#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Cukrovka je častým viníkem vaginálních infekcí. Jak se bránit?

25. 7. 2016

Svědění, pálení, výtok. Kvasinková infekce pochvy jednou za život postihne až 75 % žen, přičemž polovina žen trpí takzvanou vaginální mykózou opakovaně. Mezi nejčastější příčiny patří zvýšená hladina cukru v krvi způsobená diabetem.

Kvasinkovou infekci pochvy neboli vaginální mykózu nejčastěji způsobuje kvasinka Candida albicans. Kromě ní vyvolávají infekce pochvy ještě další druhy rodu Candida. Malé množství kvasinek běžně osidluje ústa i ženskou pochvu. Za normálních okolností nezpůsobují žádné obtíže. Při porušení křehké mikrobiální rovnováhy však může dojít k jejich přemnožení a vzniku nepříjemných stavů. Mezi rizikové faktory (kromě cukrovky) patří například i těhotenství, hormonální antikoncepce, léčba širokospektrými antibiotiky, nedostatečná intimní hygiena nebo nošení neprodyšného spodního prádla. V případě diabetu je na vině zvýšená hladina cukru v pochvě, která představuje ideální podmínky pro množení kandid.

Nepohoda v intimních partiích

Příznaky vaginální mykózy jsou celkem typické, mezi ty nejčastější patří:

  • zarudnutí pochvy a zevních rodidel,
  • bílý „tvarohovitý“ výtok,
  • svědění a otok zevních rodidel,
  • bolesti v podbřišku a při pohlavním styku,
  • pálení a řezání při močení.

Výtok má hustou konzistenci a mohou se v něm objevovat i hrudky. Bývá bez zápachu nebo naopak silně připomíná droždí. Vedle výtoku se mezi velkými a malými stydkými pysky objevují bělavé povlaky. Někdy ale výtok nemusí být vůbec přítomen a kvasinková infekce se projevuje „pouze“ zarudnutím a svěděním zevních rodidel. Obtíže se typicky objevují týden před menstruací, v jejím průběhu se zmírňují.

Jak se bránit 

Základem prevence kvasinkových infekcí je důsledná léčba cukrovky.

  • Dále je důležité nenosit spodní prádlo z umělých vláken, ideální jsou prodyšné materiály.
  • Pokud vyrážíte k vodě, nezůstávejte dlouho v mokrých plavkách.
  • Intimní partie utírejte vždy do čistého a suchého ručníku.
  • Vyhněte se používání deodorantů a parfémovaných přípravků, pro intimní hygienu jsou vhodná speciální mýdla.
  • V průběhu menstruace pravidelně vyměňujte tampóny i vložky.

Dodržováním těchto několika jednoduchých zásad významně snížíte riziko rozvoje kvasinkové infekce. V případě vzniku obtíží však co nejdříve navštivte svého gynekologa. Léčba vaginálních mykóz je většinou jednoduchá – spočívá v místní aplikaci antimykotik, tedy léků proti kvasinkové infekci. Nejčastěji se jedná o tablety, čípky, globule, masti nebo gely, které se aplikují do pochvy a na zevní rodidla. Neléčením zánětu riskujete opakování nepříjemného problému a vznik obtíží při pohlavním styku.

(holi)

Zdroje:
www.webmd.com
www.webmd.com



Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#