Deprese a stres škodí srdci. Zatočte s nimi cvičením a meditací
Stres, nedostatek odpočinku a psychické problémy negativně ovlivňují činnost srdce. Deprese stojí za řadou srdečních onemocnění a bývá příčinou dalších nemocí. Nejste právě vy ohroženi onemocněním srdečně-cévního systému?
Stres vyčerpává, může i zabíjet
V moderní uspěchané době není snadné čelit stresu. Někteří z nás jej nevnímají, nicméně na zdraví dopadá výrazně. Dlouhodobý stres vyčerpává organismus. S velkou pravděpodobností bude mít za následek změny chování nebo první projevy deprese. Deprese zvyšuje riziko onemocnění srdečně-cévního systému obdobně jako úzkost nebo zloba.
- Vědci zjistili, že deprese se podílí na vzniku cukrovky a ischemické choroby srdeční. Důvodem je rychlejší kornatění tepen při depresi.
- Lidé trpící depresemi mají vyšší hladiny „zlého“ LDL cholesterolu a vysoký krevní tlak. Často se také stávají kuřáky. Tito jedinci mají velkou pravděpodobnost vzniku arytmií, fibrilace srdečních síní a cévní mozkové příhody.
Deprese škodí i jinak:
- Povzbuzuje vyplavování hormonu kortizolu, což způsobuje vzestup hladiny krevního cukru a krevního tlaku.
- Zvyšuje aktivitu krevních destiček, které mohou zapříčinit uzávěr cévy.
- Vede k nezdravému životnímu stylu. Třeba špatná strava s přemírou tuků a cukrů se promítne do vyšších hladin tuků a cholesterolu v krvi.
- Snižuje úspěšnost léčby dalších onemocnění.
Vztah mezi psychickými onemocněními a postižením srdečně-cévního systému je oboustranný. Nemocná psychika může zhoršit onemocnění srdce a naopak – lidé se srdečními chorobami mají větší riziko vzniku psychických problémů.
Pět tipů, jak snížit stres
Vaše tělo se v krizových situacích rozhoduje mezi útokem nebo útěkem. V každém případě se při tom vyplaví hormon adrenalin. Ten vyvolá zúžení cév, návrat krve z končetin k životně důležitým orgánům a zvýšení krevního tlaku. Adrenalin působí také na srdce. Zúžení srdečních tepen a zároveň zvýšená srdeční aktivita vedou k syndromu zlomeného srdce, v horších případech k infarktu nebo náhlé smrti.
Abyste minimalizovali negativní dopad stresu a depresí na zdraví, je důležité naučit se aktivně odpočívat.
- Vyhraďte si část dne jen pro sebe a své oblíbené aktivity.
- Ověřenými metodami odbourávání stresu jsou jóga, meditace a dechová cvičení.
- Z dynamických aktivit lze doporučit svižné aerobní cvičení. Ke snížení rizika infarktu je ale potřeba věnovat se mu čtyřikrát až pětkrát týdně.
- Oslovte přátele a členy rodiny a uspořádejte utkání v oblíbeném sportu.
- Zkuste pěší turistiku nebo nabídku wellness center.
(žij)
Zdroj: www.amjmed.com/article/S0002-9343(16)30551-4/fulltext
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- Tisícileté topoly, mokří psi, stárnoucí kočky a ospalé octomilky – „jednohubky“ z výzkumu 2024/41
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase