Zhodnocení přítomnosti koronaviru v slzách a spojivkovém sekretu pacientů infikovaných SARS-CoV-2
Práce publikovaná v Journal of Medical Virology hodnotila u 30 pacientů s pneumonií na pokladě infekce SARS-CoV-2 přítomnost virové nukleové kyseliny v slzách a sekretu spojivky.
Předchozí zkušenost se SARS-CoV jako východisko
Onemocnění COVID-19 způsobené novým koronavirem SARS-CoV-2 je vysoce infekční a přenáší se především vydechovanými kapénkami a kontaktem s infikovanými osobami. Již v roce 2004 však bylo prokázáno, že v slzách pacientů s těžkým akutním respiračním syndromem (SARS) lze detekovat přítomnost virové nukleové kyseliny, někteří pacienti byli dokonce pozitivně testováni pouze ze vzorku slz. Chromosom SARS-CoV-2 se z 82 % podobá SARS-CoV a předchozí práce ukázaly, že SARS-CoV se může přenášet přes mukózní membrány včetně spojivky.
Oftalomologové ve zvýšeném riziku?
Mnoho kazuistik poukazovalo na to, že řada oftalmologů se infikovala během rutinní diagnostiky a léčby. Uvážíme-li, že SARS-CoV se nachází v tělních tekutinách pacientů včetně slz, nelze se ubránit úvaze, zda existuje riziko přenosu slzami nebo spojivkou i v případě viru SARS-CoV-2 a jak je případně velké. Například dle práce nedávno publikované v časopisu Lancet došlo u řady oftalmologů, kteří se v rámci své práce setkali s pozitivními jedinci, ke vzniku pneumonie jako komplikace COVID-19, což tito lékaři dávají do souvislosti právě s kontaktem se slzami nebo sekretem spojivky.
Průběh studie
Do v úvodu zmíněné prospektivní intervenční studie proběhnuvší v Číně a publikované v Journal of Medical Virology bylo vybráno 30 pacientů s potvrzenou pneumonií způsobenou koronavirem. V období od 26. ledna do 9. února 2020 v intervalu 2−3 dnů byl každému pacientovi 2× odebrán vzorek slz a spojivkového sekretu vytřením fornixu dolního víčka štětičkou. Současně byl odebrán i vzorek slin, který byl také odeslán do laboratoře. Následně byla vyhodnocena přítomnost virové RNA pomocí kvantitativní polymerázové řetězové reakce.
Výsledky a závěr
Průběh pneumonie byl u 21 pacientů mírný až středně těžký a u 9 těžký. Pouze u 1 pacienta, který však vykazoval známky konjunktivitidy, byly vzorky slz a spojivkového sekretu pozitivní. Dalších 58 vzorků 29 pacientů bylo negativních. Virová DNA tedy nebyla detekována ani u 1 pacienta bez známek zánětu spojivky, včetně jedinců s těžkou pneumonií.
Práce do určité míry prokazuje, že slzy a spojivková sekrece u nemocných s COVID-19 bez známek konjunktivitidy nepředstavují cestu přenosu SARS-CoV-2. Tak jako u obdobných aktuálně publikovaných prací je však třeba zvažovat její limitace, například velmi malý vzorek pacientů
(lis)
Zdroj: Xia J., Tong J., Liu M. et al. Evaluation of coronavirus in tears and conjunctival secretions of patients with SARS-CoV-2 infection. J Med Virol 2020 Feb 26, doi: 10.1002/jmv.25725 [Online ahead of print].
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Jaké nové možnosti léčby deprese jsou nyní v centru pozornosti?
- Komáří očkování, zrzaví kocouři, temný proteom a hovínkový koktejl – „jednohubky“ z výzkumu 2024/46
- Nemoc zkamenělých lidí – léčba na obzoru?
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- S diagnostikou Parkinsonovy nemoci může nově pomoci AI nástroj pro hodnocení mrkacího reflexu