XXI. kongres Evropské chirurgické společnosti 2017 v Krakově
Vyšlo v časopise:
Rozhl. Chir., 2017, roč. 96, č. 11, s. 484.
Kategorie:
Zprávy
Ve dnech 27. až 30. září 2017 se v polském Krakově uskutečnilo 21. výroční setkání Evropské chirurgické společnosti (ESS), 2. setkání rezidentů a Ph.D. studentů v chirurgii a 68. kongres Polské chirurgické společnosti. Záštitu nad akcí převzali polský prezident Andrzej Duda, ministr zdravotnictví Konstanty Radziwiłł, rektor Slezské univerzity v Katovicích Przemysłav Jałowiecki, rektor Jagelonské univerzity v Krakově Wojciech Nowak a političtí představitelé Malopolska a měst Katovice a Krakova. Místem konání bylo moderní, architektonicky zajímavé Kongresové centrum ICE Krakov.
Slavnostní zahájení nabídlo kromě úvodních proslovů prezidenta ESS A. Szczepanika, představitelů Polské chirurgické společnosti, univerzit a polského státu také ceremoniál předávání Rydygierovy medaile významným polským chirurgům. Příjemnou součástí byl hudební program.
Samotný odborný program zahrnoval přednášky z různých chirurgických oborů, nejvíce zastoupenou chirurgii zažívacího ústrojí a onkochirurgii doplňovaly příspěvky z traumatologie, endokrinochirurgie, bariatrie, robotické chirurgie, cévní chirurgie a podobně. Vyzdvihnout stojí za to výborné přednášky českých účastníků kongresu. Jednalo se o práci Cytoreduction and HIPEC in the Treatment of Peritoneal Surface Malignancy in 15 Years Results autorů F. Antoše, P. Vítka, J. Marxe a dalších. Profesor Antoš kromě aktivního přednášení přijal roli předsedajícího bloku přednášek na téma onkochirurgie. Neméně zajímavé byly přednášky Starting a new CRS and HIPEC programme in the area of the Czech Republic olomouckých autorů D. Klose, B. Melichara, R. Lemstrové a dalších a Surgery for advanced and metastatic colorectal cancer autorů M. Levého, L. Lipské, K. Veškrni a dalších z Thomayerovy nemocnice. Práce českých autorů měly zastoupení i v posterové sekci, S. Czudek z FN Ostrava s prací na téma robotické chirurgie, frýdlantští B. Karkošková a J. Musil s postery na téma traumatologie, resp. cévní chirurgie.
Zajímavou součástí a zpestřením kongresu byl kvíz pro chirurgické rezidenty. Kvízu se v Krakově zúčastnilo celkem 11 týmů, převážně polských. Každý tým byl tvořen 3 členy, z nichž jednoho si tým zvolil jako mluvčího. Ten následně odpovídal na otázky, zbylí dva byli ve funkci poradců. První kolo bylo tvořeno 20 tematickými okruhy po 5 otázkách za 100–500 $ (nejednalo se však o skutečné dolary), celkem tedy sto otázkami z různých oblastí, např. kolorektální chirurgie, cévní chirurgie, hrudní chirurgie, hepatobiliární chirurgie, výsledky laboratorních vyšetření, historie chirurgie, klasifikačních systémů a podobně, součástí byly i RTG snímky, CT a endoskopické obrazy. Kvíz byl koncipován velmi komplexně a byl dosti obtížný, bylo nutné znát odpověď, možnosti k dispozici nebyly. Ne vždy přitom platilo, že otázky za více „dolarů“ byly náročnější. Na odpověď měl tým 7 vteřin od položení otázky. Po základním kole postoupily 3 týmy do finále, které probíhalo obdobným způsobem, jen s polovičním počtem témat a otázek. Český tým byl tvořen chirurgy z Nemocnice Frýdlant, s. r. o., EUC a Nemocnice Hranice, a. s. Do finálového kola se nám bohužel nepodařilo postoupit, ale i tak hodnotíme soutěž jako velmi povedenou a zábavnou. Cenou pro vítězný tým bylo pozvání na kongres ESS 2018 v Jerevanu, členové druhého a třetího týmu obdrželi odbornou literaturu.
Kromě odborné části bylo důležitým aspektem sympozia i společenské setkání účastníků s možností navázat kontakt s osobnostmi české a evropské chirurgie. Další kongres ESS proběhne v roce 2018 v Jerevanu. Nezbývá než doufat, že bude opět úspěšný.
MUDr. Jakub Musil
Chirurgické oddělení Nemocnice Frýdlant, s. r. o.
e-mail: jakub.musil.md@gmail.com
Štítky
Chirurgie všeobecná Ortopedie Urgentní medicínaČlánek vyšel v časopise
Rozhledy v chirurgii
2017 Číslo 11
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Cinitaprid v léčbě funkční dyspepsie – přehled a metaanalýza aktuálních dat
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
Nejčtenější v tomto čísle
- Traumatický pneumotorax – diagnostika a léčba 322 případů v pětiletém období
- Naše zkušenosti se stabilizací hrudníku
- Damage control operace u poranění hrudníku
- Penetrující poranění hrudníku – zkušenosti Traumacentra Fakultní nemocnice Plzeň