Noční únik moči trápí i teenagery, co zabírá?
S nočním pomočováním se v době dospívání potýká zhruba 6 % všech mladistvých. Není nutné zdůrazňovat, že v tomto věku jde o velmi nepříjemný problém. Vše se ale dá naštěstí řešit.
Enuréza jako závažný problém
Ve většině případů je nedostatečná kontrola nad močovým měchýřem jevem trvajícím již od dětství. Vždy je nutné zjistit vyvolávající příčinu. Tzv. primární noční enuréza je způsobena nepoměrem mezi tvorbou moči, kapacitou měchýře a probouzením ze spánku. Nelze vyloučit ani genetické vlivy. Pokud jeden z rodičů trpěl v určitém věku nočním pomočováním, jeho potomek může mít podobné problémy. Na vině bývá i nesprávný pitný režim s nadměrným příjmem kofeinu. Jsou-li obtíže dlouhodobé a přetrvávají až do puberty, jedná se zcela jistě o zanedbání léčby ze strany rodičů. Terapie by měla následovat ihned po zjištění problému. Noční pomočování totiž může vést:
- k psychickým problémům dítěte,
- ke ztrátě jeho sebevědomí,
- k duševní nevyrovnanosti.
Tzv. sekundární noční enuréza vzniká náhle (předchází šest měsíců bez pomočování) a často je důsledkem mikrobiální infekce močových cest. I tento stav si vyžaduje návštěvu lékaře (urologa) a zahájení léčby antibiotiky. V tomto případě by měly epizody nočního pomočování rychle odeznít.
U léků pozor na dávky
Preparáty, které lze při řešení úniku moči doporučit, jsou všehovšudy dva. Jedná se o imipramin a desmopressin, které se vydávají na předpis. Mechanismus fungování imipraminu není přesně znám, ale účinkuje přibližně v 50 % případů. Dávkování stanoví lékař, aplikaci by měl vždy ale také kontrolovat dospělý – při nadužívání je tento lék toxický a působí negativně na oběhový systém. Desmopressin je uměle vyrobený antidiuretický hormon (ten je jinak přirozeně produkován mozkem a redukuje množství moči). Zabírá u 40–60 % pacientů.
(brbr)
Zdroj:
www.healthychildren.org
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul