Incidence hepatitidy C stoupá u mladých lidí
Infekce virem hepatitidy C (HCV) a z něj vyplývající jaterní onemocnění se nejčastěji vyskytují u silných populačních ročníků. Nedávno publikovaná studie však upozorňuje na fakt, že počet nakažených adolescentů a mladých dospělých v USA může stoupat.
Infekce virem hepatitidy C (HCV) a z něj vyplývající jaterní onemocnění se nejčastěji vyskytují u silných populačních ročníků. Nedávno publikovaná studie však upozorňuje na fakt, že počet nakažených adolescentů a mladých dospělých v USA může stoupat. Vědci z amerického státu Massachusetts publikovali podrobnější informace týkající se nově hlášených případů hepatitidy C v období let 2007–2009 ve věkové skupině 15–24 let.
Autoři se již v úvodu zmiňují o tom, že počet případů symptomatické akutní HCV infekce v letech 1992–2005 celosvětově poklesl. Počet nově hlášených případů HCV infekce v státu Massachusetts poklesl také v letech 2002–2006, avšak byl zaznamenán vzestup ve věkové skupině 15–24 let. V průběhu let 2002–2009 vzrostl počet nově hlášených případů HCV infekce v této věkové skupině z 65 na 113 případů na 100 000 obyvatel. Většina nově hlášených případů (78 %) byla pozorována u bělochů nehispánského původu a byla rovnoměrně rozložena mezi muži a ženami. Nové případy byly hlášeny ze všech oblastí, včetně velkých i malých měst, předměstí i venkova. Celkem 8 % případů bylo hlášeno u bezdomovců a vězňů. Nejčastějším rizikovým faktorem přenosu HCV infekce (72 %) bylo užívání intravenózních drog.
Z uvedených zjištění vyplývá, že zvýšený počet nově hlášených případů souvisí s epidemií HCV infekce u uživatelů drog v populaci adolescentů a mladých dospělých. Je proto důležité zintenzivnit úsilí zaměřené na prevenci HCV infekce v této věkové kategorii. Autoři rovněž zaznamenali spolu s rostoucí incidencí HCV infekce i častější užívání heroinu v této rizikové věkové skupině. Vědci proto upozorňují na možné intervence, tj. kupříkladu i zajištění přístupu ke sterilním jehlám a stříkačkám, rozšíření edukace ve školách, možnost odvykací terapie a dostupnost zdravotnických služeb zahrnujících testování na HCV infekci a zajištění následné terapie.
(mik)
Zdroj: Onofrey S. et al.: Hepatitis C virus infection among adolescents and young adults – Massachusetts, 2002–2009. Morbidity and Mortality Weekly Report 60 (17): 537–541.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Kde se vzal COVID-19: Mohou za pandemii nakažená zvířata, nebo únik viru z laboratoře?
- Nový algoritmus zpřesní predikci rizika kardiovaskulárních onemocnění
- Jak se liší věk jednotlivých orgánů v našem těle?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2025/1
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul