Význam hodnocení ventilační efektivity VE/VCO2 slope u pacientů se srdečním selháním – editorial
Autoři:
František Várnay
Působiště autorů:
Klinika tělovýchovného lékařství a rehabilitace LF MU a FN u sv. Anny v Brně
Vyšlo v časopise:
Vnitř Lék 2017; 63(1): 19-21
Kategorie:
Editorialy
Komentář k | Editorial on
Dosbaba F et al. Význam hodnocení ventilační efektivity VE/VCO2 slope u pacientů se srdečním selháním. Vnitř Lék 2017; 63(1): 56–59.
Článek popisuje význam VE/VCO2 slope pro prognostickou a diagnostickou stratifikaci pacientů s chronickým srdečním selháním. Stejně důležitý je však i při posouzení dalších nemocí, a to zejména hypertrofické kardiomyopatie, primární a sekundární plicní hypertenze, obstrukční a restrikční plicní nemoci.
Regulace dýchání má komplexní charakter. Při normální funkci ledvin je cílem udržet arteriální parciální tlak oxidu uhličitého (PaCO2) a/nebo pH na téměř konstantní úrovni a zajistit dostatečný příjem kyslíku. Základem je chemoreflex se zpětnou vazbou, v němž je základní řídící veličinou PaCO2, H+ ionty a případně též arteriální parciální tlak kyslíku (PaO2). Hodnoty PaO2, PaCO2 a pH jsou snímány chemoreceptory a signály předávány respiračním centrům v mozkovém kmeni, které dostávají též signály z centrálního nervového systému, ergoreceptorů ve svalech, receptorů v plicích a dalších oblastí. Výsledný dechový vzor (dechová frekvence, dechový objem a minutová ventilace) je tím výrazně ovlivněn. VE/VCO2 slope reflektuje míru rovnoměrnosti či nerovnoměrnosti poměru ventilace a perfuze v plicích. Zvyšuje se při ventilaci neperfundovaných oblastí plic, tj. při zvětšování mrtvého prostoru.
Autoři nepopisují dostatečně detailně způsob výpočtu a grafického zobrazení VE/VCO2 slope, ani některá možná úskalí, které by mohly negativně ovlivnit výslednou hodnotu. Editorial je proto zaměřen na podrobnější rozbor metodiky.
Závislost minutové ventilace (VE) na výdeji oxidu uhličitého (VCO2) při spiroergometrickém zátěžovém testu rampovým protokolem je zobrazen graficky, přičemž na ose X je VCO2 jako nezávislá veličina a na ose Y je VE (graf 1). Vzestup VE je přímo úměrný velikosti vzestupu VCO2, jejich vztah je lineární až do bodu respirační kompenzace (RCP) odpovídajícímu druhému ventilačnímu prahu (VT2). V místě VT2 řízení ventilace přebírá metabolická laktátová acidóza (pH) a projeví se zlomovým zvýšením VE – někdy výrazným, jindy málo nápadným.
Strmost vzestupu křivky vztahu VE vs VCO2 je charakterizován sklonem (strmostí) vzestupu přímky lineární závislosti VE na VCO2. Výsledné číslo pak vyjadřuje, kolik litrů VE je nutné k vydýchání 1 litru VCO2. Zkratka VE/VCO2 ve smyslu VE/VCO2 slope znamená závislost (regresní vztah) VE na změnách VCO2. Je nutno důsledně rozlišovat mezi VE/VCO2 slope a křivkou průběhu ventilačního ekvivalentu pro oxid uhličitý (zkratka VE/VCO2 resp. EQCO2) v čase.
Podmínkou validity hodnoty VE/VCO2 slope je správný výpočet a správné grafické zobrazení, což bylo opomíjeno hlavně ve starším písemnictví, bohužel, se však s tímto jevem stále ještě občas setkáváme v klinické praxi. Nelze se spoléhat na automatické hodnocení softwarem spiroergometru. Lékař provádějící vyhodnocení zátěžového testu musí vybrat z grafu jen úsek s lineárním průběhem křivky. Z výpočtu VE/VCO2 slope nutno vyloučit část křivky od místa, na kterém dochází ke zlomu křivky směrem nahoru (obvykle terminální čtvrtinu až třetinu). Jen pokud je křivka v celém průběhu lineární (bez zlomu nahoru), provádí se výpočet z celé křivky. Nedodržení tohoto postupu vede k tomu, že VE/VCO2 slope bude nadhodnocen. Nesprávně vysoká hodnota může vést k nesprávnému zařazení do horší klasifikační ventilační třídy. Ventilační třídy ukazuje tab. [1,2].
Na grafu 1 je od černě označeného místa VT2 vidět výrazné zvýšení strmosti vzestupu VE (tmavě tyrkysová křivka). V tomto případě se hodnotí jen první, černě označená část křivky do místa VT2. Na grafu 1 je z rovnice lineární regrese odvozena hodnota VE/VCO2 slope 32,03, tedy mírně zvýšená, odpovídající ventilační třídě II. Kdyby se VE/VCO2 slope hodnotil z celé křivky, byla by hodnota VE/VCO2 slope nesprávně stanovena jako 50,59 (šedá přímka), což by odpovídalo ventilační třídě IV.
Graf 2 ukazuje průběh různých křivek VE/VCO2 slope odpovídající různým ventilačním třídám. Tmavě tyrkysová křivka A a její slope (směrnice) lineární závislosti odpovídá ventilační třídě I. Na této křivce je zlomové zvýšení strmosti v místě VT2 (VT2 označeno velkým černým čtvercem); slope se vypočítává jen z první části křivky, tedy do VT2.
Hodnotu VE/VCO2 slope v tomto úseku definuje směrnice (As1) s regresní rovnicí (zde je 22,6). U světle tyrkysově označené křivky B není viditelné zlomové zvýšení strmosti, VE/VCO2 slope se tedy vypočítává z celé křivky a je v tomto případě 32,1 (ventilační třída II). Na šedé křivce C je vidět periodicky vlnovitý průběh VE charakteru periodického dýchání, ale nesplňuje ještě kritéria oscilující ventilace při zátěži (exercise oscillatory ventilation – EOV). Zlomové zvýšení strmosti terminální části křivky C je způsobeno kolísáním VE (není to VT2). VE/VCO2 slope se opět počítá z celé křivky a odpovídá hodnotě 41,8 (ventilační třída III). Na černé křivce D není viditelné zlomové zvýšení strmosti, proto se VE/VCO2 slope počítá z celé křivky a činí 48,1, což odpovídá ventilační třídě IV. Z grafu 2 lze odečíst, že pro odstranění stejného množství CO2 (VCO2 = 1,5 l . min-1) je u křivky A potřebná hodnota VE = 38,7 l . min-1, u křivky B je VE = 49 l . min-1, u křivky C je VE = 65 l . min-1 a u křivky D je VE = 73,4 l . min-1.
Rovnice lineární závislosti má obecný tvar
y = ax + b,
v níž x = nezávislá proměnná (zde VCO2), y = závislá proměnná (zde VE), a = směrnice (slope) charakterizující strmost, b = intercept (určuje bod, v němž grafické prodloužení iniciální části přímky lineární závislosti směrem k nule protíná osu Y. Na grafu 2 je křivka A zobrazena tmavě tyrkysovou čárou. Prodloužení její trendové přímky protíná osu Y v místě odpovídajícím interceptu b, v tomto případě VE = 5,7 l . min-1). Hodnota směrnice (slope) grafu označená písmenem a je pozitivní, křivka proto stoupá. Pokud intercept b je roven nule, prochází prodloužení přímky směrem k ose Y hodnotou 0; při kladné hodnotě je křivka posunuta doleva směrem k ose Y (u křivky A); při negativní hodnotě je posunuta doprava směrem od osy Y (křivka C). Z praktického hlediska křivka D a C mají intercept malý, směrnice prochází blízko hodnotě 0.
Rozsah editorialu neumožňuje věnovat se dalším podrobnostem; tyto však lze dohledat v přiložených literárních zdrojích.
prim. MUDr. František Várnay, CSc.
externí konzultant pro spiroergometrické vyšetření
varnay@seznam.cz
Klinika tělovýchovného lékařství a rehabilitace LF MU a FN u sv. Anny v Brně
www.fnusa.cz
Doručeno do redakce 6. 12. 2016
Zdroje
1. Guazzi M, Ross A, Halle M et al. [EACPR/AHA Scientific Statement]. 2016 Focused Update: Clinical Recommendations for Cardiopulmonary Exercise Testing Data Assessment in Specific Patient Populations. Circulation 2016; 133(24): e694-e711. Dostupné z DOI: <http://dx.doi.org/10.1161/CIR.0000000000000406>.
2. Guazzi M, Adams V, Conraads V et al. [EACPR/AHA Scientific Statement]. Clinical Recommendations for Cardiopulmonary Exercise Testing Data Assessment in Specific Patient Populations. Eur Heart J 2012; 33(23): 2917–2927. Dostupné z DOI: <http://dx.doi.org/10.1093/eurheartj/ehs221>.
3. Wasserman K, Hansen JE, Sue DY et al. Principles of Exercise Testing and Interpretation. Including Pathophysiology and Clinical Applications. 5th ed. Lippincott Williams Wilkins: Philadelphia 2011. ISBN 978–1609138998.
4. Kroidl RF, Schwarz S, Lehnigk B. Kursbuch Spiroergometrie. 3rd ed. Georg Thieme: Stuttgart 2014. ISBN 978–3131434432.
5. Sue DY. Excess Ventilation during Exercise and Prognosis in Chronic Heart Failure. Am J Respir Crit Care Med 2011; 183(10): 1302–1310. Dostupné z DOI: <http://dx.doi.org/10.1164/rccm.201006–0965CI>.
Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařstvíČlánek vyšel v časopise
Vnitřní lékařství
2017 Číslo 1
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Pregabalin je účinné léčivo s příznivým bezpečnostním profilem pro pacienty s neuropatickou bolestí
- Moje zkušenosti s Magnosolvem podávaným pacientům jako profylaxe migrény a u pacientů s diagnostikovanou spazmofilní tetanií i při normomagnezémii - MUDr. Dana Pecharová, neurolog
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Dávkování a správná titrace dávky pregabalinu
Nejčtenější v tomto čísle
- Uzávěr ouška levé síně systémem AtriClip
- Význam hodnocení ventilační efektivity VE/VCO2 slope u pacientů se srdečním selháním
- Progresívna multifokálna leukoencefalopatia spojená s rituximabom
- Příspěvek k diferenciální diagnostice sklerozujících cholangitid