Sledování účinnosti, bezpečnosti a vlasových a nehtových symptomů intermitentního a kontinuálního podávání etanerceptu – studie CRYSTEL
V terapii psoriatických onemocnění představuje etanercept (ETN) slibnou možnost bezpečného dlouhodobého zlepšení symptomatologie, a to i u vlasového a nehtového postižení. Záměrem této studie bylo sledování intermitentního podávání ETN u psoriatických pacientů.
V terapii psoriatických onemocnění představuje etanercept (ETN) slibnou možnost bezpečného dlouhodobého zlepšení symptomatologie, a to i u vlasového a nehtového postižení. Záměrem této studie bylo sledování intermitentního podávání ETN u psoriatických pacientů. Dalším cílem pak bylo zhodnotit vlasové i nehtové příznaky u středně těžké a závažné formy lupénky a to dlouhodobě po dobu 54 týdnů.
Pacienti byli rozděleni do skupiny intermitentního (N=363) a kontinuálního režimu (N=357), v obou případech medikované dvakrát týdně 25 mg ETN. Účinnost byla hodnocena pomocí Physician Global Assessment (PGA). Bezpečnost byla hodnocena jako výskyt vedlejších účinků, vlasové symptomy pak pomocí Psoriasis Scalp Score (PSS) a nehtová postižení pomocí Nail Psoriasis Severity Index (NAPSI).
PGA skóre bylo po 54 týdnech studie lepší u pacientů s kontinuální léčbou etanerceptem. Spokojenost s medikací byla na konci studie u 91,3 % pacientů s kontinuálním a u 82,5 % pacientů s intermitentní režimem. Celkový výskyt vážnějších vedlejších účinků byl u 7,5 % pacientů (6,4 % kontinuální a 8,5 % intermitentní). 4 pacienti, dva z každé skupiny, trpěli závažnou infekcí, nebyl však zaznamenán výskyt TBC ani demyelinizačního onemocnění. Vlasové příznaky hodnocené pomocí PSS se na konci 54. týdne zlepšily o 68,4 % u kontinuální a o 54,3 % u intermitentní skupiny. Signifikantní zlepšení byla zaznamenatelná již po 3 týdnech medikace. Procentuální zlepšení nehtového poškození měřeno NAPSI byla o 57,7 % u kontinuální a 45,4 % u intermitentní kohorty.
Studie potvrdila účinnost a bezpečnost léčby etanerceptem jak v kontinuálním tak v intermitentním podávání u pacientů se středně těžkou až těžkou psoriázou. Kontinuální léčba byla účinnější. Výsledek podporuje použití obou režimů podávání etanerceptu bez rizika dle individuálních potřeb pacienta.
(dre)
Zdroj: Ortonne J.P. a spol., 5th EADV Spring Sympozium 2008, Istanbul, TURKEY
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Tisícileté topoly, mokří psi, stárnoucí kočky a ospalé octomilky – „jednohubky“ z výzkumu 2024/41
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Menstruační krev má značný diagnostický potenciál, mimo jiné u diabetu
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul