Je pro vás menstruace utrpením? Může jít o signál jiné nemoci!
Bolestivá menstruace čili dysmenorea se obvykle projevuje křečemi v podbřišku. Mohou být různé intenzity a dokážou ženu i vyřadit z běžného života. Poradíme, jaké jsou možnosti domácí terapie a které léky opravdu zabírají.
Většinu případů bolestí, které doprovázejí menstruaci, je možné zvládnout doma bez nutnosti lékařské pomoci. Existuje mnoho léků, které mohou dopomoci k úlevě. Které to jsou?
1. Nesteroidní antirevmatika. Jedná se o protizánětlivé léky, které zároveň pomáhají i od bolesti. Ve většině případů by vám tento druh přípravků poradil i lékař. Jde o volně prodejné preparáty. Příkladem je ibuprofen, který lze zakoupit ve formě tablet či nově i jako šumivé tablety s pomerančovou příchutí. Tato „pohodlná a chutná“ verze je vhodná například pro mladší slečny trpící menstruačními bolestmi. Nesteroidní antirevmatika by neměli konzumovat lidé s astmatem či vážnějším onemocněním žaludku, ledvin a jater. Vyhýbat by se jim měly i těhotné ženy a kojící matky. Pokud si nejste jistí, zda je pro vás tento typ léčiv vhodný, zeptejte se lékárníka či se poraďte s lékařem.
2. Další léky proti bolestem. Pokud zjistíte, že se pro vás výše uvedená skupina prášků nehodí, nezoufejte – můžete vyzkoušet i jiná analgetika. Například paracetamol, který je též dostupný bez předpisu. Má málo vedlejších účinků, škodí ale játrům. Proto pečlivě sledujte dávkování. Studie ovšem zjistily, že na úlevu od menstruačních obtíží nemá takový vliv jako nesteroidní antirevmatika.
3. Hormonální antikoncepce. Užíváte-li hormonální antikoncepci a zároveň hledáte úlevu od bolesti, může vám gynekolog předepsat kombinovanou hormonální antikoncepci. To je typ, který obsahuje jak hormon estrogen, tak i progesteron. Pomáhá v redukci bolesti, protože omezuje tvorbu prostaglandinů tvořených dělohou. Je ale nutné dobře zvážit i nežádoucí účinky antikoncepce a řádně se o nich poradit s odborníkem.
Úleva bez léků
Existuje též mnoho tzv. self-help domácích technik, které mohou pomoci od potíží i bez medikamentů. I když nemusí zastavit bolest úplně, velmi často snižují její intenzitu a činí ji tak snesitelnější. Co konkrétně zabírá?
- Přestaňte kouřit. Tento zlozvyk zvyšuje riziko bolestí u menstruace.
- Zacvičte si. I když je to možná ta poslední věc, na kterou byste pomyslely. Zůstanete-li aktivní, velmi často dochází k úlevě. Vhodné je například neintenzivní plavání, chůze či jízda na kole.
- Aplikujte teplo. Přiložením nahřívací láhve na břicho se může bolest zmírnit. Dejte však pozor, abyste nepoužily vodu vařící. Podobně může pomoci i teplá koupel či sprcha.
- Zkuste masáž. Mnoha ženám se uleví po jemné masáži podbřišku.
- Zaměřte se na relaxační techniky. Lze vyzkoušet jógu či pilates, které odvedou pozornost od bolesti.
Když nic nepomáhá
Jestliže žádný z výše uvedených léků a tipů nezabere ani po 3 měsících snažení, kontaktujte lékaře. Měl by vás odeslat na další vyšetření – může se totiž jednat o bolest způsobenou jiným onemocněním. Utrpením se perioda stává například při chronické pánevní bolesti či fibromu dělohy.
(cean)
Zdroj:
www.nhs.uk
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Raději si zajděte na oční! Jak souvisí citlivost zraku s rozvojem demence?
- Virtuální realita v psychologii. Technologie brněnských vědců zefektivní terapii fobií
- Co způsobuje pooperační infekce? Na vině může být i naše vlastní mikrobiota
- Čeká nás průlom v diagnostice karcinomu pankreatu?
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?