Autostop – levné cestování, ale s riziky!
Poprosit mávnutím ruky o svezení je pro mnoho lidí oblíbeným a levným způsobem cestování. Odborníci ovšem tvrdí, že rizika stopování jsou minimálně dvojnásobně větší než před 50 lety. Pokud vás ani to od stopu neodradilo, podívejme se, na jaké situace je třeba dát si hlavně pozor.
Stopování s sebou přináší mimo těch bezpečnostních také určitá zdravotní rizika. „Autopoutníci“ se například mohou velmi snadno stát účastníky dopravní nehody. Proto je důležité alespoň v rychlosti zhodnotit řidiče, ke kterému do vozu nastupujete – tedy vypadá-li střízlivě, pokud možno neospale a důvěryhodně. Jestliže začne překračovat rychlostní limity nebo je jízda nevyrovnaná, poproste o možnost vystoupit.
Myslete dopředu
Před každým cestováním bychom si měli promyslet, co vše se může stát. Vyvarujeme se tak lépe rizikových situací, zejména těm ohrožujícím naše zdraví. Obecně se jedná o nakažlivá infekční onemocnění, jako jsou například žloutenka, alimentární nákazy (tedy ty vyvolané konzumací potravy) a v exotických destinacích i život ohrožující virová onemocnění (žlutá zimnice či malárie). V případě autostopu je také nutno počítat s vysokým rizikem nehod či jiných úrazů, které se mohou přihodit při pohybu člověka na silnicích. Pamatujte proto na základní prevenci.
- Očkování. V závislosti na zákonech zemí, do kterých cestujete, mohou být vyžadovány specifické vakcinace. Informujte se na ně před výjezdem, abyste se vyhnuli případným potížím. Některá očkování jsou doporučována všem cestovatelům – například proti žloutenkám typu A a B.
- Hygiena. Budete-li dodržovat zásady správné hygieny, můžete se vyhnout mnoha onemocněním, zejména průjmovitým. Pokud si nejste jistí úrovní čistoty v dané zemi, raději nepijte kohoutkovou vodu a preferujte balenou. Před zpracováním či konzumací potravin vše, co půjde, oloupejte či řádně umyjte. Stejně tak důkladně očistěte své ruce.
- Pojištění. Cestovní pojištění by mělo být součástí každé cesty do zahraničí. Může ušetřit mnoho problémů – ať už s lékařským ošetřením na místě, nebo s pokrytím mnohdy nemalých výdajů za léčbu. Měli byste vybírat taková pojištění, která zahrnují i pokrytí nákladů za transport zpět do ČR v případě akutních stavů.
Stopujte bezpečně
Webové stránky věnující se bezpečnému stopování uvádějí základní pravidla, kterými by se měl každý stopař řídit. Jeho cestování by pak mělo proběhnout hladce a bezproblémově. Jaké jsou tipy zkušených autostopařů?
- Ujistěte se, že stojíte v bezpečné části silnice.
- Oblečte se do jasných, dobře viditelných barev, aby vás bylo i v přítmí dobře poznat. Viditelní byste měli být z obou stran – ideálně můžete použít reflexní vestu.
- Pamatujte, že stopování v noci je nebezpečnější než ve dne.
- Nestavte auta na dálnici – řidiči vám s největší pravděpodobností nebudou věnovat pozornost a je tu i větší riziko úrazu. V mnoha zemích je to navíc nezákonné.
- Nejcennější věci, jako jsou pas, peněženka a telefon, noste vždy při sobě. To pro případ, že budete muset v nepříjemné situaci nechat ve voze svůj batoh.
- Před nástupem do auta ověřte, že řidič není pod vlivem alkoholu či drog – mezi známky intoxikace může patřit rychlá nekoordinovaná řeč, nenavázání očního kontaktu, ale třeba i prázdné plechovky od piva.
- Zapamatujte si poznávací značku a typ vozu. Ideálně ji před řidičem někomu sdělte přes telefon, bude tak vědět, že jste pod dohledem.
- Pokud by hrozilo napadení, je výhodou mít při sobě pepřový sprej. Nikdy jej ale nepoužívejte v případě, že je vozidlo v pohybu, mohlo by to vést k nehodě.
- Nejdůležitějším pravidlem pak je: Máte-li jakékoliv pochybnosti, nenastupujte!
(cean)
Zdroj:
http://hitchwiki.org
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Polibek, který mi „vzal nohy“ aneb vzácný výskyt EBV u 70leté ženy – kazuistika
- AI může chirurgům poskytnout cenná data i zpětnou vazbu v reálném čase
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/40