Vývojová psychologie
Proměny lidské psychiky od početí po smrt
Autoři:
Kateřina Thorová
Vyšlo v časopise:
Prakt. Lék. 2015; 95(3): 141-142
Kategorie:
Recenze
Praha: Portál 2015, cena 899 Kč. ISBN 978-80-262-0714-6
Pro lékaře jsou poznatky vývojové psychologie proto významné, že lidský jedinec – ve zdraví i v nemoci – se vždy nalézá v určitém vývojovém období, majícím své typické psychologické charakteristiky a zvláštnosti. Jejich znalost uplatníme v našem profesionálním, ale i soukromém životě, zprvu jako rodiče, později v roli prarodičů. Lidská psychika se promítá do zdravotního stavu jedince – a naopak, vzpomeňme jen změny v chování, myšlení a prožívání nemocných pod vlivem určité poruchy zdraví, aktuálního zdravotního stavu či traumatického stresu (např. úzkostná tenze, změněné vědomí, prožitek psychické či fyzické bolesti). Nemocnému a jeho chorobě lépe porozumíme, pokud zahrneme do diagnostické a terapeutické rozvahy též jeho psychický stav, což velmi dobře vědí lékaři v klinické praxi, kteří běžně intuitivně toto musí činit a také činí.
Autorkou recenzované monografie je zkušená klinická psycholožka PhDr. Kateřina Thorová, Ph.D., která se spe-cializuje zvláště na vývojovou psychologii a psychodiagnostiku. V odborném a vědeckém světě je známa zejména svými pracemi na téma poruch autistického spektra.
Vývojová psychologie, dříve často nazývaná ontogenezí lidské psychiky, patří mezi základní teoretické obory psychologie. Zabývá se psychickými změnami a chováním lidského jedince v souvislosti s postupujícím věkem, a to na základě empirických poznatků a vědeckých postupů (v přísném slova smyslu). Významná je i tím, že poskytuje vývojové normy a odchylky od těchto norem, umožňující srovnání jedinců mezi sebou i jednotlivce na časové ose. U nás má vývojová psychologie bohatou tradici a kolegyně Thorová navazuje na učebnice Václava Příhody (vydáno roku 1963), Marie Vágnerové (vydáno 2005), Josefa Langmeiera a Dany Krejčířové (poslední vydání v roce 2006).
Cílem recenzované publikace, jak sama autorka píše, je „…podat srozumitelný výklad vývoje člověka v průběhu celého životního cyklu od početí po smrt…snaží se seznámit čtenáře s novými teoriemi a zajímavými výzkumy, přinést ke konfrontaci kontroverzní témata a rekapitulovat kritické názory“ (s. 16–17). Předesílám, že tento záměr kolegyně Thorová rozhodně splnila a nejen to, snaží se čtenáře na-směrovat k otevřenému, kritickému a kultivovanému myšlení.
Publikace je členěna do šesti částí, mnoha kapitol a podkapitol. Pro přiblížení celé práce uvedu jednotlivé části a pro ilustraci i některé kapitoly a podkapitoly.
- Obecná vývojová psychologie. (Předmět a moderní principy vývojové psychologie, Základní pojmy z vývojové psychologie a zákonitosti vývoje, Biologické a sociální determinační teorie týkající se psychického vývoje.)
- Z historie vývojové psychologie. (Základní paradigmata pohledu na dítě, jeho vývoj a výchovu,…Behaviorální empirismus…Interakční teorie…Vliv etologie na vývojovou psychologii… Vývojová psychologie v Československu a České republice.)
- Metodologie, kritické myšlení a etické otázky ve vývojové psychologii. (Vývojové metodologické strategie (designy), Často užívané typy výzkumů ve vývojové psychologii, O chybách, podvodech a mýtech ve vývojové psychologii, Metodické strategie zkoumající vliv prostředí a genetiky…)
- Teorie psychického vývoje. (Raný proces socializace člověka, Činitelé socializace, Morální vývoj, Vývoj řeči a komunikace, Vývoj myšlení, teorie kognitivního vývoje, Vývoj osobnosti.)
- Rozdíly ve vývoji mezi pohlavími. (Biologické vlivy na vývoj pohlaví, Vývoj psychického pohlaví (pohlavní genderové identity), Vývoj genderových rolí, Sociální vlivy na vývoj genderu, genderová socializace.)
- Periodizace vývoje, popis charakteristik dílčích období. (Početí, Prenatální vývoj, Porod, Novorozenec…Konec předškolního období, školní zralost,…Adolescence (období pozdního dětství, 12/13–19 let), …Střední dospělost (35–50 let)…Stáří a dlouhověkost (70 let +), Umírání a smrt.)
Na konci publikace nalezneme doslov, rejstříky, zdroje obrázků a co je obzvláště cenné – rozsáhlý (na 50 stránkách) seznam použité literatury, v němž jasně převládají odkazy na anglicky psané zdroje.
Recenzovaná publikace je obsáhlou monografií z pera jedné autorky, mající encyklopedický a učebnicový ráz. Je zřejmé, že jí kolegyně Thorová věnovala řadu let systematické a pečlivé práce, i proto zasluhuje náš respekt.
Hlavním pozitivem recenzované práce je dle mého názoru její odborná úroveň – obsahuje vše podstatné z daného oboru. Samozřejmě (jako u všech rozsáhlých prací encyklopedického a učebnicového charakteru) lze poukazovat na ty či ony detaily, absence a „štípat vlasy“, ale kdo by to dělal! Také po stránce didaktické a formální je publikace na velmi dobré úrovni, kniha je přehledně a logicky členěna, nalezneme v ní osvětlující příklady, fotografie, grafy, tabulky atd. Odborníci z praxe i studenti pomáhajících profesí mají tak k dispozici moderní dílo, jež přináší poučení a informace o nejnovějších poznatcích a trendech v oblasti vývojové psychologie.
Osobně mne nejvíce v práci zaujaly části týkající se socializace dítěte – čili, jak se člověk stává člověkem. Zde by stálo za úvahu (při eventuálním dalším vydání) vedle biologických a psychosociálních determinant změn věnovat větší prostor sebeřízení a vůbec vlastním aktivitám člověka, jimiž rozvíjí sebe a nabývá touto cestou mnohé z toho, co je specificky lidské. Podnětná je i část týkající se epigenetiky a mechanismů evolučních adaptací, i zde bych doporučil v budoucnu jejich rozsáhlejší zpracování, podobně jako v případě působení počítačů (a počítačových her) na vývoj psychických funkcí a osobnosti. Do centra pozornosti dětí se totiž dostávají již hluboko v předškolním věku.
Při celkovém zhodnocení rád konstatuji, že práce PhDr. Kateřiny Thorové, Ph.D. je pro naši odbornou veřejnost i obor přínosem, dílem úctyhodným a doporučeníhodným.
prof. PhDr. Jan Vymětal
Ústav pro humanitní studia v lékařství 1. LF UK
Karlovo nám. 40, 128 00 Praha 2
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospěléČlánek vyšel v časopise
Praktický lékař
2015 Číslo 3
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
- Antidepresiva skupiny SSRI v rukách praktického lékaře
Nejčtenější v tomto čísle
- Srovnání rizika z kouření cigaret a vodní dýmky
- Disekce aorty v běžné klinické praxi
- Spolehlivost klinických ukazatelů novorozenecké sepse
-
Vývojová psychologie
Proměny lidské psychiky od početí po smrt