Sama na dovolené? Deset pravidel, jak si to bezpečně užít!
Toužíte zažít atmosféru cestování o samotě bez partnera či kamarádek? Směle do toho! Zážitkům spojeným s tímto druhem putování se často nic nevyrovná. Možná rizika minimalizujete díky našim následujícím praktickým radám.
Při cestování sólo platí víc než kdykoliv jindy pravidlo selského rozumu – tedy být praktická, dbát na bezpečnost a vyhodnocovat vše, co se děje okolo. Následujících rady se vám mohou hodit jak při několikatýdenní dovolené, na kterou se vydáte úplně samy, ale také při jednodenním výletu.
- Plánujte. Zjistěte si co nejvíce informací o místech, kam se chystáte. Týká se to bezpečnostní situace, kulturních zvyklostí i podmínek pro ubytování.
- Jeďte nalehko. Cestujte s co nejméně věcmi a zavazadly, abyste se nestaly snadným cílem pouličních zlodějů, nebo dokonce nebyly přepadeny. Snažte se mít vždy jednu ruku volnou.
- Pojistěte se. Vyhodnoťte možná zdravotní rizika podle typu a délky cesty a na celou dobu pobytu v cizině uzavřete kvalitní cestovní pojištění. Mělo by pokrývat ošetření, hospitalizaci i případný převoz domů. Při sólo cestování je obzvlášť důležitá asistenční služba, se kterou můžete řešit neočekávané situace.
- Buďte v kontaktu. Naskenujte si všechny doklady, letenky či rezervace do e-mailu, abyste se k nim v případě potřeby kdykoliv dostaly. Kopie nechte uložené i u někoho blízkého doma. Během cesty o sobě dávejte průběžně vědět rodině či přátelům.
- Nevyčnívejte. Snažte se splynout s davem. Chování i oblečení přizpůsobte danému prostředí. Pokud se ztratíte, rozbalte si mapu na klidném místě nebo třeba v kavárně, namísto rušné pěší zóny.
- Nelákejte zloděje. Neukazujte na veřejnosti drahou elektroniku, opatrné buďte i při vyndavání dokladů a používání platebních karet. Minimalizujete tak riziko okradení. Pokud budete platit v hotovosti, nikdy nevyndavejte všechny peníze, které máte. Vyplatí se mít je rozdělené na několik menších částek.
- Cestujte bezpečně. Jste zvyklá s partnerem ve dvojici stopovat? Tentokrát autostop radši vynechte. Pro přesuny volte veřejnou dopravu nebo spolehlivé taxíky.
- Braňte se. Dostaly jste se do nepříjemné situace, nebo dokonce přímého ohrožení? Nebojte se začít křičet nebo na sebe jinak upozornit. Útočníka či zloděje se vám může podařit vylekat a odradit. Vždy ale vyhodnoťte konkrétní situaci a místo, kde se nacházíte.
- Neriskujte s ubytováním. Vybírejte pečlivě místa, kde budete bydlet. Pokud na vás hostel nebo kemp nepůsobí bezpečně, raději zkuste najít jiné ubytování.
- Chovejte se podle pravidel. V některých kulturách fungují kontakty mezi mužem a ženou jinak, než je zvykem v Evropě. V takových zemích se vyplatí vyhýbat přímému očnímu kontaktu a nebýt iniciátorem rozhovoru. Místní muži by si to mohli vyložit jinak než jen jako zdvořilost či přátelskost.
I přes různá rizika, kterým coby žena cestující sama můžete čelit, si tento druh cestování bezpochyby užijete. Poznávání nových míst budete o samotě vnímat intenzivněji a program přizpůsobíte jen svému tempu i preferencím. V rámci zkoumání nových míst, lidí i zvyků ale nikdy nezapomínejte na vlastní bezpečnost.
(pak)
Zdroj: https://travel.gc.ca/travelling/publications/her-own-way
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul