#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Jak ve zdraví zvládnout pobyt v Tatrách

17. 5. 2018

Slovenské velehory jsou krásné, ale umějí být neúprosné vůči lidem, kteří nerespektují jejich zákony. Úrazům lze předcházet dodržováním základních bezpečnostních pravidel a nepřeceňováním vlastních sil. Co je při objevování jejich krás tím nejdůležitějším?

Nebezpečný strach 

Na horách dokáže být počasí zrádné a proměnlivé. Jeho radikální změna může nastat velmi rychle. Během túry či výletu je tak třeba sledovat vývoj oblačnosti a větru. V případě zhoršení je nutné urychlené dokončení trasy nebo její úplné přerušení a návrat zpět stejnou cestou. Zhoršení počasí má totiž vliv nejen na schůdnost terénu, ale také na psychiku člověka. Strach a stres mohou snižovat výkon a pozornost a být příčinou paniky. Ta pak může vyústit v osudovou chybu. Aktuální klimatické podmínky v Tatrách můžete sledovat na stránkách Horské záchranné služby Slovenské republiky (www.hzs.sk).

Vhodná výstroj nezbytností

O českých turistech v Tatrách koluje mnoho vtipů. Ve skutečnosti však patří většinou mezi zodpovědné a dobře vybavené cestovatele. I přesto se každoročně Češi podílejí na smutných statistikách úmrtí a závažných zranění, ke kterým v Tatrách dochází. Jejich příčinou (kromě nerespektování přírodních podmínek) bývá i nedostatečné vybavení. Co by vám tedy rozhodně nemělo chybět?

  • Kvalitní turistické boty s přilnavými podešvemi,
  • dostatečné rezervy potravin a tekutin,
  • náhradní oblečení,
  • základní lékárnička,
  • mapa nebo GPS zařízení.

Při putování v oblastech s nebezpečím lavin budete potřebovat i lavinový vyhledávač, sondu a lopatu. Pro případ nouzového přespání v oblasti hor nejsou od věci spací podložka a vak. 

Jen s pojištěním 

Podle statistik lze v současnosti většině úrazů na horách předejít. Velkou měrou se na nebezpečných nehodách podílí i neznalost terénu, například neinformovat o schůdnosti a obtížnosti trasy, ztráta orientace na hřebenech a vrcholech nebo nedodržení správné trasy při vzestupu a sestupu. Důležité je také uzavření cestovního pojištění. Před úrazem sice neochrání, ale alespoň zmírní jeho dopady.

Podrobné informace o tom, jak se v Tatrách správně chovat, najdete například na stránkách Horské záchranné služby Slovenské republiky (www.hzs.sk) nebo na edukačním portálu Horského internetového klubu (www.hory.sk).

(holi)

Zdroj: 1. http://www.hory.sk/bezpecnenahorach/

2. https://www.hzs.sk/



Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#