Chcete v ordinaci čistý vzduch bez virů a bakterií? Seznamte se s čističkou vzduchu na principu fotokatalýzy
Lékařské ordinace, čekárny pacientů nebo lůžková oddělení v nemocnicích představují místa s vyšším rizikem přenosu infekčních chorob, a to navzdory všem hygienickým opatřením, což se ukázalo i během současné pandemie onemocnění COVID-19. Jednou z možností jak riziko přenosu infekce ve zdravotnických prostorách snížit je pořízení profesionální čističky vzduchu.
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Bezpečné prostředí díky nanotechnologii
Profesionální čističky vzduchu určené do zdravotnických zařízení mají jednu nespornou výhodu. Vzduch v ordinacích čistí kontinuálně i za přítomnosti pacientů, bez nutnosti častého větrání. Jednu z horkých novinek v tomto segmentu představuje profesionální čistička vzduchu Aerconiq pracující na principu fotokatalýzy.
Podstatou fotokatalytické reakce je přeměna světelné energie na chemickou za účasti katalyzátoru. Zjednodušeně řečeno − světelné záření dopadá na fotokatalyticky aktivní vrstvu s obsahem oxidu titaničitého (TiO2) a oxidu siřičitého (SiO2) a při absorpci světelného záření nanokompozitní vrstvou poté dochází k vzniku vysoce energetických částic, jež „spálí“ mikroby a další potenciálně nebezpečné látky a přemění je na vodu a oxid uhličitý.
Jak je to ale s uvolňováním potenciálně nebezpečného TiO2 do okolního ovzduší? V čističce Aerconiq k tomu nedochází právě díky přidání SiO2 do nanokompozitní vrstvy. SiO2 pevně fixuje nanočástice TiO2 a tvoří s ním větší porézní útvary. Další výhodou je bezúdržbovost a neomezená životnost fotokatalytického filtru, jehož funkce je stálá v čase díky tomu, že se katalyzátor nemění a není spotřebováván fotokatalytickou reakcí.
Ničí viry, bakterie i alergeny
Filtrační modul byl vyvinut ve spolupráci s ČVUT Praha, Technickou Univerzitou v Liberci a vědci z oboru fotokatalýzy a nanotechnologií. Při testování filtračního modulu byla prokázána 99,95% účinnost při likvidaci virů z ovzduší. Výhodou je, že přístroj likviduje viry a mikroby mnohem menší než 0,1 mikrometru; nejznámější virus současnosti SARS-CoV-2 má přitom v průměru velikost právě 0,1 μm. Pro porovnání − i nejlepší čističky s HEPA filtry dokáží zachytit pouze částice o velikosti > 0,3 μm.
Vedle virů, bakterií a plísní je přístroj účinný také na běžné alergeny včetně roztočů, karcinogenní těkavé látky (toluen, aceton, formaldehyd aj.), pylové a prachové částice a pachy a cigaretový kouř. Jak už bylo zmíněno, čistička může kontinuálně pracovat v místnosti plné lidí bez nutnosti větrání, fotokatalytická reakce totiž na rozdíl od ozonátorů či UVC lamp neprodukuje žádné látky toxické pro lidský organismus. Poslední, avšak neméně důležitou výhodou je i velmi nízká hlučnost (28 dB) a spotřeba elektrické energie.
Čistička je tak vhodným pomocníkem nejen ve zdravotnických zařízeních, ale také v dalších veřejných prostorech s vysokým počtem či fluktuací osob (konferenční místnosti, školy, restaurace apod.) nebo v zařízeních s rizikovými skupinami osob (např. domovy důchodců, pečovatelské služby), ovšem i v běžných domácnostech.
(holi)
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Kongresy
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Kde se vzal COVID-19: Mohou za pandemii nakažená zvířata, nebo únik viru z laboratoře?
- Jak se liší věk jednotlivých orgánů v našem těle?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2025/1
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?