Zdravotní způsobilost k řízení motorových vozidel a diabetes mellitus – vybrané aspekty z právní úpravy v České republice
Authors:
Jan Brož 1; Lenka Syčová Kriváňová 1; Denisa Janíčková Žďárská 1; Ondřej Novák 2
Authors‘ workplace:
Interní klinika 2. LF UK a FN Motol, Praha, přednosta prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA
1; Advokátní kancelář AK Panýr, Praha
2
Published in:
Vnitř Lék 2016; 62(3): 226-228
Category:
Reviews
Overview
Přezkum zdravotní způsobilosti k držení řidičského průkazu u pacientů s diabetes mellitus probíhá při podání žádosti o vydání řidičského průkazu a dále minimálně každé 3 roky. Důležitým kritériem pro ztrátu způsobilosti jsou těžké hypoglykemie. Každý lékař bez ohledu na jeho specializaci, který má podezření na ztrátu způsobilosti u pacienta, se kterým se při vykonávání profese setká, je povinen o této okolnosti informovat obecní úřad v místě bydliště pacienta.
Klíčová slova:
diabetes mellitus – hypoglykemie – legislativa
Úvod
Legislativa upravující oblast podmínek udělení a držení řidičského oprávnění, nejen u pacientů s diabetes mellitus, doznala v České republice významných změn již před několika lety v rámci jejího sladění s legislativou Evropské Unie [1]. Je upravena 2 právními předpisy [2,3]. Z odborných diskusí k tomuto tématu je však zjevné, že tyto změny dosud do běžného provozu lékařských ordinací nebyly plně převzaty. V článku jsme se pokusili připomenout a vyložit některé obecné právní pojmy a důležité body upravující zdravotní způsobilost k řízení motorových vozidel u pacientů s diabetes mellitus.
Co je to zdravotní způsobilost a kdo ji posuzuje?
Zdravotní způsobilostí k řízení motorových vozidel se rozumí tělesná a duševní schopnost k řízení motorových vozidel. Zdravotní způsobilost je nezbytným předpokladem nejen udělení, ale i držení řidičského oprávnění, jelikož podmínku zdravotní způsobilosti musí splňovat držitel řidičského oprávnění po celou dobu držení řidičského oprávnění.
Podmínky zdravotní způsobilosti a rozsah lékařské prohlídky a odborného vyšetření stanovuje vyhláška č. 277/2004 Sb., o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel (dále jen „vyhláška“) [3]. Zdravotní způsobilost posuzuje a posudek o ní vydává posuzující lékař, a to na žádost žadatele o řidičské oprávnění nebo držitele řidičského oprávnění. Posudek musí být vyhotoven v písemné formě, náklady na posouzení zdravotní způsobilosti hradí žadatel.
Posuzující lékař
Posuzujícím lékařem se rozumí lékař se způsobilostí v oboru všeobecné praktické lékařství nebo v oboru praktický lékař pro děti a dorost registrujícího poskytovatele ambulantní zdravotní péče, nebo lékař poskytovatele pracovně lékařských služeb, nebo lékař se způsobilostí v oboru všeobecné praktické lékařství nebo v oboru praktický lékař pro děti a dorost kteréhokoliv poskytovatele této ambulantní zdravotní péče, jde-li o posuzovanou osobu, která nemá registrujícího poskytovatele nebo poskytovatele pracovně lékařských služeb.
Posuzující lékař po provedení lékařské prohlídky, popřípadě odborného vyšetření vydá posudek o zdravotní způsobilosti žadatele, ve kterém uvede zjištěný zdravotní stav a hodnocení jeho zdravotní způsobilosti:
- a) zdravotně způsobilý k řízení motorových vozidel
- b) zdravotně způsobilý k řízení motorových vozidel s podmínkou
- c) zdravotně nezpůsobilý k řízení motorových vozidel
Dále posuzující lékař v hodnocení zdravotní způsobilosti uvede důvod a podmínku zdravotní způsobilosti nebo důvod zdravotní nezpůsobilosti k řízení motorových vozidel, jsou-li takové.
Posuzující lékař si může vyžádat odborné vyšetření lékařem příslušné specializované odbornosti v případě, že u posuzované osoby je nezbytné vyloučit podezření na nemoc, nebo zjistit stadium nemoci uvedené v příloze č. 3 vyhlášky, nebo jiné nemoci, které by mohly omezovat zdravotní způsobilost k řízení motorových vozidel.
Nicméně v případě, že je posuzovaná osoba v soustavné péči jiného lékaře pro nemoc uvedenou v příloze č. 3 nebo jinou nemoc, která vylučuje nebo omezuje zdravotní způsobilost k řízení motorových vozidel, jestliže je tato skutečnost posuzujícímu lékaři známa, posuzující lékař musí odborné vyšetření vyžádat vždy.
Odborné vyšetření se provádí v rozsahu potřebném pro posouzení zdravotní způsobilosti posuzované osoby k řízení motorových vozidel a v závěru odborného vyšetření „musí být vymezena zdravotní způsobilost posuzované osoby k řízení motorových vozidel ve vztahu k zaměření odborného vyšetření a navržena podmínka umožňující řízení motorového vozidla, pokud byla zjištěna potřeba jejího stanovení, a to
- a) použití nezbytného zdravotnického prostředku
- b) technická úprava motorového vozidla, nebo
- c) jiné omezení posuzované osoby; pokud jiné omezení umožňující řízení motorového vozidla spočívá v podmínce podrobení se dalšímu odbornému vyšetření, musí být v závěru odborného vyšetření rovněž uveden termín, do kterého se má posuzovaná osoba podrobit dalšímu odbornému vyšetření“
Diabetes mellitus
Rozhodnutí o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel v rámci provedeného odborného vyšetření je založeno na výsledku a vyhodnocení celkového vyšetření pacienta.
Vyhláška však stanoví některé jasně definované situace, které u pacienta s onemocněním diabetes mellitus zdravotní způsobilost k řízení motorových vozidel přímo vylučují nebo podmiňují.
Vyhláška stanoví, jakých případech nemoc diabetes mellitus vylučuje zdravotní způsobilost k řízení motorových vozidel.
A to pokud způsobuje takové zdravotní komplikace, které jsou nebezpečné pro provoz na pozemních komunikacích, a to zejména u skupiny 1 (neprofesionálové) a skupiny 2 (profesionálové):
- druhá a další hypoglykemie, která se vyskytne během období 12 měsíců od první hypoglykemie a k jejímuž zvládnutí je třeba pomoci další osoby, nebo
- druhá a další hypoglykemie, která se vyskytne během období 12 měsíců od první hypoglykemie, a to bez varovných příznaků nebo si je žadatel nebo řidič neuvědomuje.
Uvedený výčet je demonstrativní, to znamená, že diabetolog může konkrétního pacienta držitele nebo žadatele o řidičský průkaz shledat zdravotně nezpůsobilým i pro jiné zdravotní komplikace této nemoci, jsou-li dle úsudku lékaře nebezpečné pro provoz na pozemních komunikacích.
Vyhláška dále určuje stavy související s nemocí diabetes mellitus, které ovlivňují bezpečnost provozu na pozemních komunikacích a u kterých lze žadatele nebo řidiče uznat za zdravotně způsobilého k řízení motorového vozidla pouze na základě závěrů odborného vyšetření. Opět řidiče dělí do 2 kategorií:
- skupina 1 (neprofesionálové): stav do 12 měsíců po první hypoglykemii vyžadující pomoc druhé osoby, nebo diabetes mellitus doprovázený orgánovými komplikacemi
- skupina 2 (profesionálové): nemoci, vady nebo stavy stanovené pro skupinu 1, pokud dále není stanoveno jinak, a dále diabetes mellitus, pokud byla zahájena léčba léky, které nesou riziko vyvolání hypoglykemie, a v předcházejících 12 měsících nedošlo k žádné hypoglykemii vyžadující pomoc druhé osoby, neexistují zdravotní komplikace vzniklé v souvislosti s diabetes mellitus a řidič nebo žadatel si hypoglykemii nebo její varovné příznaky uvědomuje, je schopen doložit pravidelné měření glykemie, které provádí alespoň 2krát denně, a jde-li o řidiče, pak v době související s řízením, a současně prokáže, že rozumí rizikům, která hypoglykemie přináší.
Způsob prokázání zaznamená lékař do zdravotnické dokumentace vedené o posuzované osobě.
Zjednodušeně řečeno tedy u řidičů skupiny 1 jsou důvodem odebrání řidičského průkazu 2 proběhlé těžké hypoglykemie (vyžadující pomoc druhé osoby) v průběhu 12 měsíců nebo 2 hypoglykemie bezpříznakové. Další povinností, kterou zákon ukládá, je přezkum způsobilosti po první proběhlé těžké hypoglykemii v průběhu 12 měsíců a při průkazu nové orgánové komplikace diabetu.
U řidičů skupiny 2 užívajících hypoglykemizující léky kromě výše uvedeného navíc pro přiznání nebo zachování způsobilosti platí, že pacient nemá žádné komplikace diabetu a v posledních 12 měsících neprodělal žádnou těžkou hypoglykemii a hypoglykemie si uvědomuje. Dále musí být schopen doložit pravidelné měření glykemie 2krát denně a v době související s řízením a prokázat, že rozumí rizikům hypoglykemie (nutno zaznamenat do dokumentace).
Podmínkou zdravotní způsobilosti ve výše uvedených případech je vždy minimálně pravidelná lékařská kontrola zdravotního stavu diabetologem nejméně 1krát za 3 roky. V rámci závěru odborného vyšetření pro účely posudku o zdravotní způsobilosti může být však uveden i dřívější termín, pokud tak diabetolog určí s ohledem na zdravotní stav pacienta – držitele nebo žadatele o řidičské oprávnění.
Oznamovací povinnost podle §89a zákona o silničním provozu
Nad rámec výše uvedené součinnosti lékaře speciality v rámci stanovení zdravotní způsobilosti posuzujícím lékařem existuje další povinnost každého lékaře, která byla do oblasti této legislativy zařazena teprve nedávno.
S účinností od 1. 1. 2012 obsahuje zákon o silničním provozu povinnost lékaře (tedy jakéhokoli lékaře), který zjistí, že žadatel o řidičské oprávnění nebo držitel řidičského oprávnění je zdravotně způsobilý k řízení motorových vozidel s podmínkou nebo není zdravotně způsobilý k řízení motorových vozidel (viz mimo jiné podmínky vylučující nebo podmiňující zdravotní způsobilost uvedené výše), o této skutečnosti neprodleně informovat obecní úřad obce s rozšířenou působností příslušný podle obvyklého bydliště nebo místa studia žadatele o řidičské oprávnění nebo držitele řidičského oprávnění.
Toto oznámení lékaře je však pouze podnětem a samo o sobě nevede k automatickému odebrání řidičského oprávnění. Na jeho základě je s držitelem řidičského oprávnění započato správní řízení. Vyjdou-li najevo skutečnosti důvodně nasvědčující tomu, že držitel řidičského oprávnění je zdravotně způsobilý k řízení motorových vozidel s podmínkou nebo zdravotně nezpůsobilý k řízení motorových vozidel, úřad řidiči nařídí, aby se podrobil zdravotnímu vyšetření, resp. přezkoumání zdravotní způsobilosti, a to ve stanovené lhůtě. V takovém případě se opět postupuje dle výše uvedené procedury, tedy lékař specialista bude posuzujícím lékařem vyzván k provedení odborného vyšetření v rámci přezkoumání zdravotní způsobilosti. Nepodrobí-li se držitel řidičského oprávnění bez závažného důvodu přezkoumání zdravotní způsobilosti ve stanovené lhůtě ani ve lhůtě náhradní, považuje se za zdravotně nezpůsobilého k řízení motorových vozidel.
Závěr
Oznamovací povinnost o možné ztrátě zdravotní způsobilosti, kterou má nyní ze zákona každý lékař, může v některých případech vnášet určitý prvek nedůvěry mezi diabetologa a jeho pacienta v oblasti přiznání/nepřiznání těžké hypoglykemie. Podle provedených studií ji pacient s ohledem na obavu ze ztráty zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel může zatajit [4,5]. Některé právní systémy proto ponechávají oznamovací povinnost vůči regulačním orgánům více na pacientovi samotném [6]. Některá ustanovení zákona, jako např. nutnost formálního přezkumu zdravotní způsobilosti po první těžké hypoglykemii v průběhu 12 měsíců, mohou významně a snad lze říci, že často i zbytečně, navýšit administrativní zátěž poskytovatelů zdravotních služeb, a proto lze na základě expertních doporučení uvažovat o iniciativě směřující k jejich změnám.
Doručeno do redakce 29. 2. 2016
Přijato po recenzi 18. 3. 2016
MUDr. Jan Brož
zorb@seznam.cz
Interní klinika 2. LF UK a FN Motol, Praha
www.fnmotol.cz
Sources
1. European Parliament, Council of the European Union. Commission directive 2009/113/EC of 25 August 2009 amending directive 2006/126/EC of the European Parliament and of the Council on driving licences. Off J Eur Union 2009; L223: 31–35. Dostupné z WWW: http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/ALL/?uri=CELEX:32009L0113.
2. Zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích [online] [cit. 5. 2. 2014]. Dostupné z WWW: http://www.zakonycr.cz/seznamy/361–2000-Sb-zakon-o-provozu-na-pozemnich-komunikacich-a-o-zmenach-nekterych-zakonu.html.
3. Vyhláška č. 277/2004 Sb., ze dne 26. dubna 2004 o stanovení zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel, zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel s podmínkou a náležitosti lékařského potvrzení osvědčujícího zdravotní důvody, pro něž se za jízdy nelze na sedadle motorového vozidla připoutat bezpečnostním pásem (vyhláška o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel) [online] [cit. 5. 2. 2014]. Dostupné z WWW: http://www.mdcr.cz/NR/rdonlyres/95A43A25-CEB7–44A1–86D8–6C519D8F259B/0/MicrosoftWord277.pdf,%20kde.
4. Pedersen-Bjergaard U, Færch L, Allingbjerg ML et al. The Influence of new European Union driver’s license legislation on reporting of severe hypoglycemia by patients with type 1 diabetes. Diabetes Care 2015; 38(1): 29–33.
5. Brož J, Brabec M, Janíčková Žďárská D et al. Fear of driving license withdrawal in insulin-treated diabetes mellitus patients negatively influences their decision to report severe hypoglycemic events to physicians. Patient Prefer Adherence 2015; 9: 1367–1370. Dostupné z DOI: http://dx.doi.org/10.2147/PPA.S87393.
6. Brož J, Thabit H, Janíčková Žďárská D et al. Licensing regulations for diabetes and driving – Two sides of the same coin? Diabetes Res Clin Pract 2016; 113: 215–216. Dostupné z DOI: http://dx.doi.org/10.1016/j.diabres.2015.12.019.
Labels
Diabetology Endocrinology Internal medicineArticle was published in
Internal Medicine
2016 Issue 3
Most read in this issue
- Victoza mění diabetes a životy pacientů již 5 let
- Diabetes mellitus a karcinom pankreatu
- Řízení motorových vozidel a diabetes mellitus – lékařské aspekty
- Paradoxy obezity