Současné možnosti léčby hyperfenylalaninémie
Authors:
D. Procházková
Authors‘ workplace:
Pediatrická klinika, Lékařská fakulta Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice Brno
přednosta prof. MUDr. Z. Doležel, CSc.
Published in:
Čes-slov Pediat 2010; 65 (7-8): 452-458.
Category:
Review
Overview
Fenylketonurie (PKU) je dědičná porucha metabolismu aminokyseliny fenylalaninu, způsobená deficitem fenylalaninhydroxylázy v játrech. Pacienti s PKU musí dodržovat celoživotní nízkobílkovinnou dietu s nízkým obsahem fenylalaninu ve stravě s cílem zamezit neurologickému postižení. Adherence k dietě je často nízká vzhledem ke špatným organoleptickým vlastnostem směsí aminokyselin bez fenylalaninu a nízkobílkovinných výrobků. Pokrok v biochemii, genetice, a to zvláště molekulární, vedl v posledních letech ke změněnám v terapeutické strategii u pacientů s PKU.
V prezentované práci jsou diskutovány nízkobílkovinná dieta, neutrální aminokyseliny s dlouhým řetězcem, glykomakropeptid, mastné kyseliny s dlouhým řetězcem, DHA a EPA, terapeutická postnatální repopulace jaterních buněk, tetrahydrobiopterin, enzymová náhradní terapie pomocí fenylalaninamoniaklyázy (PAL) a genová terapie jako možnosti léčby PKU.
Klíčová slova:
hyperfenylalaninémie, fenylketonurie, terapie, nízkobílkovinná dieta, neutrální aminokyseliny s dlouhým řetězcem – LNAA, glykomakropeptid – GMP, mastné kyseliny s dlouhým řetězcem, DHA, EPA, terapeutická postnatální repopulace jaterních buněk, tetrahydrobiopterin – BH4, fenylalaninamoniaklyáza – PAL, genová terapie
Úvod
Fenylketonurie (PKU, OMIM 261600) je dědičná porucha metabolismu fenylalaninu (Phe), s autozomálně recesivním typem dědičnosti a incidencí klasické PKU v České republice 1:9869 [1]. Metaanalýzy vědeckých publikací potvrzují signifikantní korelaci mezi hladinou fenylalaninu v krvi a dosaženým IQ pacienta. Neléčená PKU vede k poruše kognitivních funkcí, jako je pozornost a exekutivní funkce [2, 3].
Fenylketonurie byla v roce 1934 objevena Föllingem jako ,,phenylpyruvic oligophrenia“ [4] a v roce 1937 přejmenována Penrosem a Quastelem na fenylketonurii [5]. V 50. letech minulého století byl odhalen enzymatický defekt, deficit fenylalaninhydroxylázy (PAH, EC 1.14.16.1) v játrech [6].
Profesor Guthrie v roce 1963 zavedl novorozenecký screening hyperfenylalaninémie (HPA) pomocí bakteriálního inhibičního testu s Bacillus subtilis ze suché krevní kapky novorozence [7]. V roce 1964 objevil Kaufman kofaktor fenylalaninu – tetrahydrobiopterin, BH4 [8]. Danks odhalil v roce 1978 tzv. maligní hyperfenylalaninémii, tj. poruchy tvorby a regenerace (recyklace) BH4 [9]. Woo v roce 1983 lokalizoval gen pro PKU na chromozom č. 12 (PAH gen, 12q23.2) [10]. PAH gen se skládá ze 13 exonů. Přes 60 % ze všech mutací PAH genu tvoří missense mutace, následují malé či velké delece, splicing mutace (mutace, které způsobují poruchy sestřihu), silent (tiché) mutace, nonsense mutace a inzerce. Většina pacientů je složenými heterozygoty pro dvě různé mutace. V naší populaci je nejčastější mutace p.R408W. V 90. letech minulého století bylo založeno konsorcium (PAH Mutation Analysis Consortium) shromažďující mutované alely v PAH genu, kterých bylo dosud popsáno přes 500. Přelomem je 21. století s objevem BH4 respozivní HPA [11].
PAH je homotetramerický enzym, který se skládá ze tří funkčních domén: regulační, katalytické a oligomerizační. BH4 senzitivní mutace jsou lokalizovány zejména v katalytické doméně. Předpokládá se, že PAH deficit patří mezi ,,protein-misfolding disease“, kde globální změny konformace mutovaného proteinu narušují fyziologickou funkci PAH enzymu [12, 13].
Deficit fenylalaninhydroxylázy v játrech nebo porucha tvorby či recyklace BH4 mohou vést k hyperfenylalaninémii.
Hyperfenylalaninémie z deficitu PAH lze rozdělit podle hladiny fenylalaninu v krvi před zahájením terapie do 3 skupin:
- klasická PKU při hodnotách Phe >1200 µmol/l, tj. více než 20 mg/dl,
- mírná PKU při hodnotách Phe 1200–600 µmol/l, tj. 20–10 mg/dl,
- mírná HPA při hodnotách Phe 600–120 µmol/l, tj. 10–2 mg/dl.
Mezi HPA z poruch tvorby a regenerace BH4 zahrnujeme: deficit GPT cyklohydrolázy I (OMIM 600225), deficit 6-pyruvoyltetrahydropteridinsyntázy (OMIM 261640), deficit dihydropteridinreduktázy (OMIM 261630), deficit pterin-4a-karbinolamindehydratázy (OMIM 126090). Další dvě poruchy tvorby a regenerace biopterinu nejsou spojeny s hypefenylalaninémií: doparespozivní dystonie (OMIM 126090) a deficit sepiapterinreduktázy (OMIM 182125).
Kromě fenylalaninu BH4 působí současně jako kofaktor pro tyrozinhydroxylázu a tryptofanhydroxylázu a tím ovlivňuje též syntézu katecholaminů a serotoninu. Klinické příznaky poruchy tvorby a regenerace BH4 spojené s HPA odrážejí těžký deficit centrálních neurotransmiterů, tj. líné pití, sníženou spontánní pohybovou aktivitu, ,,floppy baby“, iritabilitu, okulogyrické krize, zvýšenou salivaci, nestabilní tělesnou teplotu, žvýkací potíže, křeče, opoždění psychomotorického vývoje a mikrocefalii [14].
Kromě novorozeneckého screeningu HPA slouží k diagnostice jejích různých forem několik testů:
- hladina fenylalaninu v krvi (norma <120 µmol/l),
- stanovení dihydropteridinreduktázy v krvi ze suché krevní kapky,
- vyšetření moči na pteriny,
- zátěžový test s BH4,
- stanovení neurotransmiterů v likvoru: kyselina homovanilová (HVA) a 5-hydroxyindoloctová (5-HIAA).
Existuje řada modifikací zátěžového testu s BH4. Při klasickém testu se pacientovi podá před jídlem BH4 v dávce 20 mg/kg. Následují odběry krve na fenylalanin a tyrozin před jídlem v čase 0, 4, 8, 24 hodin. Při pozitivním testu by měl fenylalanin klesnout po podání BH4 (obvykle v 8. hodině) a měla by se zvýšit hladina tyrozinu v krvi. Není jednoznačně stanoveno, v jakém věku provádět zátěžový test s BH4 a jaká hodnota fenylalaninu v krvi je hraniční pro provedení testu. Test lze provádět i u novorozence před zahájením terapie a obvyklou hranicí je hladina Phe v krvi vyšší než 400–600 µmol/l [15].
V současné době je všeobecně akceptováno, že existuje interindividuální tolerance fenylalaninu ve stravě a interindividuální prostupnost hematoencefalické bariéry pro molekuly fenylalaninu [16, 17]. Fenotyp probanda s HPA/PKU je individuální a podle toho bychom měli přistupovat k jeho léčbě [18].
Léčebné možností PKU/HPA
1. Nízkobílkovinná dieta
Nízkobílkovinnou dietu uvedl do praxe v roce 1954 profesor Horst Bickel [19]. U probandů s deficitem fenylalaninhydroxylázy zavedení nízkobílkovinné diety s nízkým obsahem fenylalaninu ve stravě časně postnatálně, dostatečně intenzivně a dlouhodobě umožňuje normální či téměř normální vývoj kognitivních funkcí. Dieta se sestavuje individuálně podle pohlaví, hmotnosti, potřeby bílkovin, cukrů, tuků a tolerance fenylalaninu ve stravě. Je doporučována jako celoživotní dieta, tzv. ,,diet for life“. K léčbě se používají tzv. ,,formulas či medical food“, tj. směsi aminokyselin bez fenylalaninu, potraviny pro zvláštní lékařské účely. Jsou používány s příchutí či bez příchuti, ve formě prášku, tablet, kapslí, tyčinek nebo již připravené k vypití, tzv. ,,ready to drink“ formulas. Nutnou součástí diety jsou nízkobílkovinné výrobky, tzv. ,,low protein“ products, které zahrnují pečivo, těstoviny, vaječnou náhražku, mléko, cornflakes, cracery, müsli tyčinky, paštiky, knedlíky, zmrzlinu a další. Nevýhodou je vysoká cena výrobků.
Deficit v organoleptických vlastnostech, nutričním obsahu a vysoká cena diety vedou ke snížené adherenci k dietě, zvláště u dospívajících a dospělých. Nedodržování diety je spojeno s poruchou exekutivních funkcí, vizuálně prostorovým deficitem, poruchami nálady a chování. V graviditě je pak nedodržování diety spojeno se syndromem maternální PKU, tj. embryopatií z hyperfenylalaninémie matky [20, 21].
Pacient s PKU má problémy s plánováním diety, nemá často schopnost pamatovat si obsah fenylalaninu v potravinách, nebere formuli, jí zakázaná jídla a nekontroluje si hladinu fenylalaninu v krvi. Ve škole mívají děti potíže s psaním, geometrií a kreslením. Mohou být klienty psychiatra pro úzkostnou poruchu, agarofobii a deprese. V současné době v Evropské unii není jednotný konsenzus o hodnotách fenylalaninu v krvi při léčbě PKU/HPA. Vzhledem k možným komplikacím je obecná tendence doporučené hodnoty Phe v krvi snižovat. Hodnoty fenylalaninu v krvi u zdravého člověka 40–120 µmol/l, tj. do 2,0 mg/dl, označujeme jako normální.
2. Neutrální aminokyseliny s dlouhým řetězcem – LNAA (large neutral amino acids)
U pacientů s PKU byly prokázány snížené hodnoty mozkových neurotransmiterů: dopaminu a serotoninu a s tím spojené zhoršení kognitivních funkcí. L-fenylalanin přestupuje hematoencefalickou bariéru na tzv. L-typu nosiče (LAT1), který sdílí s LNAA (tj. asparagin, cystein, glutamin, histidin, isoleucin, leucin, methionin, serin, threonin, tyrozin, tryptofan a valin). Na podobném typu nosiče přechází Phe z buňky do krve (transport Phe ze střeva). Vysoké hodnoty fenylalaninu v mozku, které při porušování nízkobílkovinné diety lze pozorovat u pacientů s PKU, snižují hodnoty LNAA v mozku u non-adherentních pacientů s PKU.
Principem léčby pomocí LNAA je podávání prekurzorů neurotransmiterů – tyrozinu a tryptofanu – a větvených aminokyselin – valinu, leucinu a isoleucinu. Podávání diety s definovaným množstvím fenylalaninu a LNAA vede k poklesu Phe v krvi a mozku při soutěži o L-typ nosiče [22, 23, 24].
3. Glykomakropetid – GMP
GMP je glykofosfopeptid, složený z 64 aminokyselin a vzniká ze syrovátky při výrobě sýra. Obsahuje 2,5–5 mg Phe/g proteinu. Jeho součástí jsou i LNAA. Neobsahuje všechny esenciální aminokyseliny, takže je nutno jej obohacovat.
Dieta je založena na výrobě potravin a nápojů z GMP. Udává se, že GMP snižuje Phe v krvi asi o 13–14 % [25].
4. Esenciální mastné kyseliny
Tzv. esenciální mastné kyseliny – linolová a alfa-linolenová – se při konzumaci ve správném množství a poměru přeměňují na tzv. mastné kyseliny s dlouhým řetězcem (LC-PUFA): linolová na kyselinu arachidonovou (omega-6-mastné kyseliny) a alfa-linolenová na eikosapentaenovou (EPA) a dokosahexaenovou (DHA) (omega-3-mastné kyseliny). Tyto jsou důležité pro vývoj mozku a sítnice. Zdrojem pro novorozence je mateřské mléko, jehož přísun je u dítěte s PKU omezen. Hlavní zdroje EPA a DHA – mořské ryby – jsou ze stravy pacientů s PKU vyloučeny. Pacienti s PKU konzumují mnoho kyseliny linolové, málo alfa-linolenové a v nesprávném poměru. Hladiny EPA a DHA jsou v séru pacientů s PKU nízké.
Je snaha podávat pacientům s PKU rybí tuk jako zdroj EPA a DHA s cílem zlepšit neurologické funkce. Problémem však zůstává konzumace rybího tuku a směsí aminokyselin bez fenylalaninu stran organoleptických vlastností. Je třeba optimalizovat formu podání a určit přesnou dávku [26].
5. Terapeutická postnatální repopulace jaterních buněk
V roce 1993 byla provedena u pacienta s PKU transplantace jater z jiné indikace [27]. Tím byl nahrazen i deficit PAH v játrech.
V současné době je experimentální možností na myších modelech tzv. terapeutická postnatální repopulace jaterních buněk. Jedná se o parciální hepatektomii s následnou transplantací hepatocytů a regenerací jaterních buněk. Hlavním problémem je procento nahrazených buněk příjemce. Udává se, že 5–10 % dosud nestačí [28].
6. Tetrahydrobiopterin (BH4) responzivní HPA
V roce 2002 popsal Ames 50 genetických chorob charakteru enzymopatie, u kterých lze zvýšením dávky kofaktoru zvýšit aktivitu narušeného enzymu [29]. Jednou z nich je i PKU. V roce 2002 provedla Muntau zátěžový test s BH4 u 38 pacientů s HPA/PKU a podle odpovědi a genotypu poprvé definovala mutace v PAH genu senzitivní na léčbu BH4. Mezi BH4 senzitivní zahrnula P314S, Y417M, V177M, V254A, A300V, E390G, IVS4-5C◊G. Jako potenciálně senzitivní označila: A403V, F39L, D415N, S310Y, R158Q, I65T. Mezi proměnlivě senzitivní zařadila: Y414C, L48S, R261Q, I65V [11]. Práce dalších autorů vedly k popsání dalších BH4 responzivních mutací, které jsou nyní popsány v databázi www.bh4.org/biopku.html. V evropské populaci se jedná asi o 55 % mutací PAH genu, nejčastějšími jsou A403V, R261Q, Y414C. Mechanismem účinku BH4 je tzv. „chaperone-like therapeutic effect“. BH4 zvyšuje termální stabilitu a ochranu proti proteolytické degradaci a oxidační inaktivaci mutovaného proteinu [12].
Ukazuje se, že existují limity pro léčbu pomocí BH4 [30]. Pacienti jsou nejčastěji složenými heterozygoty pro dvě různé mutace. Ve východoevropské populaci nejčastější mutace p.R408W (46 až 73,4 %, nejvíce Polsko a Pobaltí) se v americké populaci vyskytuje v 18 %. Reziduální aktivita PAH in vitro se v tomto případě pohybuje mezi 1,2 ± 1,1 %. Geografické rozložení BH4 mutací ve východní Evropě může být limitem pro léčbu pomocí BH4.
Dalším problémem je i tzv. intraalelový komplementační efekt, kdy PAH může mít reziduální aktivitu in vitro relativně vysokou, ale u konkrétního pacienta in vivo je oproti očekávání hladina Phe v krvi vyšší. Existuje tedy skupina mutací s proměnlivým fenotypem a k léčbě pomocí BH4 je nutno přistupovat individuálně [12].
Princip léčby spočívá ve vytypování pacientů s charakteristickým BH4 responzivním genotypem. Následuje provedení zátěžového testu s BH4 (20 mg/kg). Na našem pracovišti používáme preparát Kuvan®, sapropterin dihydrochlorid. Pokud dojde k poklesu hladiny Phe v krvi za 24 hodin v testu s BH4 o více než 30 %, je proband označen za tzv. BH4 respondéra.
Léčebný postup zahrnuje podávání BH4 v dávce 5–20 mg/kg tělesné hmotnosti. Cílem léčby je dosáhnout optimální hladinu Phe v krvi pacienta, zvýšit obsah přirozených bílkovin a snížit obsah směsí aminokyselin v dietě, vzácně až dietu opustit.
V současné době je možná léčba dětí od 4 let věku. BH4 nelze užívat v graviditě a laktaci. Tablety se rozpouští ve vodě. Obvykle se podává celá dávka 1krát denně. Nežádoucí účinky BH4 jsou mírné. Jde nejčastěji o bolesti hlavy a břicha, které po úpravě dávky odeznívají [31, 32].
Ve Spojených státech amerických zahrnuje léčebný postup podávání BH4 v dávce 5–20 mg/kg po dobu 4 týdnů. Pokud hladina fenylalaninu v krvi neklesne o více než 30 %, terapie se ukončí. Zátěžový test s BH4 se obvykle neprovádí [33].
7. Enzymová náhradní terapie, „enzyme replacement therapy“ (ERT)
Bohužel většina pacientů s klasickou PKU a někteří s mírnou PKU nereagují na léčbu pomocí BH4. Takoví by mohli profitovat v budoucnosti z enzymové náhradní terapie. Na myších modelech byla použita rekombinantní PEG-PAL (EC 4.3.1.5). Jedná se o fenylalaninamoniaklyázu (PAL) modifikovanou polyetylenglykolem (PEG) ke snížení imunogenicity. Enzym se nachází v mnoha rostlinách, některých plísních a bakteriích. Nevyžaduje exogenní kofaktor. Fenylalanin je alternativně metabolizován na stopové množství amoniaku a kyselinu trans-skořicovou. PEG-PAL se podává 1krát týdně subkutánně. Sleduje se nikoli hladina fenylalaninu v krvi, ale změna barvy srsti myších modelů, neboť fenylalanin je součástí metabolismu melaninu. Dávkování je závislé na pohlaví, lépe reagují samci. Léčba je bohužel reverzibilní [34].
Byla zahájena i klinická studie u pacientů s PKU pomocí rAvPAL-PEG (http://clinicaltrials. gov). Jedná se o rekombinantní PAL z Anabaena variabilis se dvěma substitucemi, které snižují agregaci a zvyšují stabilitu náhradního enzymu (p.C503S/p.C565S).
8. Genová terapie
V současnosti se jedná o myší modely. Jako vektory slouží adenoviry či lentiviry. Existují rizika a nevýhody této terapie: gen se opravuje ,,pomalu“ a na omezenou dobu. K opravě je nutno použít mnoho vektorů-virů současně s rizikem virémie, zánětu či tumoru jater [28].
9. Léčba poruch tvorby a regenerace BH4 spojených s HPA
Léčba závisí na typu poruchy. Cílem je zvýšit hladinu centrálních neurotransmiterů a snížit hladinu fenylalaninu v krvi. U deficitu GPT cyklohydrolázy I a deficitu 6-pyruvoyltetrahydropteridinsyntázy je hladina Phe v krvi snížena aplikací BH4. Tento princip nefunguje u deficitu dihydropteridinreduktázy. Podává se nízkobílkovinná dieta a kyselina listová.
BH4 nepřestupuje přes hematoencefalickou bariéru a nelze ho použít ke zvýšení hladiny centrálních neurotransmiterů. K léčbě je používán L-dopa a 5-hydroxytryptofan, který je přeměňován na dopamin a serotonin. Používají se společně s karbidopou [14].
Závěr
Dědičné poruchy metabolismu jsou klasickou ukázkou pokroku v lidské medicíně v posledních padesáti letech. Přes výraznou progresi v jejich diagnostice a terapii není osud nemocných zatím vždy příznivý.
HPA/PKU dosud představuje celospolečenský problém na sociální i ekonomické úrovni. Léčba je finančně nákladná a její hodnota neustále narůstá. Fenotyp probanda s PKU/HPA je individuální a podle toho by se mělo přistupovat k jeho léčbě.
Práce byla přednesena v říjnu 2009 jako tzv. přednáška pro odbornou veřejnost v rámci habilitačního řízení autorky na LF MU Brno.
Doc. MUDr. Dagmar
Procházková, Ph.D.
Pediatrická klinika
Lékařská fakulta Masarykovy univerzity
a Fakultní nemocnice Brno
Černopolní 9
625 00 Brno
e-mail:
prochazkovad@fnbrno.cz
Sources
1. Čechák P, Hejcmanová L, Procházková D, et al. Výsledky screeningu hyperfenylalaninémií v českých zemích v letech 1970–2000. Čes.-slov. Pediat. 2001; 56: 667–670.
2. Waisbren SE, Noel K, Fahrbach K, et al. Phenylalanine blood levels and clinical outcomes in phenylketonuria: a systematic literature review and meta-analysis. Mol. Genet. Metab. 2007; 92: 63–70.
3. Christ SE, Huijbregts SCJ, de Sonneville LMJ, et al. Executive function in early-treated phenylketonuria: Profile and underlying mechanisms. Mol. Genet. Metabol. 2010; 99: 22–32.
4. Főlling A. Uber Ausscheidung von Phenylbrenztraubensaure in den Harn als Stoffwechselanomalie in Verbindung mit Imbezilitat. Hoppe Seylers Z. Physiol. Chem. 1934; 277: 169–176.
5. Penrose LS, Quastel JH. Metabolic studies in phenylketonuria. Biochem. J. 1937; 31: 266–271.
6. Jervis GA. Phenylpyruvic oligophrenia: deficiency of phenylalanine oxidising system. Proc. Soc. Exp. Biol. Med .1953; 82: 514.
7. Guthrie R, Susi A. A simple phenylalanine method for detecting phenylketonuria in large populations of newborn infants. Pediatrics 1963; 32: 318–343.
8. Kaufman S. The structure of phenylalanine hydroxylation cofactor. Proc. Natl. Acad. Sci. 1963; 50: 1085.
9. Danks DM., Bartholomé K, Clayton BE, et al. Malignant hyperphenylalaninaemia – current status. J. Inherit. Metab. Dis. 1977; 1: 49–53.
10. Woo SLC, Lidsky AS, Güttler F. Cloned human phenylalanine hydroxylase gene allows prenatal diagnosis and carrier detection of classical phenylketonuria. Nature 1983; 306: 151–155.
11. Muntau AC, Rőschinger W, Habich M, et al. Tetrahydrobiopterin as a alternative treatment for mild phenylketonuria. N. Engl. J. Med. 2002; 347: 2122–2132.
12. Gersting SW, Kemter KF, Staudigl M, et al. Loss of function in phenylketonuria is caused by impaired molecular motions and conformational instability. Am. J. Hum. Genet. 2008; 83: 5–17.
13. Pey AL, Stricher F, Serrano L, et al. Predicted effects of missense mutations on native-state stability account for phenotypic outcome of phenylketonuria, a paradigm misfolding diseases. Am. J. Hum. Genet. 2007; 81: 1006–1024.
14. Holand K. Inherited disorders affecting dopamine and serotonin: Critical neurotransmitters derived from aromatic amino acids. J. Nutr. 2007; 137: 1568–1572.
15. Blau N, Belanger-Quintana A, Demirkol M, et al. Management of phenylketonuria in Europe: survey results from 19 countries. Mol. Genet. Metab. 2010; 99: 109–115.
16. Weglage J, Wiedermann D, Denecke J, et al. Individual blood-brain barier phenylalanine transport in siblings with clasiccal phenylketonuria. J. Inherit. Metab. Dis. 2002; 25: 431–436.
17. Burgard P, Rupp A, Konecki DS, et al. Phenylalaninehydroxylase genotypes, predicted residual enzyme activity and phenotypic parameters of diagnosis and treatment of phenylketonuria. Eur. J. Pediatr. 1996; 155: 11–15.
18. Scriver CR. The PAH gene, phenylketonuria, and a paradigm shift. Hum. Mutat. 2007; 28: 831–845.
19. Bickel H, Gerrard J, Hickmans EM. Influence of phenylalanine intake on the chemistry and behaviour of a phenylketonuric child. Acta Pediatr. 1954; 43: 64.
20. Procházková D, Konečná P, Kolbová L, et al. Fenylketonurie v dospělosti. Čes.-slov. Pediat. 2008; 63: 601–605.
21. Procházková D, Konečná P, Kozák L, et al. Maternální PKU v regionu Moravy. Čes.-slov. Pediat. 2005; 60: 251–256.
22. Pietz J, Kreis R, Rupp A, et al. Large neutral amino acids block phenylalanine transport into brain tissue in patients with phenylketonuria. J. Clin. Invest. 1999; 103: 1169–1178.
23. Matalon R, Michals-Matalon K, Bhatia G, et al. Large neutral amino acids in the treatment of phenylketonuria (PKU). J. Inherit. Metab. Dis. 2006; 29: 732–738.
24. Rocha JC, Martel F. Large neutral amino acids supplementation in phenylketonuric patients. J. Inherit. Metab. Dis. 2009; 32: 472–480.
25. Ney DM, Gleason ST, van Calcar SC, et al. Nutritional management of PKU with glycomacropeptide from cheese whey. J. Inherit. Metab. Dis. 2009; 32: 32–39.
26. Koletzko B, Beblo S, Demmelmair H, et al. Does dietary DHA improve neural function in children? Observations in phenylketonuria. Prostaglandins Leukot. Essent. Fatty Acids 2009; 80: 159–164.
27. Vajro P, Strisciulio P, Houssin D, et al. Correction of phenylketonuria after liver transplantation in a child with cirrhosis. N. Engl. J. Med. 1993; 329: 363.
28. Harding CO, Ding Z, Thöny B. Gene and cell therapies for phenylketonuria (PKU). In: Blau N. PKU and BH4-Advances in Phenylketonuria and Tetrahydrobiopterin. Heilbronn: SPS Verlagsgesellschaft, 2006: 321–349.
29. Ames BN, Elson-Schwab I, Silver EA. High-dose vitamin therapy stimulates variant enzymes with decreased coenzyme binding afinity (increased K (m)): relevance to genetic disease and polymorphism. Am. J. Clin. Nutr. 2002; 75: 616–658.
30. Dobrowolski SF, Borski K, Ellingson CC, et al. A limited spektrum of phenylalanine hydroxylase mutations is observed in phenylketonuria patients in western Poland and implications for treatment with 6R tetrahydrobiopterin. J. Hum. Genet. 2009; 54: 335–339.
31. Hennermann JB, Bührer Ch, Blau N, et al. Long-term treatment with tetrahydrobiopterin increases phenylalanine tolerance in children with severe phenotype of phenylketonuria. Mol. Genet. Metab. 2005; 86: 86–90.
32. Burlina A, Blau N. Effect of BH4 supplementation on phenylalanine tolerance. J. Inherit. Metab. Dis. 2009; 32: 40–45.
33. Singh RH, Jurecki E, Rohr F. Recommendations for personalized dietary adjustments based on patient response to tetrahydrobiopterin (BH4) in phenylketonuria. Top. Clin. Nutr. 2008; 23: 149–157.
34. Sarkassian ChN, Gamez A, Wang L, et al. Preclinical evaluation of multiple species of PEGylated recombinant phenylalanine ammonia lyase for treatment of phenylketonuria. PNAS 2008; 105: 20894–20899
Labels
Neonatology Paediatrics General practitioner for children and adolescentsArticle was published in
Czech-Slovak Pediatrics
2010 Issue 7-8
Most read in this issue
- Současné možnosti léčby hyperfenylalaninémie
- Revidovaný doporučený postup při diagnostice, léčbě a prevenci alergie na bílkovinu kravského mléka
- Hodnotenie elasticity cievnej steny v detskom veku metódou merania rýchlosti pulznej vlny
- Klinické příznaky a laboratorní data u 75 dětí s neonatální manifestací mitochondriálního onemocnění: návrh diagnostických algoritmů