Dopad dlouhodobé terapie vysokými dávkami ciprofloxacinu na střevní flóru
Ciprofloxacin zůstává jedním z nejúčinnějších používaných fluorochinolonů. Jeho spektrum zahrnuje aerobní gramnegativní bacily, zejména Enterobacteriaceae. Je efektivní dokonce i za nepříznivých anaerobních podmínek, například u Hemophilus spp., Neisseria spp. nebo Pseudomonas aeruginosa.
Ciprofloxacin zůstává jedním z nejúčinnějších používaných fluorochinolonů. Jeho spektrum zahrnuje aerobní gramnegativní bacily, zejména Enterobacteriaceae. Je efektivní dokonce i za nepříznivých anaerobních podmínek, například u Hemophilus spp., Neisseria spp. nebo Pseudomonas aeruginosa.
Bohužel však nebývá klinicky účinný u obligátních anaerobů a z toho důvodu se zdál nepravděpodobný výraznější dopad na mikroflóru colon. V následujícím textu je prezentována kazuistika pacienta, který dostával prolongovanou léčbu vysokými dávkami ciprofloxacinu pro osteomyelitidu pánve.
Jednalo se o muže ve věku 62 let s diabetem, který si asi 4 měsíce stěžoval na bolesti dolní části zad. MRI pánve zasahující i pravý sakroiliakální kloub a svaly pánevního dna odhalila osteomyelitidu pubické symfýzy a rozsáhlou osteomyelitidu pánve. V kultivaci hnisu z pravého sakroiliakálního kloubu i z několika míst sakra byla prokázána Pseudomonas aeruginosa.
Následná léčba sestávala z dvojkombinace antibiotik podávané po dobu 7 týdnů – ciprofloxacin i. v. a piperacilin/tazobactam. Vzhledem k vysoké pravděpodobnosti rekurence infekce byl pak pacient zajištěn ještě perorálním ciprofloxacinem ve vysoké dávce (2× denně 1 g) po dobu 20 měsíců. Kontrolní MRI prokázala zlepšení zánětu a poté následovalo ukončení antibiotické léčby.
Kultivace stolice byly vyšetřovány po 20 měsících léčby perorálním ciprofloxacinem, zastižena byla Escherichia coli v kvantitě 3 × 106, Enterococcus faecium 107, Staphylococcus epidermidis 2 × 104, Corynebacterium skupiny A 6 × 104, Bacillus stearothermophilus 2 × 103, Bacteroides uniformis 1010, Prevotella oralis 2 × 109, Prevotella loescheii 5 × 108 a Candida albicans 3 × 104.
Citlivost aerobů i anaerobů na antibiotika byla provedena pro pět náhodně vybraných kolonií všech izolovaných bakterií. Jak se očekávalo, E. coli byla rezistentní nejen na ciprofloxacin, ale i zbývající testované fluorochinolony. Enterococcus faecium byl rezistentní na fluorochinolony, ale senzitivní na vankomycin.
Za měsíc po ukončení antibiotické léčby byla kultivace stolice zopakována a byl zastižen znatelný vzestup populace Enterobacteriaceae s E. coli v kvantitě 5 × 108, v gramnegativní flóře byla navíc zachycena Klebsiella pneumoniae (5 × 106) a Enterobacter cloacae (6 × 107). Citlivost E. coli na fluorochinolony byla obnovena a Klebsiella a Enterobacter byly na fluorochinolony citlivé plně. Populace kvasinek poklesla na 8 × 103, zatímco populace anaerobů zůstala prakticky nezměněna.
(pes)
Zdroj:
- Kourbeti et al. Journal of Medical Case Reports 2010, 4: 111.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Jaké nové možnosti léčby deprese jsou nyní v centru pozornosti?
- Komáří očkování, zrzaví kocouři, temný proteom a hovínkový koktejl – „jednohubky“ z výzkumu 2024/46
- Nemoc zkamenělých lidí – léčba na obzoru?
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- S diagnostikou Parkinsonovy nemoci může nově pomoci AI nástroj pro hodnocení mrkacího reflexu