Trpíte nykturií? Dejte si pozor na to, co večer jíte a pijete!
Příčin opakovaných nočních návštěv toalety je celá řada. Nevhodně zvolené potraviny nebo nápoje, které před spaním konzumujeme, mohou nucení na močení přímo vyvolat nebo již přítomnou nykturii zhoršit. Čemu je proto večer lepší se vyhnout?
1. Kofeinové nápoje
Vedle stimulačních účinků jsou s nápoji a potravinami, které obsahují kofein, spojeny také účinky diuretické (močopudné). Kofein totiž podporuje tvorbu moči a její vylučování. Jedinci, kteří trpí nykturií, by se proto měli vyvarovat většímu množství kávy, kolové limonády, kakaa, čokolády, ale také energetických nápojů nebo čaje.
2. Kyselé potraviny
Velmi kyselá strava může v organismu vyvolat reakce, které mají za následek časté močení. Příkladem takových potravin je brusinkový či pomerančový džus nebo citrusy jako takové.
3. Alkohol
Řada lidí před spaním popíjí, aby lépe usnuli. Ve skutečnosti bude ale jejich spánek spíše rušen kvůli častým návštěvám toalety, protože alkohol je značně močopudný. Noční bloudění bytem pod vlivem alkoholového opojení navíc představuje riziko nebezpečných úrazů.
4. Kořeněná jídla
Velmi kořeněné potraviny, jako jsou chilli papričky, křen, kari, salsa nebo mexická či thajská jídla obecně, dráždí stěnu močového měchýře a nutí ho k vyprazdňování. Proto je vhodnější zvolit před spaním jiný typ kuchyně.
5. Příliš mnoho tekutin
Příčinou nykturie může být i nadměrné množství tekutin, které před spaním vypijeme. Důležité je proto rozvrhnout si pitný režim do celého dne a nesnažit se ho takzvaně „dohnat“ až večer po návratu z práce, kdy zjistíme, že jsme během dne málo pili. Výraznější omezení příjmu tekutin však lékaři ve většině případů nedoporučují.
(veri)
Zdroj:
www.livestrong.com
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Tisícileté topoly, mokří psi, stárnoucí kočky a ospalé octomilky – „jednohubky“ z výzkumu 2024/41
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Menstruační krev má značný diagnostický potenciál, mimo jiné u diabetu
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul