Pohled pacienta na problematiku hyperaktivního močového měchýře
Authors:
R. Zachoval 1; J. Krhut 2; M. Záleský 1; V. Borovička 1
Authors‘ workplace:
Fakultní Thomayerova nemocnice, Praha
Urologické oddělení
Primář: doc. MUDr. Roman Zachoval, PhD.
1; Fakultní nemocnice Ostrava
Urologické oddělení
Primář: doc. MUDr. Jan Krhut, PhD.
2
Published in:
Prakt. Lék. 2011; 91(8): 466-470
Category:
Of different specialties
Overview
Cíl:
Výrazný kvantitativní nárůst pozornosti o hyperaktivní močový měchýř (OAB) v poslední době vždy nedoprovázel adekvátní kvalitativní nárůst vědomostí o této problematice ze strany laické veřejnosti. Z tohoto důvodu jsme mezi pacienty provedli výzkum týkající se řady významných aspektů OAB.
Soubor pacientů a metodika:
K hodnocení pohledu pacientů na problematiku OAB byl vytvořen dotazník, který byl celoplošně distribuován lékařům-specialistům v ambulantní i nemocniční sféře (83 urologů, 17 urogynekologů) z databáze České urologické společnosti JEP a výsledky byly následně statisticky zpracovány.
Výsledky:
Kompletně vyplněné dotazníky byly získány od 329 pacientů. Strukturu vzorku pacientů tvořili ze 77 % ženy a z 23 % muži. Výskyt OAB stoupal od 40 let plynule v každém decéniu až do 70 let. Pacienti se nejvíc obávají inkontinence, a to mnohem více než tak závažných onemocnění a stavů jako jsou rakovina, operace a ztráty zaměstnání.
Pacienti mají od farmakologické léčby OAB velká očekávání, 95 % z nich očekává zlepšení svého stavu alespoň o 50 %, pouze u 31 % pacientů jsou však tato očekávání jednoznačně splněna.
Nejnepříjemněji na farmakologické léčbě OAB je vnímán pocit suchosti v ústech (24 % pacientů) a dále nutnost používání více tablet denně (13 % pacientů). Velká většina pacientů (90 %) udává, že o problematice OAB existuje dostatek informací, ale 91 % pacientů očekává, že jim tyto informace poskytne lékař a nikoliv jiná média či multimédia.
Závěr:
Pohledy na řadu aspektů týkajících se OAB se ze strany pacientů a lékařů významně liší. Z toho důvodu je nutné pokračovat v dalším získávání informací o tomto onemocnění od obou stran a navzájem tyto pohledy především pomocí lepší osvěty a komunikace s pacienty přibližovat.
Klíčová slova:
hyperaktivní močový měchýř, pacienti, kvalita života.
Úvod
Výskyt hyperaktivního močového měchýře (OAB – overactive bladder) je velmi vysoký, podle výsledků většiny velkých epidemiologických studií se pohybuje kolem 10–12 % ve věkové skupině obyvatelstva nad 40 let (1–3). Podle první velké epidemiologické studie provedené v loňském roce v České republice byla zjištěna 11% prevalence OAB, z toho 13% u žen a 8% u mužů (4).
Zájem odborné i laické veřejnosti o OAB výrazně stoupnul v posledním desetiletí, zejména v souvislosti s objevením řady látek, které jsou schopny tento syndrom pozitivně ovlivnit a zlepšit tak podstatným způsobem kvalitu života pacientů. Výrazný kvantitativní nárůst pozornosti o toto relativně nové téma však vždy nedoprovázel adekvátní kvalitativní nárůst vědomostí o pohledu pacientů na tuto problematiku. Proto v současné době mohou mít lékaři na problematiku OAB dosti odlišný pohled než jejich pacienti. Z tohoto důvodu jsme provedli výzkum, jehož cílem bylo zjistit, jaký je komplexní pohled na problematiku OAB ze strany pacientů.
Soubor pacientů a metodika
K účelům práce byl vytvořen dotazník pro pacienty s OAB (obr. 1), ve kterém pacienti odpovídali na otázky týkajících se různých aspektů problematiky OAB.
Dotazníky byly celoplošně distribuovány lékařům-specialistům v ambulantní i nemocniční sféře (83 urologů, 17 urogynekologů) z databáze České urologické společnosti JEP tak, aby pokud možno co nejlépe reprezentovaly spektrum poskytovatelů zdravotní péče (Graf 1).
Výsledky
Kompletně a validně vyplněné dotazníky byly získány od 329 pacientů. Strukturu vzorku pacientů tvořili ze 77 % ženy a z 23 % muži. Výskyt OAB stoupal od 40 let plynule v každém decéniu až do 70 let.
Při vyhledávání informací o OAB pacienty nejčastěji spontánně napadly následující pojmy:
- únik moči, inkontinence a pomočování ve 23 %,
- časté močení v 11 %, a
- nucení na močení pouze v 8 %.
Pacienty podle jejich spontánních odpovědí k první návštěvě lékaře pro OAB vedl
- únik moči ve 25 %,
- časté močení v 18 %,
- zhoršení mikčních obtíží ve 14 %,
- urgentní močení ve 12 %, a
- noční močení v 7 %.
Pokud si pacienti mohli vybrat z multiple choice odpovědi na otázku, co je nejvíce na OAB obtěžuje, odpověděli prakticky vyrovnaně na všechny 4 odpovědi:
- pomočování,
- vyšší frekvence močení přes den,
- vyšší frekvence močení v noci, a
- nutkání na močení.
Velmi důležitým poznatkem je skutečnost, že pacienti se podle spontánních odpovědí zdaleka nejvíc obávají inkontinence, a to mnohem více než tak závažných onemocnění a stavů jako jsou např. rakovina, operace, ztráty zaměstnání atd. (Graf 2).
Svůj současný stav hodnotí 90 % pacientů jako alespoň dobrý, ale 88 % pacientů by si přálo ještě další zlepšení. Ukázalo se, že pacienti mají od farmakologické léčby OAB velká očekávání, 95 % z nich očekává zlepšení svého stavu alespoň o 50 %. Pouze u 31 % pacientů jsou však tato očekávání jednoznačně splněna (Graf 3), přičemž platí, že čím větší očekávání pacient má, tím větší může být jeho nespokojenost s výsledkem léčby.
Rychlost nástupu účinku léčby je dobrá, většinou do 4 týdnů od zahájení terapie, a je s ní spokojeno 81 % pacientů. Za největší úspěch farmakologické léčby OAB podle spontánních odpovědí pacientů jsou pokládány
- zlepšení kvality života,
- snížení frekvence močení, a
- zlepšení úniku moči.
Snížení urgencí jako úspěch léčby je podle spontánních odpovědí pacientů oproti tomu udáváno pouze v malém množství.
Nejnepříjemněji na farmakologické léčbě OAB je podle spontánních odpovědí pacientů vnímán pocit suchosti v ústech (24 % pacientů) a dále nutnost používání více tablet denně (13 % pacientů). Mnohem méně často jsou nepříznivě vnímány další aspekty, jako je
- zácpa (8 % pacientů),
- nevolnost (1 % pacientů), či
- doplatky na lék (2 % pacientů).
Velká většina pacientů (90 %) udává, že o problematice OAB existuje dostatek informací, ale 91 % pacientů očekává, že jim tyto informace poskytne lékař a nikoliv jiná media či multimedia (Graf 4).
První návštěva pacienta, který si stěžuje na OAB, vede v současné době
- ve 44 % k praktickému lékaři,
- ve 34 % k urologovi, a
- ve 22 % ke gynekologovi.
Pacienti si při vyšetření či konzultaci ohledně OAB nejvíce cení individuálního přístupu a teprve poté vysoké odbornosti či přátelské komunikace s lékařem.
Diskuse
Výskyt hyperaktivního močového měchýře je velmi vysoký a zájem odborné i laické veřejnosti o tento syndrom výrazně stoupnul v posledním desetiletí, zejména v souvislosti s objevením řady látek, které jsou schopny symptomatologii OAB pozitivně ovlivnit. Zdá se však, že nárůst pozornosti o OAB nedoprovází adekvátní nárůst vědomostí o názoru pacientů na problematiku OAB.
Průzkum informací na toto téma je nejen u nás, ale i celosvětově ojedinělý (5, 6), a proto jsme se k ozřejmení těchto skutečností rozhodli provést mezi pacienty s OAB dotazníkový průzkum.
Z vyhodnocení dotazníků vyplynula řada zajímavých výsledků. Pacienti se v souvislosti s OAB nejvíce obávají inkontinence, a to podstatně více než takových onemocnění a stavů jako jsou
- rakovina,
- operace, a
- ztráta zaměstnání.
Přestože u většiny pacientů má léčba OAB dobrý efekt, přeje si naprostá většina pacientů (88 %) další zlepšení svého stavu. Pacienti mají od léčby OAB anticholinergiky velice vysoká očekávání, 95 % pacientů očekává zlepšení symptomů alespoň o 50 %. To je ve shodě se zjištěním jiných autorů, kteří popisují u 24 % pacientů očekávání kompletního vyléčení a u 55 % pacientů očekávání významného zlepšení symptomů.
Tato očekávání byla však v naší studii splněna pouze u 31 % pacientů, přičemž platí pravidlo, že čím více pacient od léčby OAB očekával, tím více byl výsledkem léčby zklamán.
Na druhou stranu je velmi zajímavým faktem, že v České republice stále více pacientů s OAB spoléhá na samoléčbu, v roce 2009 byl oproti roku 2003 zaznamenán nárůst z 23 % na 55 % pacientů provádějících samoléčbu. Muži při léčbě preferují volně prodejné medikamenty, ženy spíše léčbu pomocí protektivních pomůcek. Pacienti s OAB také čím dál tím více oddalují první návštěvu u lékaře, dříve se k ní odhodlají spíše pacienti mladší a pacienti mužského pohlaví (4).
Podle údajů pacientů je na medikamentózní léčbě OAB nejméně příjemný nežádoucí účinek – sucho v ústech a ihned poté následuje nutnost používat více než jednu tabletu denně, což k použití upřednostňuje většinou anticholinergika s protrahovaným účinkem.
Naproti tomu v jiné studii zabývající se očekáváním pacientů od léčby OAB bylo nejvíce pacientů ochotno tolerovat právě sucho v ústech (65 %), zatímco jen 36 % pacientů bylo ochotno akceptovat rozmazané vidění a 20 % pacientů zácpu (5).
Pro odbornou veřejnost je velice důležité zjištění, že pacienti mají k dispozici relativní dostatek informací o OAB, ale rozhodně si přejí být informováni ještě lépe. Zásadním zdrojem informací pro pacienty i v současném multimediálním světě zůstává ošetřující lékař, jehož kvalitní erudice a individuální přístup znamená pro pacienty mnohem více než poznatky získané z televize, rozhlasu, internetu či od známých apod.
V České republice vyhledávají muži s OAB jako prvního lékaře především urologa a praktického lékaře a ženy především gynekologa (4).
Závěr
Pohledy na řadu aspektů týkajících se OAB se ze strany pacientů a lékařů-specialistů významně liší. Z toho důvodu je nutné pokračovat v dalším získávání informací o tomto onemocnění od obou stran a navzájem tyto pohledy především pomocí lepší osvěty a komunikace s pacienty přibližovat.
doc. MUDr. Roman
Zachoval, PhD.
Urologické oddělení
Fakultní Thomayerova nemocnice
Vídeňská 800
140 59 Praha 4
E-mail:
roman.zachoval@ftn.cz
Sources
1. Artibani, W. Outcomes in overactive bladder treatment: patient perception - a key to success. Eur. Urol. 2007, Suppl 6, p. 17-22.
2. Broďák, M., Holub, L., Košina, J. et al. Prevalence symptomů dolních močových cest a hyperaktivního močového měchýře u žen a mužů v běžné populaci. Urol. pro Praxi 2008, 9(1), s. 16-20.
3. Irwin, D.E., Milsom, I., Hunskaar, S. et al. Population-based survey of urinary incontinence, overactive bladder, and other lower urinary tract symptoms in five countries: results of the EPIC study. Eur. Urol. 2006, 50(6), p. 1306-1314.
4. Kučera, Z., Topinková, E., Jurásková, D., Müllerová, N. Inkontinence v ošetřovatelském kontextu [on-line]. Dostupné na www.inco-forum.cz/ download/Inkontinence.pdf.
5. Renganathan, A., Robinson, D., Cardozo, L. et al. Do women with overactive bladder have realistic expectations for therapy? Int. Urogynecol. J. 2010, 21(4), p. 409-414.
6. Steward, W.F., van Rooyen, J.B., Cundiff, G.W. et al. Prevalence and burden of overactive bladder in the United States. World. J. Urol. 2003, 20(6), p. 327-336.
Labels
General practitioner for children and adolescents General practitioner for adultsArticle was published in
General Practitioner
2011 Issue 8
Most read in this issue
- Pokroky v operační léčbě končetinových zlomenin
- Studie čtyř systémů měření glykovaného hemoglobinu HbA1c v režimu POCT
- Krátká intervence a první pomoc pro lidi s návykovými nemocemi
- Problematika dopingu v ordinaci praktického lékaře