Léčba nykturie: jak fungují nejčastěji užívané léky?
Prvním úkolem lékaře je zjistit příčinu nočního močení. Nykturie může být způsobena nadměrným příjmem tekutin, chronickými chorobami srdce a ledvin, ale i zvětšením prostaty. Teprve po úspěšném určení viníka lze cíleně nasadit určitý druh léku. Přinášíme vám seznam těch nejčastějších spolu s mechanismem jejich účinku.
Český objev v léčbě nykturie
Mezi nejpoužívanější léky v terapii nočního močení patří lék původem z naší země. Jedná se o desmopresin. Ten napodobuje funkci přirozeného lidského hormonu vasopresinu. Vasopresin je v lidském těle tvořen podvěskem mozkovým. Jeho působením dochází ke snížení tvorby moči. Lék se používá v noci před spaním, poté již pacient nesmí nic vypít. Desmopresin působí na receptory v ledvinách, čímž dochází ke zvýšení zpětného vstřebávání vody. Výsledkem je snížená tvorba moči v nočních hodinách, díky čemuž jsou pacienti ušetřeni neustálého nočního buzení kvůli potřebě navštívit toaletu. Stejný lék se již desetiletí užívá v terapii nočního pomočování u dětí.
Mužský problém
Nykturie může být u mužské části populace způsobena zvětšenou prostatou. Takzvaná benigní hyperplazie prostaty je totiž velmi častým jevem u stárnoucích pánů. Podle statistik trpí problémy se zvětšenou prostatou více než 60 % jedinců ve věku 60 let. Zvětšená prostata může svým tlakem zmenšovat průsvit močových cest. Výsledkem je obtížné močení, bolestivost při močení a časté návštěvy toalety v nočních hodinách. Naštěstí existují léky, které svým působením snižují tlak prostaty na močovou trubici, a v některých případech dokonce vedou ke snížení objemu předstojné žlázy. Trpící jedinci tak díky lékům znovu okusí sladký a ničím nerušený spánek.
Zaměřeno na močový měchýř
Za nočním močením u stárnoucí populace také může stát zvýšená reaktivita močového měchýře. Příčinou mohou být hormonální změny, ale i cukrovka. Močový měchýř se stává méně poddajným a nutí svého majitele k častějšímu vyměšování menšího objemu moči. V tomto případě přispěchají na pomoc léky snižující reaktivitu močového měchýře. Po vazbě léků na receptory v močovém měchýři dochází k relaxaci svalstva měchýře. Uvolněný močový měchýř je poté schopen přijmout a udržet větší množství moči.
Odvodnění organismu
Nemoci srdce a ledvin či další chorobné stavy vedou k tvorbě otoků. Ty se v nočních hodinách takzvaně mobilizují. Po ulehnutí do postele se totiž tekutiny přesouvají z podkoží, pojivových tkání a orgánů do cév. Zvýšené množství tekutiny putuje do ledvin, které zvyšují tvorbu moči. Výsledkem je časté nutkání na močení v nočních hodinách. V léčbě otoků se užívají takzvaná diuretika. Jedná se o léky zvyšující tvorbu moči v ledvinách. Jedinci trpící otoky tak během dne vyloučí nadbytečnou tekutinu a v noci mohou klidně spát.
(holi)
Zdroj: www.nafc.org
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Tisícileté topoly, mokří psi, stárnoucí kočky a ospalé octomilky – „jednohubky“ z výzkumu 2024/41
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Menstruační krev má značný diagnostický potenciál, mimo jiné u diabetu
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul