Péčí o cévy zpomalíte nejen stárnutí srdce, ale i mozku
Udržování zdravých cév představuje klíč ke správnému fungování srdce i mozku, a kromě onemocnění srdce se tak můžete vyhnout i stařecké demenci.
Jedním z největších strašáků stárnoucích lidí je zhoršování paměti. Její nejtěžší forma – demence – dokáže člověku vzít nejen vzpomínky, ale i osobnost a život. „Alzheimer“ přitom není jedinou chorobou, která může náš mozek nenávratně poškodit. Hned druhou nejčastější příčinou těchto obtíží je takzvaná vaskulární demence.
Mozek ohrožuje ucpání i prasknutí tepen
Vaskulární znamená cévní. Každá mozková buňka potřebuje neustálý přísun živin a kyslíku z krve, zajišťovaný právě cévami, respektive jejich druhem nazývaným tepny, které přivádějí okysličenou krev buňce. Obecně existují dvě možnosti, jak může být tento mechanismus narušen:
- Tepna se ucpe. Vrstva tuku a krevního odpadu uvnitř tepny buď sama zacpe cévu, nebo praskne a na jejím povrchu se vytvoří krevní sraženina, která způsobí totéž.
- Tepna praskne. K prasknutí tepny často dochází kvůli vysokému krevnímu tlaku, kterému je tepna dlouhodobě vystavena. Někteří lidé mají tepny náchylnější k prasknutí než jiní, předem to ale nepoznáme.
Když se poškodí velká tepna, odumře v jednom místě mnoho nervových buněk najednou. Pokud se jedná o centrum některé důležité mozkové funkce, například řeči, mohou se následkem této příhody dostavit problémy s řečí. Tato nenadálá příhoda je označována jako mozková mrtvice.
Tentýž problém ale může nastat i v nějaké z nejmenších tepének; pak odumře jen pár buněk a poškození se nemusí hned viditelně projevit nějakými obtížemi. Až neustálým a opakovaným poškozováním mozku se mozkové funkce postupně zhoršují a vytrácí – tímto způsobem vzniká demence, dříve nazývaná stařecká.
Proti demenci na rozdíl od „alzheimera“ existuje prevence
Pokud se léčíte s vysokým tlakem nebo s kornatěním cév, nejspíš si teď kladete otázku: Opravdu mi hrozí demence? Jak jí mohu předejít? Dodržování níže vyjmenovaných bodů, které přispívají ke zdraví cév v srdci, v mozku a kdekoliv jinde v těle, dokážete její riziko výrazně snížit. Jen je třeba:
- nekouřit,
- řešit svůj vysoký krevní tlak a cholesterol,
- předcházet cukrovce, nebo ji alespoň držet spolehlivě pod kontrolou,
- jíst zdravě bez přemíry soli a živočišných tuků,
- pít alkohol s rozumem a
- pěstovat pravidelný pohyb.
Zatímco u Alzheimerovy choroby nemáme dostatek důkazů o účinné prevenci, vznik vaskulární demence můžete odvrátit, pokud udržíte své cévy co nejdéle zdravé.
(luko)
Zdroje:
https://www.cdc.gov/features/heart-brain-health/index.html
https://www.health.harvard.edu/heart-health/blood-vessel-disease-linked-to-dementia
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- Tisícileté topoly, mokří psi, stárnoucí kočky a ospalé octomilky – „jednohubky“ z výzkumu 2024/41
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Menstruační krev má značný diagnostický potenciál, mimo jiné u diabetu