Noční močení potlačí úprava životosprávy i změna léků
Otravují vás časté návštěvy toalety v nočních hodinách? Chtěli byste zpět kvalitní a ničím nepřerušovaný spánek? S nočním močením neboli nykturií můžete bojovat hned několika způsoby. V první řadě by vás měl ovšem prohlédnout váš ošetřující lékař. Nykturii totiž může způsobit poměrně nezávažný projev stárnutí, ale i skrytá chronická choroba.
Nejprve k lékaři
Pokud navštěvujete toaletu alespoň jednou během nočního odpočinku, měli byste zvážit návštěvu svého lékaře. Nykturie může být poměrně nezávažným projevem stárnutí organismu, ale taktéž může být příznakem onemocnění srdce či ledvin. Zvýšené močení v nočních hodinách také mohou způsobit odvodňující léky, takzvaná diuretika. Ta se často používají v léčbě kardiovaskulárních onemocnění, kupříkladu při vysokém tlaku krve nebo chronickém srdečním selhání. I v tomto případě vám pomůže lékař úpravou dávkování léčiv. V každém případě není dobré nykturii podceňovat, nebo ji snad dokonce přehlížet.
Úprava pitného režimu
Svému močovému měchýři můžete ulevit tím, že mírně upravíte svůj pitný režim. Nejjednodušší cestou je omezit příjem tekutin ve večerních a nočních hodinách, alespoň dvě hodiny před ulehnutím do postele. Pozor však na dostatečný pitný režim během celého dne. Nápoje, které vynecháte ve večerních hodinách, kompenzujte zvýšeným příjmem tekutin v průběhu dne. Také je vhodné omezit příjem močopudných nápojů, tedy především těch s obsahem alkoholu a kofeinu. Pokud patříte mezi zapřisáhlé milovníky kávy, dopřejte si tento lahodný nápoj v první polovině dne.
Změna životosprávy
Nutkání na močení během spánku může také zmírnit redukce hmotnosti a zanechání kouření. Velká část případů nykturie je způsobena otoky, jež se během nočního spánku takzvaně mobilizují. To znamená, že při ulehnutí do postele dochází k přesunu tekutiny, nejčastěji z oteklých dolních končetin, do cévního systému a následně do ledvin. Zvýšené množství tekutin v cévách vede k větší produkci moči a tím i k nutnosti navštívit toaletu během noci. Pro zmírnění otoků stačí během dne na několik hodin ulehnout a položit končetiny nad úroveň srdce. Vhodnou prevencí jsou také kompresivní punčochy, které napomáhají toku krve směrem k srdci.
Pokud dojde ke zhoršení příznaků nykturie, neváhejte a ihned navštivte svého lékaře. Noční močení sice trápí asi třetinu jedinců starších 60 let, avšak v některých případech nejde o běžný příznak stárnutí organismu, ale o projev dosud neobjevené závažné choroby.
(holi)
Zdroj: www.healthline.com
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Tisícileté topoly, mokří psi, stárnoucí kočky a ospalé octomilky – „jednohubky“ z výzkumu 2024/41
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Menstruační krev má značný diagnostický potenciál, mimo jiné u diabetu
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul