Chystáte adrenalinovou dovolenou? Dobře se pojistěte!
Bouldering, mountain biking, paragliding. Současná nabídka extrémních sportů uspokojí i toho nejnáročnějšího milovníka výjimečných zážitků. Bez důkladné přípravy a cestovního pojištění ale nevyrážejte. Z dobrodružné dovolené se totiž snadno může stát velmi nepříjemná vzpomínka.
Za nadšením stojí hormony
Chcete se proletět s padákem nad vrcholky Alp, řítit se korytem řeky v raftovém člunu nebo na laně procházet přes hlubokou propast? Žádný problém. Současná nabídka nevšedních zážitků skýtá až netušené možnosti. Extrémní neboli adrenalinové sporty jsou spojené s vyšším rizikem. Dochází při nich k vyplavování určitých hormonů do krve – konkrétně se jedná o endorfiny, dopamin a serotonin. Tyto látky způsobují pocity vzrušení a štěstí, kvůli kterým jsou rizikové sporty tak oblíbené. Původně se ale vědci domnívali, že se do krve uvolňuje adrenalin, proto název adrenalinové sporty.
Možné je téměř vše
Ze zábavy pro dobrodruhy se postupem času stal komerční zážitek oslovující větší okruh lidí. Extrémních sportů v současnosti existuje několik desítek. Jedná se například o:
- bungee jumping,
- paragliding,
- skialpinismus,
- tandemový seskok padákem,
- via ferrata vyšší obtížnosti,
- basejump,
- freeskiing,
- zorbing,
- cliffdiving.
Aby to dobře dopadlo
- Pokud se vám některý z extrémních sportů líbí a chtěli byste si ho vyzkoušet, zeptejte se sami sebe, jestli to opravdu zvládnete. Pomoci vám mohou videa nebo zkušenosti ostřílených dobrodruhů.
- Vyberte si vhodnou lokalitu. Seskok padákem bude mít určitě jinou atmosféru v exotické přírodě, v blízkosti horských masivů nebo na periferii velkých měst.
- Nevyrážejte, pokud nejste zdravotně v pořádku. Extrémní sporty mohou být fyzicky velmi náročné.
- Nezapomeňte si přibalit všechny důležité věci, které jsou potřeba pro provozování konkrétní aktivity. Základní vybavení vám půjčí na místě, ale například opalovací krém či sluneční brýle už nikoliv.
- Před akcí se neposilňujte alkoholem. Pokud budete pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek, zhorší se tím váš odhad v rizikové situaci a také může zaniknout nárok na vaše cestovní pojištění.
Bez pojištění to nezkoušejte
V případě rizikových sportů je nepsanou povinností uzavření cestovního pojištění, které vás ochrání v případě úrazu nebo jiných nečekaných událostí. Pojištění při rizikových sportech nabízí například pojišťovna ERV Evropská pojišťovna v jednorázovém cestovním pojištění „Na maximum“. Výhodou tohoto produktu je, že nemusíte uzavírat pojistku na jednu konkrétní aktivitu, ale na celý balík rizikových sportů, který je uveden v pojistném seznamu.
(holi)
Zdroj: 1. https://www.insurewithease.com/travel-tips/travel-advice/extreme-sports-and-hazardous-activities-abroad
2. http://activecities.com/blog/extreme-sports-listed-from-intense-to-insane/
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- Tisícileté topoly, mokří psi, stárnoucí kočky a ospalé octomilky – „jednohubky“ z výzkumu 2024/41
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase