Genová terapie revmatoidní artritidy
Terapie revmatoidní artritidy (RA) zaznamenala v posledním desetiletí významné pokroky. Použití biologické léčby, například TNF-α inhibitorů, vedlo ke zlepšení téměř u 60 % pacientů s RA.
Terapie revmatoidní artritidy (RA) zaznamenala v posledním desetiletí významné pokroky. Použití biologické léčby, například TNF-α inhibitorů, vedlo ke zlepšení téměř u 60 % pacientů s RA. Jako každá léčba má však i ta biologická svoje limity, a tak ideální terapie pro pacienty s RA dosud nevznikla. Zajímavé vyhlídky nicméně skýtá genová terapie.
Vpravení genetického materiálu do organismu lze provést lokálně nebo systémově. Lokální injekce do kloubu je minimálně invazivní metodou, jejímž prostřednictvím je velké množství léčebné látky dopraveno přímo do zánětlivých oblastí. Na druhou stranu systémová aplikace je atraktivní ve své možnosti zacílit rozmanitá místa chorobné aktivity, opět pouze jednotlivou aplikací. Optimální scénář by tedy byl ten, který by dokázal obě možnosti skloubit.
Technické problémy genové terapie se týkají přenašečů genetického materiálu, takzvaných vektorů. Vektory jsou nejčastěji virového původu, jde zejména o retroviry, adenoviry a adeno-asociované viry, které mají schopnost inzerce své genetické informace do genomu hostitelské buňky. Do virových kapsid je zabudována terapeutická genetická informace, vlastní virová genetická informace je odstraněna a virové vektory jsou aplikovány. Samozřejmě musí splňovat nemálo požadavků týkajících se zejména bezpečnosti.
Z toho důvodu se výzkum věnuje i nevirovým vektorům. Z mnoha jsou vyzdvihovány zejména plasmidová DNA nebo integrativní PCR fragment, takzvané podvojné (kyvadlové) vektory se mohou množit ve více organismech, jako jsou bakterie nebo kvasinky. Genová terapie se může provádět jak in vivo, kdy jsou cílové buňky po celou dobu součástí organismu, tak in vitro, kdy jsou cílové buňky z těla organismu nejprve odebrány a poté opět vráceny na své místo v organismu.
(pes)
Zdroj: Future Rheumatology 2007;2(4):403–413.
www.genetika.wz.cz
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Tisícileté topoly, mokří psi, stárnoucí kočky a ospalé octomilky – „jednohubky“ z výzkumu 2024/41
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Menstruační krev má značný diagnostický potenciál, mimo jiné u diabetu
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul