#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Diuretika při nykturii – rozhoduje individuální dopad

15. 5. 2019

Často vídáme pokyny, že je dobré se diuretikům při nykturii vyhýbat. Zároveň je však tento typ léků pro léčbu problémů s močením používán. Škodí tedy, či léčí tyto látky a jak?

Pojem „diuretika“ skrývá poměrně rozsáhlou skupinu léčiv, která podporují diurézu, tedy tvorbu a odchod moči z těla. Tyto přípravky se nejčastěji používají pro léčbu vysokého krevního tlaku. Jejich efekt si lze na začátku zjednodušeně představit tak, že snižují v těle celkový obsah vody, tím ulehčují i krevnímu systému a zmenšují krevní tlak. Tento jev je následován dalšími komplexními regulačními pochody v lidském organismu, které mají za následek pozitivní ovlivnění hypertenze. Existují diuretika, která navozují rychlý a rázný efekt, nebo naopak ta, u nichž si pacient zvýšené diurézy ani nevšimne.

Jak diuretika pomáhají při nykturii?  

Klíčem úspěchu použití diuretik pro léčbu nykturie je správné načasování jejich podání pacientovi.

  • Zpravidla se berou během časného odpoledne.
  • Cílem je navodit diurézu v průběhu dne, tedy laicky řečeno chceme, aby se pacient co nejvíce vymočil přes den a tak přirozeně klesla potřeba toalety v nočních hodinách.
  • Za tímto účelem se podává např. furosemid, což je silné léčivo schopné rychle a mocně navodit nutkání k močení.
  • Diuretika je možné brát buď samotně, nebo v kombinaci s jinými léčivy.

Terapie je volena dle potřeb konkrétního pacienta, například určitý typ je vhodný pro nemocné s diabetem, jiný by zase neměli brát lidé s dnou apod.

Kdy škodí

Diuretika však také mohou vyvolat zvýšenou tvorbu moči a močení, a to i v noci. Jak vyplývá z výše popsaného, může to být jejich užitím v nevhodnou dobu, zpravidla těsně před spaním. Proto se pacientům trpícím nykturií doporučuje užívat diuretika ráno či v poledne, a to i v případě, pokud je mají předepsána například pro léčbu vysokého krevního tlaku. Dnes je již běžnou praxí, že se starším lidem, byť netrpí nočními úniky moči, plošně doporučuje diuretika neužívat ve večerních hodinách. 

Ukryta ve stravě 

Jako skrytá diuretika bychom mohli označit i některé potraviny a nápoje. Máme na mysli např. čaj, kávu, maté nebo energetické nápoje. Pro ta platí stejná pravidla jako pro diuretika, tedy je lepší se vyhnout jejich konzumaci před ulehnutím na lože.

Pokud je tedy s diuretiky správně zacházeno, slouží jako vlivný nástroj pro boj s častým nočním močením.

(bak)

Zdroj:
Yazici C. M.: Combination therapies for the management of nocturia and its comorbidities, 2015



Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#