 0,82; 0,73–0,93).
Ve skupině novorozenců, jejichž matky užily venofarmakum v období organogeneze, postihly malformace 3,4 % dětí, v kontrolní skupině to byla 3,0 %. Riziko zdravotních problémů u novorozence nebylo zvýšeno ani při expozici venofarmakům během 3. trimestru.
Závěr
Z výsledků studie vyplývá, že podávání venofarmak těhotným ženám nemá negativní vliv na průběh a výsledek těhotenství.
(blu)
Zdroj: Lacroix I., Beau A. B., Hurault-Delarue C. et al. First epidemiological data for venotonics in pregnancy from the EFEMERIS database. Phlebology 2015 Jun 9; pii: 0268355515589679 [Epub ahead of print]
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.