Vyšetřovatel – Démoni balkánské války a světská spravedlnost
Vyšlo v časopise:
Soud Lék., 64, 2019, No. 2, p. 24-25
Kategorie:
Recenze
Válečný konflikt v socialistické federativní republice Jugoslávie, který postavil proti sobě rodinné příslušníky a sousedy dlouhodobě společně obývající západní části Balkánského poloostrova, a který na pozadí politické a ekonomické krize, neshod mezi jednotlivými republikami a autonomními oblastmi, a rozjitřeného nacionalismu a „národnostního uvědomění“ vyeskaloval ve vícestranné pokusy o genocidu, se odehrával v devadesátých letech minulého století jen nedaleko naší země. Informace a desinformace o válce, přicházející z různě hodnověrných zdrojů přímo z místa události a dále filtrované mediálním a politickým sítem, byly vnímány především jako zprávy o zemi, která byla vždy dostupným cílem českých a slovenských turistů, o sváru národů svou mentalitou blízkých tomu našemu. Teprve výsledky vyšetřování konfliktu společenstvím států reprezentovaným Mezinárodním trestním tribunálem pro Jugoslávii (ICTY) v Haagu po ukončení konfliktu přinesly pravdivý a ucelený obraz o válečných zločinech a zvěrstvech, kterých se na sobě občané bývalé Jugoslávie dopustili. Kniha Vyšetřovatel – Démoni balkánské války a světská spravedlnost, která je již několik měsíců bestsellerem na pultech českých knihkupectví, je autentickým svědectvím o této události.
Autor knihy Vladimír Dzuro, M.A., pracující na místě konfliktu jako vyšetřovatel Mezinárodního trestního tribunálu v Haagu pro zločiny spáchané v bývalé Jugoslávii, v ní představuje okolnosti vzplanutí národnostního a etnického konfliktu, odkrývá zákulisí nevraživosti mezi jednotlivými státy, jejich občany a etniky, a jako přímo odpovědný pracovník ICTY dokumentuje především okolnosti vyšetřování vražd chorvatských válečných zajatců srbskými paravojenskými jednotkami v obci Ovčara nedaleko Vukovaru, na které osobně dohlížel a jehož závěry dále obhajoval před Mezinárodním trestním tribunálem v Haagu. Autor seznamuje čtenáře s úskalími pátrání po hromadném hrobu u obce Ovčara, vyzvedávání mrtvých těl a jejich prohlídky a identifikace, i s týmem, který tuto nelehkou práci na místě prováděl a poté připravoval důkazní materiál pro žalobce ICTY. Podrobně pak popisuje zatčení Slavka Dokmanoviće, podezřelého z účasti na mučení a vraždění na farmě u obce Ovčara, prvního válečného zločince zatčeného po druhé světové válce, které se svým týmem připravil a na území Chorvatska úspěšně provedl. Resumé knihy představuje výčet válečných zločinců, osob zastávajících mnohdy nejvyšší státnické posty jednotlivých zemí bývalé Jugoslávie, které masakru civilistů a neférové válce přihlíželi nebo je podněcovali a řídili.
Vladimír Dzuro, v současné době vedoucí kanceláře Úřadu pro vnitřní záležitosti OSN v New Yorku, jenž sám sebe striktně označuje za nespisovatele, nabízí bezprostřední pohled na události v bývalé Jugoslávii, jedinečné svědectví a autentický komentář přímého účastníka vyšetřování konfliktu postaveného na extrémně vyostřených vzájemných vztazích lidí obývajících společnou zemi, které přerostly v genocidu bez ohledu na cenu lidského života.
Kniha s bohatou fotografickou dokumentací byla vydána poprvé v měsíci září 2017 v nakladatelství Grada Publishing, a.s., které v současné době dokončilo již druhý dotisk. V roce 2019 bude kniha vydána v anglickém jazyce v USA v nakladatelství Potomac Book, University of Nebraska.
Post scriptum: Vladimír Dzuro se jako jeden z přednášejících zúčastnil XVI. soudnělékařského dne pro orgány činné v trestním řízení, který dne 18.9.2018 pořádal Ústav soudního lékařství Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Hradec Králové v Malém sále Kulturního, výstavního a společenského centra Aldis v Hradci Králové. Pečlivě vystavěná obrazová a videoprezentace doprovázená jeho slovem byla zlatým hřebem celé přednáškové akce a následná bohatá diskuse dokladem toho, že přednášející své posluchače připoutal k tématu a vtáhnul do děje. Bylo nám velkou ctí přivítat jej na naší půdě a strávit s ním několik společných hodin příjemnou diskusí nad odbornými i veskrze lidskými tématy.
MUDr. Miroslav Šafr
Štítky
Patologie Soudní lékařství ToxikologieČlánek vyšel v časopise
Soudní lékařství
2019 Číslo 2
Nejčtenější v tomto čísle
- Detekce toluenu, metanolu a kyseliny mravenčí při pitvě pacienta závislého na rozpouštědlech
- Pokus o sexuálně motivovanou vraždu: Popis případu a přehled literatury
- Vyšetřovatel – Démoni balkánské války a světská spravedlnost
- Ostravice 2018